Yenidoğanlarda gaz sorunu taze anne baba için çok stresli yorucu ve üzücü anlar yaşatan bir durumdur. Gaz sorunları genellikle tohumu takip eden 2 ve 3 haftalar arasında başlayıp bazen 1 ay bazen 4 ay bazen ise daha uzun sürebilmektedir. Gaz sorunları arasında bebekte görülen belirtiler günün belli saatlerinde ağlama atakları huzursuzluk uyumama ya da sıçrayarak uyanma gibi sayılar ile karşılaşılabilir. Sakin olun Sevgili anne babalar bugünler de geçecek sadece biraz zaman yeni doğan bebeklerde olan gaz sorunu kendiliğinden iyileşen bir durumdur. Bu süreçte sadece az önlemleri alarak atlatmak anne ve bebek için daha kolay olabilir.

Yeni Doğum Yapan Anneler İçin Tavsiyeler

Gaz Sancısının Giderilmesi Ya da Azaltılması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Bebek anneyi emiyorsa , gaz sorununa karşı annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Emziren annenin günde 6 öğün beslenmesi öğünleri atlamaması gerekir.

Ortalama 4 litre sıvı tüketmesi gerekmektedir. Çünkü sıvı tüketimi anneye süt desteği sağlayacaktır.

Sıvı tüketimini desteklemek adına taze sıkılmış meyve suyu, kompostolar, süt, ayran gibi içecekler tüketmek doğru olacaktır.

Kalsiyum açısından zengin beslenmeli. Örneğin yoğurt, peynir gibi gıdalara ağırlık verilmelidir. Çünkü emzirirken bebeğin gelişen kemikleri annenin kalsiyum oranı azaltacağı için, anne bu konuda kalsiyum ile desteklenmeli.

Yeni Doğan Bebekler Ne Giyer ?

Emzirme döneminde bebeğe alerjik reaksiyon gösterme ihtimali olan ürünlerden uzak durulmalı. Çünkü bu ürünler var olan gaz sancısına daha da arttırabilir.

Paketli Gıdalardan Uzak Durun!

Paketli olan hazır gıdalardan besinlerden mümkünse uzak durulmalı.

Baharatlı gıdalar hem anneye hem bebeye gaz sıkıntısı yaşatacağından dolayı bu tür gıdalardan uzak dur olmadı.

Yeni Doğan Sünneti Hakkında Her Şey

Şarküteri ürünleri bebeğe sütten geçip gaz sorunu yaratacağı için bu ürünlerden mümkünse uzak durulmalı.

Lahana, soğan, brokoli, karnabahar gibi sebzeler gaz yapacağından tüketirken dikkatli olunmalı fazlasından kaçınmalıdır.

Mercimek, bulgur, kuru fasülye gibi gaz yapıcı bakliyatlar da anne sütünden bebeğe geçebileceği için kontrollü tüketilmelidir.

Yeni doğan minik bebeğin fazla derecede beslenmesi ya da  gereğinden az beslenmesi bebekteki mide problemlerine arttıracağından dolayı bu konuda dikkatli davranılmalıdır.

Bebeklerde Büyüme Atakları Yaşanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sevgili anneler asla unutmamanız gereken en önemli noktalardan biri de size yaramayan bütün yiyecekler bebeğinize de yaramayacaktır. Bu yüzden sevseniz dahi sizi çok rahatsız eden besinlerin tüketimini mümkün mertebe azaltın.

Bebeğiniz yazın en sıcak günlerinde bile dünyaya gelmiş olsa lütfen ayaklarını sıcak tutun ki gaz yapmasın.

 Bebeklerde Kansızlık Ve Tedavisi 

Bebeğinizin karın bölgesine elinizde masaj yapmanız onu rahatlatacaktır.

Bazen bebek arabası ile ya aracınız ile yaptığınız bir gezinti bebeğinize iyi gelebilir. Çünkü hareket ettikçe vücuttaki gaz da hareket haline geçer ve bu gezinti gazı rahatlamasına sebep olabilir.

Bebeklerde Omega 3 Kullanımına Dair Tüm Merak Edilenler

Sevgili anne ve babalar Yenidoğanlarda Gaz Sorunu içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Tuvalet Eğitimine Başlamanın En Doğru Zamanı  adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir