Sevgili anneler bizlerin de çokça görüp duyduğu bir durum olan bebeklerde şaşılık ve göz kayması bir çok bebekte görülen bir durumdur.

Bu makalemizde sizlere bebeklerde göz kayması,   bebeklerde şaşılık geçer mi?  nedenleri nelerdir?  ne zaman belli olur? tedavisi ve ne zaman geçer gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Yeni Doğan Bebekler Ne Giyer ?

BEBEKLERDE ŞAŞILIK VEYA GÖZ KAYMASI NORMAL MİDİR?

Bizlerin genelde göz kayması diye adlandırdığımız şaşılık genelde yenidoğan bebeklerde sıklıkla rastlanan ve bebeklerde şaşılık nedenleri dendiğinde çoğu zaman nedeni bilinmeyen ve genelde minik bebeklerin tam olarak gelişmeyen göz kaslarından kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Bebeklerin göz kasları gelişmeye devam ettikçe sizler de gözlemleyeceksiniz sevgili anneler bu sorun giderek azalacaktır. Ancak bazen durumu sadece bu kadar basit olmayabiliryor. Bu yüzden durumu sadece göz kaslarının zayıflığına ve şansa bırakmadan fark ettiğiniz anda hekiminize başvurun sevgili anneler. Ne kadar erken hekime başvurursanız bebeklerde şaşılık tedavisi o kadar başarılı olur.

Yeni Doğan Sünneti Hakkında Her Şey

BEBEKLERDE ŞAŞILIK

Şaşılık ; sabit bir şekilde karşıya bakan bir bireyin gözlerinin aynı açıda olmamasıdır. Sanki karlıya değil de başka yere bakıyor gibidir. Ayrıca bu kişilere hareketli bir eşyayı takip etmesini söylediğinizde bu kişinin gözlerinden bir farklı diğeri de farklı şekilde hareket edecektir. Paralel bir şekilde hareket etmeyecektir. Bazen göz kayması sorunu olan kişilerin iki gözü de kayabilir bazen de tek gözü kayabilir. Eğer ki sevgili anneler böyle bir şey ile  karşı karşıya mıyım ya da bebeklerde şaşılık ne zaman belli olur diye soruyorsanız bunu bebeğiniz bir noktaya baktığında anlarsınız ve genelde bu durum bir çok bebekte görülür. Bebeğimin gözü kayıyor bu geçer mi? ,  bebeklerde şaşılık ne zaman geçer ? diye sorarsanız da genelde geçici bir durumdur. Göz kasları geliştikçe çoğunlukla ortadan kaybolur. Eğer ki geçmediyse hekime başvurmanız bebeklerde şaşılık tedavisi konusunda geç kalmamanız için önemlidir.

Bebek Ve Baba İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

BEBEKLERDE ŞAŞILIK NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Sevgili anneler bebeklerde şaşılık ne zaman belli olur ? diye soracak olursanız da bebeğiniz ile en çok vakit geçiren siz olduğunuz için bunu en çabuk siz fark edersiniz. Her bebeğin görme fonsiyonlarının gelişimi farklıdır. Daha doğar doğmaz bunu anlamak güç olabilir ancak  ; bebeğiniz bir oyuncağı takip ederken iki gözü paralel şekilde hareket etmiyorsa ve bunun yanında gözlerinde sulanma fark ederseniz dikkatle takip etmelisiniz.

BEBEKLERDE ŞAŞILIK NEDENLERİ NELERDİR

Makalemizin başında da belirttiğimi gibi göz kasları gelişmediği için zayıflığında ve beyin fonksiyonlarının tam gelişmediği için bundan olabilir ve bunlar kendiliğinden zaman içinde düzelir. Ancak bazen başka sebeplerden de göz kayması görülebilir. Bebeklerde şaşılık nedenleri arasında ;

  • Bebeğin kafa travması
  • Hidrosefali durumu
  • Bebeğin ateşli hastalık geçirmesi
  • Bebeğin erken doğumu
  • Bebeğin havale geçirmesi
  • Selebral palsi

Bebeklerde Büyüme Atakları Yaşanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bazen de sevgili anneler bebeklerin yüz yapısı sizi yanıltabilir ve göz kayması sorunu yaşıyorum sanabilirsiniz. Bu duruma yalancı göz kayması denir. Bebeğinizin burun yapısı ve göz kapağının yapısı onun gözlerinin kaydığı yanılgısına düşürür. Minik bebeğiniz büyüdükçe yani yüzü şeklini aldıkça bu durum da geçecektir.

Sevgili  anne ve babalar Bebeklerde Şaşılık   içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz LINK adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız.

Bebeklerde Omega 3 Kullanımına Dair Tüm Merak Edilenler

Sevgili  anne ve babalar  Yenidoğan Bebeklerde Şaşılık – Göz Kayması  içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Tuvalet Eğitimine Başlamanın En Doğru Zamanı  adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir