En sonunda hamilelik döneminiz sona erdi ve artık sizde bir anne oldunuz. Bebeğinizin size anne diye seslenmesi ne daha çok zaman olsa da siz artık onun biricik annesiniz. Yorgunluk ve yoğun duygular eşliğinde bebeğinizi ilk kez kucağınıza aldınız. Sıra şimdi yenidoğan bebek bakımı konusunda bilgi sahibi olmaya geldi. İnanın her anne dünyanın en iyi annesidir. Çok kısa bir zaman içerisinde siz de mükemmel bir anne olacak ve yenidoğan bebek bakımı hakkında profesyonelleşeceksiniz. Bebeğinizin ne zaman acıktığını, ne zaman altının değişmesi gerektiğini ve ağlamasının sebebini en iyi bilen siz olacaksınız.

Sizin sesiniz bebeğiniz için en güzel, dünyanın en güvenli sesi olacak ve sizi duyduğu zaman huzur, bulup mutluluk duyacaktır. Yenidoğan bebeklerin görme duyuları henüz gelişim sürecindedir. Fakat bebeğinize yaklaştığınız zaman sizi görebilir. Sizi zar zor görebilen bebeğiniz uzaktan da olsa sesinizi duyduğu zaman rahatlar ve annesinin kucağını tanır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Yenidoğan Bebek Bakımında İlk Emzirme

Doğumun ardından en kısa zamanda bebeğinizi kucağınıza alıp ten teması kurmanız ve emzirmeye başlamanız gerekmektedir. Bu durum yenidoğan bebek bakımı için ilk aşama olarak görülmektedir. Eğer bebeğiniz memeyi ağzına almayı başaramazsa hastanede bulunan sağlık görevlilerinden yardım istemeye çekinmemelisiniz. İlk gelen anne sütüne ağız sütü veya kolostrum ismi verilmektedir. Bu ilk sütün normal süt kadar kıvamı bulunmamaktadır. 

Ancak bebeğinizin karşılaşmış olduğu mikroplara karşı içerisinde koruyucu antikorlar barındırmaktadır. Bebeğiniz emzirmeye devam ettiği sürece birkaç gün içerisinde göğsünüzden normal bir şekilde anne sütü salgılanmaya başlayacaktır. Bebeğiniz ne zaman isterse istesin onu muhakkak emzirin.  Bebeğinizin uyuduğu zamanlarda gündüz 2 saat, gece ise 3 saat geçmeden uyandırıp emzirmeniz büyük önem taşımaktadır. Yenidoğan bebek bakımında  anne sütünün yeri çok büyük önem taşımaktadır. Normal doğum değil de sezaryen doğum yaptıysanız ve sütünüz gelmiyorsa endişelenmeyin. Sezaryen sebebiyle sütünüz geç gelebilir. Böyle bir durum ile karşılaşacak olursanız hastanedeki sağlık çalışanlarından yardım istemelisiniz.

Emzirme hakkında daha detaylı bilgi için;

Emzirme Nasıl Olmalıdır? Emzirme Yöntemleri Nelerdir?

yenidoğan emzirme

Bebeklerin Gazını Nasıl Çıkarmalıyız?

Yenidoğan bebek bakımında karşımıza gaz problemi gibi sıkıntılı bir süreç çıkabilmektedir. Yenidoğan bebeklerin sindirim sisteminde yer alan kaslar henüz gelişim aşamasındadır. Bu sebepten dolayı yutmuş olduğu hava zaman içerisinde gaz sancılarına sebep olacaktır. Bebeğinizi emzirdikten sonra kucağınızda veya omzunuza yaslayarak sırtını hafif bir şekilde sıvazlayıp gazını çıkarmanız gerekmektedir. Gaz hemen çıkarılmadığı zaman  bağırsaklarının içerisinde kolik ismi verilen ağrıya sebep olacaktır. Bebeğinizin gazını çıkarabilmek için verdiğimiz önerileri uygulayabilirsiniz;

 • Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman bebeğinizin bacaklarını bisiklet sürermiş gibi karnına doğru hareket ettirin. Bu hareket bebeğinizin gazını çıkarması için yardımcı olmuş olacaktır.
 • Ayaklarının altına havlu içerisine sarılmış fazla sıcak olmayan bir su torbası koymanız da faydalı olabilir.
 • Bir elinizle bebeğinizin karnına yumuşak bir şekilde masaj yapmanız hem elinizdeki ısının bebeğinizi ısıtması ile hem de bağırsaklarını harekete geçirmesi sebebiyle yararlı olacaktır.
 • Sizin kalp atım ritminiz rahatlatıcı etkiye sahiptir. Minik mucizenizi kucağınıza alıp  kalbinize yakın tutmanız ona iyi gelecektir.
 • Eğer kalabalık bir ortamdaysanız değişik sesler ve yeni sesler bebeğinizdeki huzursuzluğu arttıracaktır. Böyle durumlarda anne karnında olduğu gibi ılık ve sakin bir ortam yaratmalısınız.
 • Yenidoğan bebek bakımı konuları içerisinde yer alan gaz çıkarma konusunda gerekli gördüğünüz durumlarda muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz önermedir sürece bebeğinize  kesinlikle herhangi bir ilaç vermemeniz gerekmektedir.
yenidoğan bebek bakımı

Bebeğimin Altını Nasıl Değiştireceğim?

Yenidoğan bebek bakımı konusunda ebeveynlerin en çok soru işareti yaratan konulardan bir tanesi de bebeğin altının değiştirilmesi durumudur. Bebeğinizin altına değiştirme aşamasından önce ellerinizi yıkamanız ve güzel bir şekilde kurutmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ellerinizin soğuk olmaması gerektiğidir.

 • Bebeğinizin altına her zaman önden arkaya doğru temizlemelisiniz. Bu dönem içerisinde  bebeğinizin cildi son derece hassastır. Ilık su ile ıslatılmış bir bez kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizin altını çok iyi bir şekilde kurulamalısınız. Altı ıslak kalırsa pişik olabilir. 
 • Erkek bebekler bezini açtığınız an çişlerini yapabilirler. Bezi gevşettikten sonra biraz bekleyip altını açmanız gerekmektedir. Ya da bezini illaki açmanız gerekiyorsa bir havlu yardımı ile alt bölgesini örterek idrarın sıçramasını engelleyebilirsiniz.
 • Bebeğinizin bezini kapatırken pipisini aşağıya doğru bırakmalısınız. Böyle olduğu zaman giysilerine doğru işemesine engel olacaktır.
 • Göbek bağı düşene kadar göbek mandalının bezin dışında durmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Kız bebeklerin altını temizlerken de mutlaka önden arkaya doğru temizlemeniz gerekmektedir.
 • Yenidoğan bebek bakımında alt değiştirme önemli bir paya sahiptir. İlk zamanlarda bebeğiniz çok sık aralıklarla ve az miktarda kakasını yapacaktır.  Zaman kaybetmeden değiştirmeniz bebeğinizin pişik olmasını engelleyecek ve ona huzur verecektir. Özellikle de kız bebeklerin bezlerini sürekli değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kız bebeklerin kakalarından kaynaklı olarak idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riskleri çok yüksektir.

Bebeklerde Kansızlık Ve Tedavisi

alt değiştirme

Bebekler Nasıl Yıkanmalıdır?

 • Yenidoğan bebek bakımı konusu içerisinde yer alan bebek banyosu dikkat etmeniz gereken hususlar içermektedir;
 • Bebeğinizi göbek bağı düştüğü zaman yıkamalısınız. Bu süre içerisinde  bebeğinizi ıslak bir tülbent yardımıyla temizleyebilirsiniz.
 • Bebeğinizin ilk banyosunu yaptırdığınız esnada mutlaka yanınızda bir kişiyi bulundurmanız gerekiyor. Siz bebeğinizi tutarken yanınızda yardımcı olacak kişi de bebeğinize su dökebilir.
 • Banyo sonrası da oldukça önemlidir.  Banyo sonrasında bebeğinizi götüreceğiniz odayı hazırlamanız gerekmektedir. Ilık bir oda içerisinde bebeğinizin giyeceği giysileri, bezini, bebek yağı gibi ihtiyacı olan malzemeleri hazır bulundurun. Banyodan sonra bebeğinizi koyacağınız yere havlu sermeyi unutmayın.
 • Sıra geldi banyo suyunu hazırlamaya!  Suyun sıcaklığını ayarlamak için banyo termometresi kullanabilirsiniz. Eğer elinizde bir termometre yoksa suyun sıcaklığını dirseğiniz ile kontrol edebilirsiniz. Su dirseğinizi yakmıyorsa sıcaklığı istenilen seviyeye gelmiş demektir.
 • Akan su altında duş başlıklarında suda ısı değişmeleri meydana gelebilir. Bu yüzden bebeğinizi akan suyun altında yıkamayın.
 • Banyoya da uygun bir yere havlu sermeye ihmal etmeyin.
 • Bebeğinizi banyoya getirdikten sonra giysilerini çıkartın. Küvetin içine önce bir miktar su dökerek bebeğinizin suyla ilk temasının yavaş ve dikkatli bir şekilde olmasını sağlayın. 
 • Bir elinizle baş ve boyun kısmını destekleyerek ilk etapta gövdesinin ön bölgesini yumuşak ve nazik hareketlerle yıkayın ve sonrasında bebeğinizi çevirirken elinizden kayıp düşürmemek için mutlaka durulayın. Çevirdikten sonra bebeği avucunuzun içerisine yatırın sırt bölgesini de yıkayıp durulayın. Baş kısmını yıkarken de bu pozisyonu kullanın.  Bebeğinizin başını yıkamayı sona bırakın.  Çünkü bebeğiniz korkabilir. Başını yıkarken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise başını durulama sırasında suyu kısa aralıklarla dökmeniz. Böyle yapmanız bebeğinizin rahat nefes almasını sağlayacaktır.
Banyo Süresini Kısa Tutun!
 • Banyo süresini uzun tutmamanız gerekiyor. 5 – 6 dakikalık bir zaman yeterli olacaktır. Uzun durulduğu zaman banyo suyu soğuyacak ve bebeğiniz üşüyecektir.
 • Banyo işlemi bittikten sonra bebeğinizin üşümemesi için hazırlamış olduğunuz havluyla örtmelisiniz. Çok yumuşak hareketlerle kurulayın ve banyo sonrası için hazırlamış olduğunuz odaya bebeğinizi götürün. Önceden bu odada hazırlamış olduğunuz havlu üzerine bebeğinizi koyun ve  kurulama işlemine devam edin. Böylelikle bebeğinizi uzun zaman boyunca ıslak tutmayacak ve temiz kıyafetlerin nemlenmesine engel olacaksın.
 • Daha önce de söylediğimiz gibi yenidoğan bebek bakımı konusu içerisinde yer alan bebeğinizin ilk banyosu çok dikkat edilmesi gereken  detaylar içermektedir. Bebeğinizi kuruttuktan sonra ilk yapmanız gereken alt bezini bağlamaktır. Alt bezini bağladığınız sırada bebeğinizin üşümemesi için üst kısmını havlu ile öğretebilirsiniz.
 • Hızlı ve nazik bir şekilde bebeğinizi zeytinyağı veya bebek yağı ile yağlayabilirsiniz.
 • Artık bebeğinizi giydirebilirsiniz. Bu işlemleri hızlı bir şekilde yapmanız Bebeğinizin üşümemesi için önemlidir. Bu yüzden banyo öncesinde mutlaka iyi bir şekilde hazırlık yapmanız gerekiyor.
yenidoğan banyosu
Yalancı Emzik Kullanmalı Mıyım?

Yenidoğan bebek bakımı konusu içerisinde bilmeniz gereken yenidoğan bebeklere emzik gerekmediğidir. Bebeğin ilk zamanları genellikle uykuda ve emme ile geçer. Bebeğiniz sürekli ağlıyor veya huysuz davranıyorsa kolik ağrısı olup olmadığını, karnının aç olup olmadığını veya altının kirlilik durumunu kontrol etmeniz gerekiyor.

Yalancı emzik kesinlikle bebeği doyurmaz. Eğer bebeğiniz karnı doyduktan sonra sürekli aranıyorsa emme ihtiyacını karşılamak içindir ve yalancı emzik vermek şart değildir ama böyle durumlarda verilebilir. Fakat bebeğinize emzik vermemelisiniz. Çünkü anne sütü bebek emdikçe bol miktarda gelecektir. Yenidoğan bebeklerde emziğin yastık ölümleri olarak adlandırılan ani bebek ölümlerini azalttığı düşünülmektedir. Fakat emziğin orta kulak iltihabı riskini arttırdığı da unutulmamalıdır. Büyük çocuklarda diş gelişiminde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bebeğiniz istemedikçe kesinlikle emzik vermek için çaba göstermeyin ve beslenmesi tamamlandıktan sonra emzik verin.  Emziği kesinlikle bebeğinizin boynuna asmayınız. Çünkü boğulmasına sebep olabilir. Emzikle uyumuşsa ve uyku esnasında emziği ağzından düşürmüş ise tekrar ağzına sokmaya çalışmamanız gerekmektedir. Yenidoğan bebek bakımı  esnasında yalancı emzik konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar bu  şekildedir.yalancı emzik

Oda Sıcaklığına Ve Kıyafetlere Dikkat!

Bebeğiniz karnınızdayken amniyon sıvısı sayesinde sıcak bir ortamda bulunmaktaydı. Doğumdan sonra ise bulunduğu ortamın ısısının ayarlamasını yapacak olan tabi ki bebeğin anne ve babasıdır. Bebeğin duracağı odanın 22-24 derece arasında bulunması yeterli olacaktır.

Bebeğinizi giydirirken tek bir kalın kıyafet giydirmektense kat kat giydirmeniz daha uygun olacaktır. Odanın sıcaklık durumuna göre kıyafetlerini çıkartıp  odaya adapte etmeniz daha kolay olacaktır. Böylelikle de bebeğinizi sürekli soyup giydirmekle uğraşmamış olursunuz.

Yenidoğan bebek bakımı hakkında kıyafet konusunda aklınızda bulunması gereken konu siz nasıl giyiniyorsanız bebeğinize bir kat fazla kıyafet giydirmenizin yeterli olacağıdır.

Bebeğinize fazla giysi giydirdiğiniz zaman aşırı sıcaklıktan dolayı uyuyacaktır ve böylelikle aç kalacaktır.

Bebeğiniz üşüyorsa kulakları ve burun ucundan bu durumu anlayabilmeniz mümkündür. Eğer fazla üşüyorsa ellerinde ve ayaklarında morarmalar meydana gelecektir. Yenidoğan bebek bakımında dikkat etmeniz gereken birçok konu bulunmaktadır. Siz çiçeği burnunda bir anne olarak bebeğinizle birlikte yaşayarak öğrenecek ve yine bu konular hakkında ilerki zamanlarda profesyonel bir anne olacaksınız. 

Yenidoğan Bebeklerde Şaşılık – Göz Kayması

gaz çıkarmaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir