Sevgili anne; sonunda heyecanla beklediğin bebeğini kucağına almanın, minik mucizenin kokusunu içine çekmenin mutluluğunu yaşıyorsun. Aynı zamanda aklının bir ucunda da acaba bu bebeğe bakabilecek miyim, nasıl büyüteceğim gibi türlü türlü sorular dönüp durmakta. Yenidoğan bebek bakımı hakkında birçok düşünce aklını kurcalamakta. Aslında bebeğinizi kucağınıza alıp evinize götürdüğünüz ilk günler streste olmanız, endişe hissetmeniz gayet normal durumlardır. Belki de bu zamana kadar bu kadar küçük bir bebeği kucağınıza bile almadınız, emzirmediniz, altını değiştirmediniz, uyutmadınız. Ancak siz artık bir annesiniz. Her ne kadar acemide olsanız iç güdülerinize, sezgilerinize ve hislerinize güvenin.

Yeni Doğum Yapan Anneler İçin Tavsiyeler

Yenidoğan Bebek Bakımı İle İlgili Öneriler

Alt Değiştirme

Yenidoğan bebek bakımı alt değiştirme konusunda çok hassas ve özenli davranılması gereken bir durumdur. İlk haftalarda bebeğinizin poposunu ve özel bölgesini mutlaka sadece pamuk ve ılık su ile temizlemelisiniz. İlla ki ıslak mendil kullanmanız gerekliyse paraben içermeyen, alkolsüz, hassas ciltler için uygun olan ve kokusuz olan ıslak mendilleri tercih etmeniz bebeğinizin hassas cildi için çok faydalı olacaktır.

yeni doğan bebek bakımı

Göbek Bağı Bakımı

Bebeğinizin anne karnında bulunduğu dönemlerde olduğu kadar doğduktan sonrada göbek bağı son derece önemli, hayati derecede hassas davranılması gereken bir noktadır. Günde en az bir defa pansuman yapılmalı, temizlenmelidir. Enfeksiyon kapmasına karşı kesinlikle temiz tutulmalıdır. Hastaneden ayrıldığınız zaman doktorunuz tarafından size önerilmiş olan pansuman sıvısı ile temizlik işlemlerini uygulamanız gerekmektedir. Bebeğinizin göbeğinde takılı olan mandalı çok nazik ve yavaş hareketler ile sağa ve sola yatırarak göbek bağını pansuman yapabilirsiniz. Mandalın alt bölgesine de mutlaka pansuman yapmanız gerekmektedir. Eğer sadece mandalın üst tarafına pansuman yapıp alt tarafına yapmazsanız bebeğinizin göbek bağı beklenilenden daha geç vakitte düşebilir.

RSV Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bebek Banyosu

Yenidoğan bebek bakımı aslında çokta strese girilecek bir durum değildir. Daha öncede belirttiğimiz gibi sizin iç güdüleriniz çok zor gibi görünen bebek bakımını fazlasıyla rahatlatacaktır.

Hastaneden evinize geldiğiniz ilk zamanlarda bebeğinize her gün banyo yaptırmanız gerekmez. 4-5 günde bir ılık suyla bebeğinizi yıkamanız yeterli olacaktır. Hatta bebeğinizi ılık suya sokup çıkarmanız ve ardından yüzünü, ellerini ve ayaklarını ıslak bir pamuk yardımı ile temizlemenizde bebek bakımı için yeterli düzeydedir.

Yenidoğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


1– Bebeğinizin boyun kasları gelişmediği için boynunu sürekli desteklemeniz gerekmektedir.
2– Bebeğinizin midesi henüz çok küçük bu yüzden çok fazla yiyeceği midesine sığdıramaz. Bu yüzden bebeğiniz ne zaman isterse mutlaka emzirin.
3– Yenidoğan bebek bakımında su önemli. Ancak bebeğinizi her zaman ılık su ile temizleyin. Sıcak veya soğuk su kullanmayın
4– Oda ısısını çok fazla yükseltmeyin. İdeal oda sıcaklığının 22 – 24 derece olduğunu unutmayın.
5– Bol bol emzirin. Bebeğinizi emzirmekten mahrum bırakmayın.
6– İlk aylarda bebeğinizin sağlığının takibi çok önemli. Büyümesinin takibini mutlaka yapın.
7– Bebeğinizin kafa tasında şekil bozukluğu olabilir. Bu duruma doktorunuz bir şey söylememişse rahat olun. Bunlar normal durumlar.
8– Bebeğinize her fırsatta onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin. Bol bol konuşmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
yenidoğan

Çok değerli anne ve babalar Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Püf Noktaları adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Bebeklere Keçi Sütü Ne Zaman Verilmeli? adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir