Yeni doğan sünneti erkek bebeği ya da çocuğu olan aileler için önemli konular arasında ilk başlarda yer alıyor. Geleneksel durumların yanı sıra sağlığa ilişkin endişelerin de düşünüldüğü sünnet operasyonunun gerçekleştirilmesi için geç kalınmaması bebeğiniz ya da çocuğunuz için önem taşıyor.

Yeni Doğum Yapan Anneler İçin Tavsiyeler

En İdeal dönem doğumdan sonraki ilk gün sünnet olmasıdır

Son zamanlarda bebeklerini ya da çocuklarını sünnet ettirmek için ileri yaşları beklemeyen ebeveynlerin sayısı zaman geçtikçe çoğalmaktadır . Çocuklar özellikle de yeni bebek sahibi olan aileler hemen olsun ister. Yeni doğan döneminde hatta doğumun ertesi gününde dahi sünnet olabilmektedir. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bebek ya da çocukların erken yaş ya da aylarda veya zamanda sünnet ettirilmesi iyileşme sürecine önemli derecede katkılar sağlamaktadır. Sevgili anne babalar sünnet için en ideal dönem sağlıklı halidir.  Bebeğin emme ya da solunum problemleri gibi hayati bir sorunu olmamasıdır. Eğer ki böyle bir sorun yoksa doğumun hemen ertesi günü sünnet olabilmektedir. Dilerim Yeni doğan sünneti sorunuza cevap olmuştur.

Yeni Doğan Bebekler Ne Giyer ?

Çocuklarda 1,5-5,5 yaş arası sünnet psikolojik olarak sakıncalıdır !

Uzmanların yaptığı çalışmalara bağlı olarak 1,5-5,5 yaş arasında, eğer tıbbi sorun yoksa sünnet yapılması psikolojik sağlığı açısından önerilmemektedir. Çünkü  1,5 5,5 yaş aralığında hem kız hem de erkek çocukların cinsel kimliği belirlenmektedir. Hormonların da baya önemli etkisinin olduğu bu yaş aralığında  cinsel organla ilgili işlemlerden uzak durmakta kesinlikle  fayda olduğu açıklanmakta . Çünkü bu yaşlarda çocuğun sünnete dair algısı psikolojik olarak  cinsel organını kaybettiği yönünde oluyor. Ayrıca kastrasyon kompleksi denilen hadım olma yani  çocukta hadım edildiği düşüncesi ortaya çıkabilmektedir. Dilerim Yeni doğan sünneti sorunuza cevap olmuştur.

Yeni Doğan Sünneti Hakkında Her Şey

Normal Olarak Anestezi aileleri endişelendirebiliyor

Sevgili anne babalar, bebeğinizin doğduğu günden ilk bir ay içinde yapılabilmektedir. Ya da minik bebeğiniz beş kilo olana dek sünnet lokal anesteziyle yapılabilmektedir. Anestezi kelimesi ailelerde endişe yaratmakta. Ancak bu aslında hiç de korkutucu ya da endişe edilecek bir uygulama değildir. Buradaki tek mühim konu , anestezi öncesi çocuğun aç kalması zorunluluğudur. Dolayısıyla sadece anne sütü ile beslenen üç aylık minik bir bebeğin işlem öncesi dört saatlik açlık mecburiyeti hem bebek hem de anne için yaratabilmektedir

1-18 ay aralığındaki  çocuklara anestezi uygulanmaktadır. 5,5 yaşından sonra yapılan sünnet işlemlerinde çocuk genel anestezi alabilmektedir. Ve alsa bile öncesindeki açlıktan çok fazla etkilemez. Dilerim Yeni doğan sünneti sorunuza cevap olmuştur

Sevgili anne babalar yeni doğan bebekleri sünnet ederken plastik halka kullanılıyor . Bu plastik halka yara iyileşmesi, kolay bakım, pansumana ihtiyaç duyulmaması gibi anne babaya kolaylıklar  sağlar. Daha büyük çocuklarda ise bu yöntem yerini açık  yani dikişli sünnete bırakır. Dilerim Yeni doğan sünneti sorunuza cevap olmuştur.

Bebeklerde Büyüme Atakları Yaşanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bazı durumlarda sünnet erteleniyor

Sevgili anne babalar bebeklerde yeni doğan sarılığı oluşabiliyor .  Sarılık tedavisinde  fototerapi ve  bazen de kan değişimi gerekebilmektedir. Eğer ki yeni doğan  bebekte böyle bir tablo var ise  sünnet ertelenebilmektedir Ayrıca bebeğin kanama ve pıhtılaşmayla ilgili problemleri var ise asla ihmal edilmemesi gerekmektedir .  Penis ile alakalı bir patolojisi olan yani organın ameliyatla düzeltilmesi gereken durumlarda ise sünneti ertelemek doğru karar olacaktır . Bunların en sık görüleni ise halk arasında “peygamber sünneti” olarak adlandırılmıştır .Bebeğin  penisteki deliğin uçta değil  aşağıda olduğu bu hastalığın tedavisinde , sünnet derisinden faydalanılarak o bölgeye yama yapılıyor. Bu sebeple çocuğun sünnet olmaması doğru olacaktır . Bunun haricinde başka rahatsızlıklara da rastlanabilmektedir. Dilerim Yeni doğan sünneti sorunuza cevap olmuştur.

 Bebeklerde Kansızlık Ve Tedavisi 

Sünnet olmanın avantajları

Üriner enfeksiyon adı verilen rahatsızlık  ilk yaşlarda sünnet olanlarda daha az görülmektedir.  Günümüzde ise  antenatal tanı ile hamilelik sürerken anne karnındaki bebeğinizin üriner sisteme ilişkin patolojileri saptanıp, takip edilebilir. Böyle bir sorun olduğunda da çocuklardaki üriner enfeksiyon, bir başka çocuğa oranla daha çok  problemli  geçirilebilir.

Sevgili anne babalar 5,5 yaş üzeri çocuklar doktorla iletişim kurabilen çocuklardır. Sünnete hazırlığı çocuğun operasyon öncesinde muayene edilmesiyle başlamaktadır . Çocuğa ilk önce  sünnetin bir organ kaybı olmadığı anlatılmalıdır. Ameliyathaneye girmeden önce çocuğun tamamen rahatlaması sağlanmalıdır. Ve sonrasındaki bir takım olayı hatırlamasını bile engelleyen bir sedasyon şurubu içirilebilmektedir. Operasyon öncesinde minik bebeklere maske ile büyüklere ise  damar yolundan anestezi uygulanmakta . Aynı zamanda  sünnet bölgesinde de acı olmaması için lokal anestezi uygulanmaktadır Hazırlık aşaması bittikten sonra  başlanan işlem yaklaşık  15 dakika sürmektedir. Dilerim Yeni doğan sünneti sorunuza cevap olmuştur.

Bebeklerde Omega 3 Kullanımına Dair Tüm Merak Edilenler

Sünnet sonrası dikkat!

Bir günlük bir işlem olan sünnet sonrası sabah operasyon geçiren çocuk aynı gün taburcu olup  evine döner.  Çocuğun yara iyileşmesi genelde bir hafta sürmektedir. Yarada yapışıklık olması halinde bu süre iki haftaya çıkabilmektedir. Sünnet derisiyle korunan yaralı sünnet  bölgesini  operasyondan sonra korumalısınız.  Bir yere değdiği zaman acıyabileceği için çocuk alışana kadar bölgeye temas edilmemelidir. Dilerim Yeni doğan sünneti sorunuza cevap olmuştur

YAZDIKLARIMIZ TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. DOKTORUNUZA DANIŞMADAN HİÇBİR BİLGİYİ TEDAVİ AMAÇLI KULLANMAYINIZ!

Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir