Sevgili anne adayı doğum yapacağınız tarih hızla  yaklaşmakta…. Siz de artık küçük bebeğiniz için bebek kıyafetleri satın almayı düşünseniz iyi olur değil mi….. Bunun  vakti gelmiştir sanırım … Bir çok anne adayı  ya hiç kullanmayacağı ya da minik bebeğine küçük gelecek bir sürü şeyi çok beğenip  satın alır. Bu durumun size de yaşanmasının önüne geçmek için  bir  anne olarak size bir kaç tavsiyede bulunacağım.

Sevgili anne adayı hatırlamanız gereken ilk ve en önemli şey ,  minik bebeklerin çok hızlı bir şekilde büyüdüğüdür. Doğum anında olan  ağırlığını 6 ay içinde ikiye katıyorlar. Minik bebekler ilk doğum günlerine ulaştıklarında ise doğdukları anın  ağırlık olarak üç katına çıkıyorlar.

Bu durumu aklınızda tutarak, ihtiyacınız olandan daha fazla eşya ya da  kıyafet satın almamaya özen gösterin. Alışveriş işlerini dengede tutmaya dikkat edin.  Aksi takdirde, bebeğiniz için aldığınız her kıyafeti bebeğinizde  yalnızca bir ya da iki kez kullanırsınız ve maalesef ki  sonra bebeğinize küçük gelmeye başlar.

Yeni doğan bebekler için olan giysi ihtiyaçlarını belirleyen bazı faktörlerden bahsedelim…

• Sizin nasıl bir iklimde yaşadığınız ve minik bebeğinizin hangi mevsimde doğacağı oldukça  önemlidir. Diğer mevsimlere uyacak az sayıda bir miktar giysi alınması yeterlidir. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Minik bebeğinizin giysilerini çamaşır makinesi ve ayrıca  kurutma makinesi kullanarak mı temizleyeceğinize karar vererek almalısınız.  Çünkü kurutma makinesi bazen eşyaları küçültebilir. Onu da düşünüp kıyafetleri ona göre satın alın. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Sevgili anne adayı  ne kadar miktarda kıyafet alacağınıza karar verirken , çevrenizden  size gelecek doğum  hediyelerini ve yakınlarınız tarafından verilebilecek giysileri de düşünüp alın. Hiç giydiremeyeceğiniz kıyafetlere boşuna masraf yapmayın. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

Yeni doğan bebeğiniz için ihtiyacınız olacak olan  kıyafetler !

• 4–6 tane body almanız yeterli olacaktır. Bu bodylerden 1–2 tanesi yeni doğan bebekler  için diğerlerini ise 0-3 ay olarak tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Sevgili anne adayı bebeğinizin göbek bağı düşene kadar body yerine yeni doğan bebekler  için kuşaklı atletler ya da 1–2 tane t-shirt de alınabilir. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• 4-6 tane pijama veya tulum alınabilir. Kış aylarında olanların ayak kısımları kapalı ya da çoraplı olanlardan  olabilir. Yeni doğan bebekler ne giyere cevaptır.

• Yaz aylarında doğanlar için ayak kısımları kapalı olmamalı ya da kolay açılabilmelidir. Çünkü bebek kolay hava almalı . Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

Kış aylarında 1 – 2 tane uyku tulumu, 1–2 tane battaniye, 2–3 tane sweatshirt gerekli olabilir. Dışarı çıktıklarında  giydirmek için kar tulumu,  bere ve  eldiven de olmalıdır. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Minik bebeğinizin kıyafetlerini aya  göre değil de kilosuna göre almanız gerekir. Bebekler ilk birkaç ayda çok hızlı büyürler bunu unutmayın  ve büyüdükleri için de  giysileri çabucak küçük gelmeye başlar. Bebeğinizin ilk  aylarında 0–6 ay beden kıyafetler  daha kullanışlı olur. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Boyundan açılıp,   ayağa kadar fermuarlı ya da çıt çıtlı olanlar kıyafetler tercih edilmelidir. Çünkü çok sık bez değiştirileceği için bebeğinizin altı kolaylıkla açılıyor olmalıdır. Geniş yakalı olması da önemli çünkü baş kısmından kolayca geçmesini sağlayıp bebeğinizin giyinip soyunurken rahat olmasını sağlar. Yeni doğan bebekler ne giyere cevaptır.

Yeni doğan bebekler için  doğal iplikten ve özellikle pamuklu giysiler satılmakta. Bunlar bebek cildi için en uygun olanlarıdır. Ayrıca sizin için de ütü gerektirmeyen giysiler daha kullanışlı olacağını düşünüyorum. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Satın alacağınız kıyafetleri seçerken mutlaka kullanma ve yıkama talimatlarını güzelce okuyun. Hem kıyafetlerin kullanımda hem de kıyafetleri yıkarken size oldukça  yardımcı olacaktır. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Bebeğiniz giydirirken  hava sıcaklığını göz önünde bulundurmalısınız. Bilhassa kış aylarında çok kalın giysiler giydirmek yerine  bebeğinize gerektiğinde çıkarılabilecek kıyafetleri üst üste giydirmenizi öneririz. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Sevgili anne adayları bebeğinizin çok sıkı çoraplar ve giysiler hareketlerini engelleyeceği için pek uygun olmayacaktır. Bilhassa sıkı çoraplar içinde bebeğinizin  ayak parmakları hareketsiz kalacaktır bu yüzden tercih etmeniz doğru olmaz. Ayrıca dantelli, saçaklı, bağcıklı giysiler bebekler için hiç ama hiç  uygun olmayan çoraplardır.  Dantelleri bebeğinizin parmak aralarına sıkışabilir. Bağcıklara da parmakları ayakları  dolanabilir. Bebek kıyafetlerinden olan çorapların  dikiş yerleri sert olmamalı , bebeğinizi kaşındırmamalı ve terletecek gibi  kalın olmamalıdır. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

• Bebeğiniz için boyası çabuk çıkan, tüylü ,  tüyleri kolay çıkabilen kalın kazaklar asla tercih edilmemelidir. Aynı şekilde bebeğini sürekli kucağına almak durumunda olan anne de kıyafetlerini seçerken bunlara  dikkat etmelidir. Ayrıca minik bebekler özellikte ilk aylarda sürekli kusabilir ve bezinden idrar ya da kakasını kaçırabilir. Bu sebeple  annenin giysileri de kolay çıkarılıp ve  yıkanabilen türden olmalıdır. Bunun dışında  parfümlü ve renkli deterjanlar yerine kesinlikle kokusuz ve parfümsüz deterjanlar kullanmak gerekmektedir. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.

Bebeğinizin giysilerini yıkarken dikkat etmeniz gerekenler

• Minik bebeklerin cildi biz erişkinlerden çok daha hassastır. Kullandığımız temizlik malzemesine bağlı olarak  kolaylıkla bebeklerde alerjik reaksiyon gelişebilir. Yalnızca  bebek giysileri için olan deterjanların kullanılabileceği gibi bebeğiniz için kokusuz  ve ayrıca renksiz deterjanlar  kullanılabilir. Sabun yerine çamaşır deterjanları tercih etmelisiniz çünkü sabunlar kumaşlara  zarar verebilirler. Ayrıca bebeğinizin  kıyafetlerini yıkamadan önce kesinlikle yıkama talimatı okumalısınız çünkü doğru yıkama eşyaların kullanım ömrünü uzatır .

• Sevgili anne adayı minik bebeğinizin kıyafetleri için  çamaşır ağartıcı, yumuşatıcı ya da güçlü leke çıkarıcıları asla kullanılmamalıdır.

• Bebeğinize kıyafet alındıktan sonra kesinlikle  yıkanıp öyle  kullanılmalısınız. Saklanırken de asla  naftalin ve güve ilaçları  kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir