Anneleri heyecanlandıran en önemli şeylerden biri de yeni doğan bebekler ne giyer sorusudur kuşkusuz. Sevgili anne adayı doğum yapacağınız tarih hızla yaklaşmaktadır. Siz de artık küçük bebeğiniz için bebek kıyafetleri satın almayı düşünseniz iyi olur değil mi. Bunun  vakti gelmiştir sanırım. Bir çok anne adayı ya hiç kullanmayacağı ya da minik bebeğine küçük gelecek bir sürü şeyi çok beğenip satın alır. Bu durumun size de yaşanmasının önüne geçmek için  bir  anne olarak size bir kaç tavsiyede bulunacağım.

Yeni Doğan Sünneti Hakkında Her Şey

Yeni Doğan Bebek Ne Giyer?

Bebekler Hızla Büyür

Hatırlamanız gereken ilk ve en önemli şeylerden biri de minik bebeklerin çok hızlı bir şekilde büyüdüğüdür. Doğum anında olan ağırlığını 6 ay içinde ikiye katıyorlar. Minik bebekler ilk doğum günlerine ulaştıklarında ise doğdukları anın ağırlık olarak üç katına çıkabilmektedir.

Bu durumu aklınızda tutarak, ihtiyacınız olandan daha fazla eşya ya da kıyafet satın almamaya özen gösterin. Alışveriş işlerini dengede tutmaya dikkat edin. Aksi takdirde, bebeğiniz için aldığınız her kıyafeti bebeğinizde yalnızca bir ya da iki kez kullanırsınız ve maalesef ki sonra bebeğinize küçük gelmeye başlar.

Bebek Ve Baba İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Yeni Doğan Bebekler İçin Olan Giysi İhtiyaçlarını Belirleyen Bazı Faktörler

 • Sizin nasıl bir iklimde yaşadığınız ve minik bebeğinizin hangi mevsimde doğacağı oldukça  önemlidir. Diğer mevsimlere uyacak az sayıda bir miktar giysi alınması yeterlidir.
 • Minik bebeğinizin giysilerini çamaşır makinesi ve ayrıca kurutma makinesi kullanarak mı temizleyeceğinize karar vererek almalısınız. Çünkü kurutma makinesi bazen eşyaları küçültebilir. Onu da düşünüp kıyafetleri ona göre satın alın.
 • Sevgili anne adayı  ne kadar miktarda kıyafet alacağınıza karar verirken , çevrenizden  size gelecek doğum  hediyelerini ve yakınlarınız tarafından verilebilecek giysileri de düşünüp alın. Hiç giydiremeyeceğiniz kıyafetlere boşuna masraf yapmayın.

Bebeklerde Büyüme Atakları Yaşanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni Doğan Bebeğiniz İçin İhtiyacınız Olacak Olan  Kıyafetler

 • 4–6 tane body almanız yeterli olacaktır. Bu bodylerden 1–2 tanesi yeni doğan bebekler  için diğerlerini ise 0-3 ay olarak tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyere cevaptır.
 • Sevgili anne adayı bebeğinizin göbek bağı düşene kadar body yerine yeni doğan bebekler  için kuşaklı atletler ya da 1–2 tane t-shirt de alınabilir.
 • 4-6 tane pijama veya tulum alınabilir. Kış aylarında olanların ayak kısımları kapalı ya da çoraplı olanlardan  olabilir.
 • Yaz aylarında doğanlar için ayak kısımları kapalı olmamalı ya da kolay açılabilmelidir. Çünkü bebek kolay hava almalı.

Hamilelikte Reflü Belirtileri Nelerdir?

Kış Aylarında Uyku Tulumu Almanız Faydanıza Olacaktır

 • Kış aylarında 1 – 2 tane uyku tulumu, 1–2 tane battaniye, 2–3 tane sweatshirt gerekli olabilir. Dışarı çıktıklarında giydirmek için kar tulumu, bere ve eldiven de olmalıdır.
 • Minik bebeğinizin kıyafetlerini aya  göre değil de kilosuna göre almanız gerekir. Bebekler ilk birkaç ayda çok hızlı büyürler bunu unutmayın ve büyüdükleri için de  giysileri çabucak küçük gelmeye başlar. Bebeğinizin ilk aylarında 0–6 ay beden kıyafetler daha kullanışlı olur.
 • Boyundan açılıp, ayağa kadar fermuarlı ya da çıt çıtlı olanlar kıyafetler tercih edilmelidir. Çünkü çok sık bez değiştirileceği için bebeğinizin altı kolaylıkla açılıyor olmalıdır. Geniş yakalı olması da önemli çünkü baş kısmından kolayca geçmesini sağlayıp bebeğinizin giyinip soyunurken rahat olmasını sağlar. Yeni doğan bebekler ne giyer sorusuna cevaptır.

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı Mı?

Doğal İplikten Ürünler Sağlığına Zarar Vermez

 • Yeni doğan bebekler için doğal iplikten ve özellikle pamuklu giysiler satılmakta. Bunlar bebek cildi için en uygun olanlarıdır. Ayrıca sizin için de ütü gerektirmeyen giysiler daha kullanışlı olacağını düşünüyorum.
 • Satın alacağınız kıyafetleri seçerken mutlaka kullanma ve yıkama talimatlarını güzelce okuyun. Hem kıyafetlerin kullanımda hem de kıyafetleri yıkarken size oldukça  yardımcı olacaktır.
 • Bebeğiniz giydirirken  hava sıcaklığını göz önünde bulundurmalısınız. Bilhassa kış aylarında çok kalın giysiler giydirmek yerine bebeğinize gerektiğinde çıkarılabilecek kıyafetleri üst üste giydirmenizi öneririz.
 • Sevgili anne adayları bebeğinizin çok sıkı çoraplar ve giysiler hareketlerini engelleyeceği için pek uygun olmayacaktır. Bilhassa sıkı çoraplar içinde bebeğinizin ayak parmakları hareketsiz kalacaktır bu yüzden tercih etmeniz doğru olmaz. Ayrıca dantelli, saçaklı, bağcıklı giysiler bebekler için hiç ama hiç  uygun olmayan çoraplardır.  Dantelleri bebeğinizin parmak aralarına sıkışabilir. Bağcıklara da parmakları ayakları dolanabilir. Bebek kıyafetlerinden olan çorapların dikiş yerleri sert olmamalı, bebeğinizi kaşındırmamalı ve terletecek gibi kalın olmamalıdır.
 • Bebeğiniz için boyası çabuk çıkan, tüylü, tüyleri kolay çıkabilen kalın kazaklar asla tercih edilmemelidir. Aynı şekilde bebeğini sürekli kucağına almak durumunda olan anne de kıyafetlerini seçerken bunlara dikkat etmelidir. Ayrıca minik bebekler özellikte ilk aylarda sürekli kusabilir ve bezinden idrar ya da kakasını kaçırabilir. Bu sebeple  annenin giysileri de kolay çıkarılıp ve yıkanabilen türden olmalıdır. Bunun dışında  parfümlü ve renkli deterjanlar yerine kesinlikle kokusuz ve parfümsüz deterjanlar kullanmak gerekmektedir. Yeni doğan bebekler ne giyere ve bebekler ilk doğduğunda ne giyer sorusuna cevaptır.
bebeklerde kaliteli uyku

Hamilelikte Bahar Depresyonu Hakkında Uzmanlardan Kritik Açıklama!

Bebeğinizin Giysilerini Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Minik bebeklerin cildi biz erişkinlerden çok daha hassastır. Kullandığımız temizlik malzemesine bağlı olarak  kolaylıkla bebeklerde alerjik reaksiyon gelişebilir. Yalnızca bebek giysileri için olan deterjanların kullanılabileceği gibi bebeğiniz için kokusuz ve ayrıca renksiz deterjanlar  kullanılabilir. Sabun yerine çamaşır deterjanları tercih etmelisiniz çünkü sabunlar kumaşlara zarar verebilirler. Ayrıca bebeğinizin  kıyafetlerini yıkamadan önce kesinlikle yıkama talimatı okumalısınız çünkü doğru yıkama eşyaların kullanım ömrünü uzatır .
 • Sevgili anne adayı minik bebeğinizin kıyafetleri için çamaşır ağartıcı, yumuşatıcı ya da güçlü leke çıkarıcıları asla kullanılmamalıdır.
 • Bebeğinize kıyafet alındıktan sonra kesinlikle yıkanıp öyle kullanılmalısınız. Saklanırken de asla  naftalin ve güve ilaçları kullanılmamalıdır.

Bebeklerde Omega 3 Kullanımına Dair Tüm Merak Edilenler

Sevgili  anne ve babalar Yenidoğan Bebekler Ne Giyer içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir