Sevgili anne babalar çocukların kendilerine ait bedensel duyumlarını hissettiği, kendi ihtiyaçlarını anlatabildiği , bu ihtiyaçlarının sorumluluğunu almayı öğrendiği  ve bedensel özel sınırlarını öğrendiği dönem tuvalet eğitiminin başlaması gereken zamandır doğru zamandır .  Çocukların tuvalet alışkanlığı genelde iki yaş civarında kazanılır. Aslında bu dönem çocuğun insanlardan gelen önerilere zor uyum gösterdiği ve çoğunlukla yoğun çatışmaların yaşandığı bir döneme denk gelir. Çocuk  o dönemde bağımsız  birey olma yolunda gelişmeye uğraşırken aynı zamanda kendi bağımsızlığı ile özellikle anne babasının onayı arasında bir denge oluşturma çabasına girer. Bu arada çocuğun çiş ve kakaya yüklediği anlalar biz yetişkinlerinkinden çok farklıdır. Çocuklar bedenlerinde olan nesnelere fazlaca ilgi gösterirler. Çocukların bedenleri nasıl önemliyse  bedenlerinden çıkan her şey de çok değerlidir.

Çocuklar genellikle 2-3 yaşları arasında mesane kaslarını kullanmaya başlar. Fakat gece kontrolünü ise genellikle üçüncü ya da dördüncü yıllar arasında tamamlar. Bu durumda çocuklara alt ıslatıyor denmesi için çocuğun en az 5 yaşında olması ve haftada en az 2 kez altını ıslatıyor olması gerekmektedir . tuvalet eğitimine 2,5 yaş öncesi başlanmalıdır.

Bütün çocuklarda alt ıslatmanın genetik, gelişimsel sorunlar , mesane sorunları,  hormonal etkenler, uyku evreleri ile ilgili sorunlar ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarının yanı sıra tuvalet eğitimine erken başlamak ,  aile düzenindeki önemli değişiklikler  katı tuvalet eğitimi ve uzun süre bez kullanımı gibi psikososyal etkileri  de bulunur.

Sevgili anne babalar çocuğunuzun tuvalet eğitimine mesane kasları üzerindeki denetimini kazanmaya başladığı zaman yani  18-24 ay civarında başlanabilir . Ancak  tuvalet eğitimi için çocuğunuz ile iş birliği yapmalısınız . Eğer çocuğunuz bez değiştirmenize direnç göstermiyor ise ve çocuğunuz  bezi kirlendiğinde anne babasına haber veriyorsa , size düşen görev tuvalete belirli aralıklarla götürülüp tuvaletini uygun yere yapması desteklemektir . Sevgili anne babalar çocuk tuvaletini söylemeye başladığı gibi onu geceleri de bezsiz yatırılabilirsiniz . Eğer ki tuvalet eğitimine 2,5 yaşından sonra başlarsanız ona altını ıslatması için zemin hazırlamış olursunuz .

Sevgili anne babalar çocuklarda idrar kaçırmak tek başına kalmaz , bununla  birlikte çocuğunuzda  dil bozukluğu, uyku bozukluğu ,  motor gerilik gibi gelişimsel bozuklukları ,  dikkat eksikliği ve davranış bozukluğu olur. Bunun dışında ise  dışkı kaçırmanın ve anksiyete bozukluğu da görülebiliyor.  Bu durumlarda  tedaviye 5-6 yaşından önce başlama gereklidir. Bunun  tedavisinin yöntemi ise çocuğun  bedensel etkenlerine , çocuğun yaşına, yaşadığı sorunun sıklığına, yaşadığı sorunun sonuçlarına ve tedavinin önemine  göre değişir. Mesela sevgili anne babalar çocuğun gündüz saatlerinde çamaşırının damla olarak sürekli ıslak olması da çocuğunuzun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtisi olabilir .

Tuvalet eğitimi ne zaman verilir sorusunun cevabı ise 2 buçuk yaşından önce verilmeli … bu yaştan sonra olan tüm eğitimler çocukları alt ıslatmaya yönlendiren yaş gurubudur.

Çocukların Alt Islatmanın nedenleri:
Çocukların Alt Islatmanın nedenleri: Biyolojik Etkenler

Genetik ,  Mesane sorunları  , çocuğun uyku evreleri ile ilgili problemler,  çocuğun gelişimsel sorunları, çocuğun  hormonal sıkıntıları  ve çocuğun İdrar yolu enfeksiyonu

Çocukların Alt Islatmanın nedenleri: Psikososyal Etkenler

Anne babanın tuvalet eğitimine erken başlaması , anne babanın katı tuvalet eğitimi ve anne babanın uygunsuz ya da kayıtsız tutumları , çocuğun uzun süre bez kullanılması , Ailedeki önemli değişiklikler örneğin ayrılık , sürekli gergin ortamda büyüyen gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir