Sevgili anne babalar çocukların kendilerine ait bedensel duyumlarını hissettiği, kendi ihtiyaçlarını anlatabildiği, bu ihtiyaçlarının sorumluluğunu almayı öğrendiği ve bedensel özel sınırlarını öğrendiği dönem tuvalet eğitimi süreci için başlaması gereken doğru zamandır.  Çocukların tuvalet alışkanlığı genelde iki yaş civarında kazanılır. Aslında bu dönem çocuğun insanlardan gelen önerilere zor uyum gösterdiği dönemdir. Çoğunlukla yoğun çatışmaların yaşandığı bir döneme denk gelir. Çocuk o dönemde bağımsız birey olma yolunda gelişmeye uğraşırken aynı zamanda kendi bağımsızlığı ile özellikle anne babasının onayı arasında bir denge oluşturma çabasına girer. Bu arada çocuğun çiş ve kakaya yüklediği anlamlar biz yetişkinlerinkinden çok farklıdır. Çocuklar bedenlerinde olan nesnelere fazlaca ilgi gösterirler. Çocukların bedenleri nasıl önemliyse bedenlerinden çıkan her şey de çok değerlidir.

Bebeklerde Büyüme Atakları Dönemine Dikkat!

Tuvalet Eğitimi Sürecine Hangi Yaş Döneminde Başlanmalıdır?

Çocuklar genellikle 2-3 yaşları arasında mesane kaslarını kullanmaya başlar. Fakat gece kontrolünü ise genellikle üçüncü ya da dördüncü yıllar arasında tamamlar. Bu durumda çocuklara alt ıslatıyor denmesi için çocuğun en az 5 yaşında olması gerekmektedir. Haftada en az 2 kez altını ıslatıyor olması gerekmektedir. Tuvalet eğitimi sürecine 2,5 yaş öncesi başlanmalıdır.

Bütün çocuklarda alt ıslatmanın genetik, gelişimsel sorunlar, mesane sorunları, hormonsal etkenler, uyku evreleri ile ilgili sorunlar bulunmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarının yanı sıra tuvalet eğitimi sürecine erken başlamak,  aile düzenindeki önemli değişiklikler katı tuvalet eğitimi ve uzun süre bez kullanımı gibi psikososyal etkileri de bulunur.

tuvalet eğitimi

Çocuğunuz İle İşbirliği İçerisinde Olmalısınız!

Sevgili anne babalar çocuğunuzun tuvalet eğitimi sürecine mesane kasları üzerindeki denetimini kazanmaya başladığı zaman yani 18-24 ay civarında başlanabilir. Ancak  tuvalet eğitimi süreci için çocuğunuz ile iş birliği yapmalısınız . Eğer çocuğunuz bez değiştirmenize direnç göstermiyor ise ve çocuğunuz bezi kirlendiğinde anne babasına haber veriyorsa, size düşen görev tuvalete belirli aralıklarla götürülüp tuvaletini uygun yere yapmasını desteklemektir. Sevgili anne babalar çocuk tuvaletini söylemeye başladığı gibi onu geceleri de bezsiz yatırılabilirsiniz. Eğer ki tuvalet eğitimi sürecine 2,5 yaşından sonra başlarsanız ona altını ıslatması için zemin hazırlamış olursunuz .

Çocuklarda idrar kaçırmak tek başına kalmaz. Bununla birlikte çocuğunuzda dil bozukluğu, uyku bozukluğu, motor geriliği gibi gelişimsel bozukluklar ortaya çıkabilir. Ayrıca dikkat eksikliği ve davranış bozukluğu da olur. Bunun dışında ise dışkı kaçırmanın ve anksiyete bozukluğu da görülebiliyor. Bu durumlarda tedaviye 5-6 yaşından önce başlamak gereklidir. Bunun tedavisinin yöntemi ise çocuğun bedensel etkenlerine, çocuğun yaşına, yaşadığı sorunun sıklığına, yaşadığı sorunun sonuçlarına ve tedavinin önemine göre değişir. Mesela çocuğun gündüz saatlerinde çamaşırının damla olarak sürekli ıslak olması da çocuğunuzun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtisi olabilir.

Tuvalet eğitimi ne zaman verilir sorusunun cevabı ise 2,5 yaşından önce olmalıdır. Bu yaştan sonra olan tüm eğitimler çocukları alt ıslatmaya yönlendiren yaş grubudur.

Ateşle Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu

bebeklerde tuvalet eğitimi

Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri Nelerdir?

1- Biyolojik Etkenler
 • Genetik,
 • Mesane sorunları,
 • Çocuğun uyku evreleri ile ilgili problemler,  
 • Çocuğun gelişimsel sorunları,
 • Hormonsal sıkıntılar,
 • İdrar yolu enfeksiyonları.
2- Psikososyal Etkenler
 • Anne babanın tuvalet eğitimi sürecine erken başlaması,
 • Katı tuvalet eğitimi ve uygunsuz ya da kayıtsız tutumlar,
 • Çocuğun uzun süre bez kullanılması,
 • Ailedeki önemli değişiklikler örneğin ayrılık,
 • Sürekli gergin ortamda büyümek gibi.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Biter ?

çocuklarda alt ıslatma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir