Tiroidin gebeliğe etkisi nedir sorusunun cevabı biliyoruz ki gebe kalmak isteyen bir çok anne adayına merak uyandırır. Gebe kalma ve kısırlık üzerinde tiroid hastalığının etkileri vardır. Tiroid bezinin çok veya az salgılanması kadınlarda kısırlık ve düşüklere sebep olabilmektedir.

Tiroidi, bizlerin boynumuzun ön bölümünde yer alır.Ayrıca nefes borumuzun iki yanında da bulunur.Tiroid hormonu tiroidi bezi tarafından üretilir.Ayrıca tiroid hormonu bir çok organımızın sağlıklı çalışmasını sağlar.Biz kadınların gebe kalma hayallerimize engel teşkil eden problemler arasında yer alan tiroid hormonlarının hamilelikten önce,hamilelikte ve aynı zamanda hamilelikten sonra da kontrol altında tutulması gereken bir hormondur. Kadınlar hava kirliliği, sağlıksız beslenme gerek stres ve gerekse de genetik aktarımlar gibi vücudun dengesini etkileyen pek çok etken sebebiyle hamile kalamayabilirler. Tiroit bezinin az ya da çok salgıladığı hormon sebebiyle kısırlık, polikistik over sendromu ve düşüklere neden olabilmektedir. Gelin birlikte bakalım tiroidin gebeliğe etkisi nedir…

Gebelikte Diş Eti İltihabı Sorununa Dikkat!

Tiroid Nedir?

Tiroid, tıp dilinde Latince olarak;  prominentia laryngea olarak bilinen ve halk arasındaki ismi ile adem elması olarak bilinen kıkırdak yapının alt kısmında bulunur. Kelebek şeklini andıran yapı vardır. Yutkunma ile birlikte yukarı ve aşağı hareket eder. Tiroid bezi ise beynimizde var olan hipofiz bezinin uyarılınca harekete geç.p işlevini gerçekleştirir. TSH adlı hormonu salgılayan hipofiz bezi, tiroid bezinin çalışmasını sağlar. TSH, tiroid  hormondur ve dolaşım sistemi aracılığıyla tiroid bezine ulaşır ve oradan da tiroid bezinin hormon üretimini sağlar. Tiroid bezinin az salgılaması gibi bir durum olduğunda hipofiz bezi, TSH hormon salınımını arttıracaktır.Hipotiroid yani tiroid yetmezliği hastalığında TSH hormon düzeyinin yüksek olur ve ayrıca tiroid bezi tarafından salgılanan T3 ve T4 hormon düzeyi düşük olur.Bu da hormon salınımı ile alakalıdır.

Tiroid Gebe Kalmayı Etkiler Mi?

Tiroidi bezinin büyümesine guatr adı verilir. Troid bezi hamilelik döneminde biraz büyüme gösterebilir. Vücudumuzun önemli bir mekanizmasını etkisi altına alan ve oldukça mühim bir bez olan troidin doğru çalışmaması vücudumuzun bir çok organı olumsuz etkiler. Bu organlardan ilk sırada üreme organları gelir. Anne adaylarında yumurta hücreleri, baba adaylarında ise sperm hücreleri tiroidin düzgün çalışmamasından etkilenirler. Tiroidin zehirleyici özelliği gebeliğe engel mi derseniz , evet engel teşkil eder. Hamilelik öncesinde tiroid düşüklüğü veya yüksekliği hamilelik elde edilmiş olsa bile bu hamilelikte düşük veya erken doğum riski yüksektir.

Sempatik Hamilelik Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Gebelik Öncesinde Bilinebilir

Hamile kalmayı etkiyen rahatsızlıklardan birisi olan troid bezi rahatsızlığı, hamilelik öncesinde tanı konabileceği gibi hamilelik esnasında gelişip o zaman da tanı konabilir.Uzman hekimlerin söylediği tiroidin belirtileri ise şu şekildedir;

Tiroid Belirtileri


·        Yorgunluk
·        Halsizlik
·        Kilo almak ya da kilo vermek
·        Sürekli uyku isteği
·        Enerjik uyanamamak
·        Sürekli bitkin hissetmek
·        Uyku problemleri
·        Depresif ruh hali
·        Konsantrasyon eksikliği
·        Hafızanın zayıflaması
·        Anksiyete ve panik atak gibi ruhsal ve zihinsel sorunlar
·        Kol ya da bacaklarda ani uyuşma veya karıncalanma hissi
·        Kas veya eklem ağrıları
·        Kasların zayıflaması
·        Regl döneminde olan sancı ve ağrının şiddetinin eskiye göre artması
·        Regl kanamasının normalden daha uzun ve ya daha kısa sürmesi
·        Regl döngüsünün düzensizleşmesi
·        Libidonun düşmesi, cinsel isteksizlik 
·         Kabızlık, ishal ve bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve bu sorunların uzun sürmesi
·        Ne yapılırsa yapılsın kolesterol sorununun düzelmemesi
·        Tansiyon sorunları
·        Nabız sorunları
·        Saç dökülmesi
·        Tırnak kırılması
·        Vücut sıcaklığının birden düşük olması
·        Aşırı terleme

Hamilelik Öncesi Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Hamilelik Öncesinde Olan Tiroid Belirtileri

Gebelik belirtileri ile aynı özellikleri gösterir.Ve şu şekilde sıralanabilir ;

  • Çarpıntı
  • İştahsızlık
  • Halsizlik
  • Bulantı ve kusma olarak bilinir. Belirtilerin hamilelikte yaşanan belirtilere benzer olması sebebiyle tanı ve tedavi süreci maalesef ki daha uzun sürebilir.  

Hamilelik Öncesinde Gelişen Tiroid  Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Sonuçlanır?

Tiroidin pozitif olması tüp bebek tedavisinin başarısını olumsuz yönde etkiler ve risk faktörü oluşturur.

Hamilelikte Diyabet Ve Hamilelik Şekeri İle İlgili Merak Ettikleriniz Bu Makalemizde

Kısırlık ile Tiroidi Arasındaki Bağlantı Nedir?

Tiroit hormonları ilk önce cinsiyet hormonlarını etkiler ve vücuttaki bütün hormonlar ile etkileşim halindedir.Erkeklerde testisin ve kadınlarda yumurtalıkların normal işlevlerini yerine getirebilmesi ve hamilelik adına, tiroid hormonlarının normal düzeyde olması gerekmektedir. Bu hormonun az ya da fazla çalışması, hem kadında hem de erkekte, doğurganlık üzerinde negatif etkiler yapar. Tiroit bezindeki değerlerin normal olması hem bebeğin sağlığının iyi olmasını hem de anne babanın sağlığının iyi olmasını sağlar.Normal seviyesinden az olan tiroid hormonu seviyeleri kısırlık sorununu beraberinde getirir.Bununla birlikte hamilelikte erken doğum ve düşük ile sonuçlanan gebelikler gibi sorunları çoğaltabilir.Ayrıca bu durum anne karnında olan minik bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyebilir.Tiroid hormonları kadın kısırlığında % 35 ve erkek kısırlığında oranında etkili olduğu uzmanlarca söylenir.  

Hamilelikte Reflü Belirtileri Nelerdir?

Tiroidin Gebeliğe Etkisi Nedir?

Tiroidin gebeliğe etkisi  normalden daha çok çalışması ya da daha az çalışması anne adaylarının hamile kalmasını etkileyen bir sorun gelir. Uzman hekimler bu sorunun tek başına etkili olmayabileceğini söylerler. Bu sorunun yanına ilave olarak anne adayında mevcut başka bir kısırlık sebebi varsa ve buna tiroid eklenirse daha etkili olur.Tiroid diğer kısırlık sebeplerinin etkisini arttırır.Anne adaylarında hipotiroidinin aktifleşmesine sebep olabilecek üç farklı dönem vardır.Hormonal dengelerin değişiklik gösterip bozulduğu zamanlar ise;

  • Genç kızlığa geçiş dönemi
  • Hamilelik dönemi
  • Menopoz dönemi

Hamilelikte Bahar Depresyonu Hakkında Uzmanlardan Kritik Açıklama!

Tiroidin Gebeliğe Etkisi Direk Olarak Değildir

Tiroidin gebeliğe etkisi doğrudan değildir.Hamileliğe engel olacak başka sebepler varsa onu destelediği uzmanlarca belirtilir.Hamileliğe engel olan diğer sorunların ve hormonların tedavi edilmesi bu sorunu ortadan kaldırabilir. Bu sebeple bu rahatsızlığı olan veya hamile kalmak isteyen söz konusu kişilerin düzenli kontrole gitmesi tavsiye edilmektedir.

Hipotiroidizm Sorunu Polikistik Over Sendromu Riskini Arttırır

Hipotiroidizm yani aktiviyesi azalmış olan tiroid bezi, sorunu olan kadınlarda regl dönemlerinin kısa süreli olabileceği gibi, uzun aralıklar şeklinde de olabilmektedir. Bazı şeyler yumurtlama bozukluğundan kaynaklı olarak, adet düzensizliği ya da hiç adet görülmeme gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Hipertiroidizm Sorunu Hem Gebe Kalmamaya Hem de Düşüğe Neden Olur

Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık olarak 10 kat daha fazla görülen Hpertiroidizm yani fazla çalışan tiroid, bazı anne adaylarında hem hamile kalamamaya hem de hamilelik gerçekleşse bile maalesef düşüklere sebep olabilmektedir. Tiroid bezinin çok çalışması tiroit hormonunu fazla üretmesi demektir.Bu da kan dolaşımına daha fazla hormon salgılanmasına sebep olur. Buna da tıpta hipertiroidizm denir. Kişiler birden  ve sağlıksız bir şekilde kilo verirler bu durumda da hamile kalma şanslarında azalma olur. Halsizlik, gözlerin öne fırlaması, hızlı kalp atışı, saç dökülmesi, adet düzensizliği, ciltte incelme, ellerde titreme, sinirlilik, sıcağa karşı aşırı hassasiyet ve adet olamama gibi belirtileri yaşayan kadınlar mutlaka tiroit açısından uzman hekim tarafından değerlendirmeleri gerektiği bilinmektedir.

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı Mı?

Hipotiroidizm Sorunu Tek Başına Kısırlığa Neden Olabilir

Bu sorunun tek başına ya da başka sorunlar ile birlikte kısırlık sorunu yaratabileceği belirtilir. Uzman hekimler ; eğer gebe adayında görülen kısırlık sebebi hipertroidi olursa, tiroid uyarıcı hormon değerleri istenen seviyeye getirilerek sorun ortadan kaldırılabilir diyor. Her şey normal seviyeye gelince de anne adayı hala hamile kalamıyorsa, uzman tarafından üreme bozukluğu konusunda endokrinoloji uzmanına gitmesi söylenir.  

Sevgili  anne ve babalar  Tiroidin gebeliğe etkisi  içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Yulaflı Muzlu Bebek Kurabiyesi Tarifi adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir