Sorunlu evliliğin çocuklara etkileri maalesef ki kaçınılmaz. Ebeveynlerin evliliğindeki istikrarsızlık, çocuklar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilmektedir. Ve muhtemelen çocuklardan kaynaklı olumsuz davranışlarla ortaya çıkacaktır.

Çocuklar, büyürken ve gelişirken çok fazla dikkat ve ilgiye ihtiyaç duyar. Yiyeceklere ihtiyaçları var. Giyecekleri kıyafete ihtiyaçları var. Ve banyo yapamaya ihtiyaçları var gibi. Bununla birlikte, hayatlarında belirli bir miktar istikrara da ihtiyaçları vardır. Günümüzde mevcut olmayan kararlılık. Ayrıca boşanma oranı yıllar geçtikçe artıyor gibi görünüyor. Ve buna yüzlerce çocuk dahil. Bununla birlikte, ebeveynlik çocuklar için hala bir istikrar ve sorumluluk unsuru sağlamalıdır. Çünkü normalde anne babanın çocuklarla ilgili bir rutin vardır.

İstikrarsızlık çocuklar için biraz daha kafa karıştırıcı olabilmektedir. Aile istikrarsızlığı, çocuğun evinde sürekli değişiklikler olduğu zamandır. Belki anne ve baba sürekli kavga ediyor. Ve biri “sakinleşmek” için her zaman bir veya iki günlüğüne gidiyor. İstikrarsızlık, çocuklar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilmektedir. Ve muhtemelen çocuklarda olumsuz davranışlar olarak ortaya çıkabilecektir.

Çocukların Dikkat Süreleri Ve Arttırmanın Yolları

Güvenlik Anlayışı

Çocuklar için istikrarsızlıkla ilgili en büyük endişelerden biri, güvende ya da güvende olmama duygusudur. İster evlilik ister birlikte ebeveynlik olsun, istikrarlı bir ilişki olmadığında; çocuklar evlerinde güvende veya güvende olmadıklarını hissedebilirler. Daha sonra ne olacağını veya anne / babanın ne zaman eve döneceğini merak ederek gergin yaşayabilirler. Çocuklar hayatlarının çoğunlukla tahmin edilebilmekte olmaya ihtiyaç duyar. Güvenmeyi nasıl öğrenirler ve kendileri için bir sonraki olayı garanti edemezlerse hayatlarını çok olumsuz etkileyebilmekte.

Daha büyük çocuklar okulda veya evde oyunculuk yapmaya başlayabilir. Yani çocuğunuz size rol yapıyor olabilir. Ve bu bir dikkat çığlığı olarak görülebilirken; bu davranış küçük çocuklar daha fazla sinir krizi durumuna gidebilmektedir. Korkularını, hayal kırıklıklarını ve endişelerini yapabilecekleri tek yolla ifade ediyorlar. Bir evlilik istikrarsız olduğunda, çocuk “kaynaklarını” yitirebilmekte. Çocuklar söz konusu olduğunda kaynaklar, ebeveynlerin ilgisinden sağlık hizmetlerine erişime kadar her şey olabilmekte.

Boşanma Ve Çocuklar & Duygusal Güven Hissetmeleri

Aile İstikrarı Önemli!

Aileler istikrarsız olduğunda, bu büyük olasılıkla çocuğun en yüksek yararı düşünülerek yapılır. İdeal olarak her şeyi aynı görmeyen çiftler oluyor. Ve bu çiftler bunun çocuk için daha iyi olduğunu düşünüyorlar Bu, çocukların kafalarının karışmasına neden olabilir. Çünkü anne ve baba arasındaki gerilimi hissedebilirler. Ancak bunun neden veya nasıl durdurulacağını anlayamazlar. Çocukların, yumurta kabukları üzerinde yürümek zorunda oldukları gibi evlerinde tedirgin olmalarına neden olabilir. Çocuklar için rutin ve öngörülebilirlik o kadar önemlidir ki, bir şeyin “kapalı” olduğunu hissederler. Ve bu durum kendini daha fazla öfke nöbeti ve hatta uyku sorunu şeklinde gösterebilir.

4-6 Yaş Arası Çocuklarda Bağımsız Oyun Beyin Gelişimini Teşvik Ediyor

Bebekler ve okul öncesi çocuklar hayati bir gelişim çağındalar. Ve dünyanın nasıl çalıştığını ve ilişkilerin nasıl olduğunu öğreniyorlar. Ebeveynler model ve dengesiz bir ortam oluşturduklarında, böyle olması “beklendiğini” düşünerek büyüyeceklerdir. Bu onların gelecekte sağlıksız ilişkiler geliştirmelerine yol açabilecektir. Çünkü gelişim açısından en önemli yıllarında gördükleri şey buydu.

Sevgili  anne ve babalar  Çocukların dikkat süreleri ve arttırmanın yolları içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Çocuklar Ne Zaman Yazmaya Başlar?  adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir