Son zamanların oldukça popüler bir oyunundan bahsedeceğiz sizlere. Aslında oyun demek ne kadar doğru bilmiyoruz çünkü büyükler için de bir nevi stres atıcı bir etkinlik. Peki nedir bu slime , slime nasıl yapılır?
Evde yapılabilecek etkinlik arıyorsanız ve biraz da değişik olsun diyorsanız slime sizler için uygun bir tercih olabilir. Çocuklar için de el kaslarını geliştirici bir aktivite.
Peki nedir bu slime. Aslında slime Türkçe bir kelime değildir. İngilizce bir kelime olup ,balçık anlamına gelmektedir. Evet evet yanlış duymadınız. Bildiğiniz balçık…Aslında slime bir çeşit oyun hamurudur. Oyun hamurundan farkı akışkan bir yapıya sahip olmasıdır. İşi bu yönüyle düşündüğünüzde aman pek te enteresan bir şey değilmiş diyebilirsiniz ama bu akım öyle bir yayıldı ki adeta slime yarışları yapılır hale geldi. Sosyal medyanın etkisi tabi ki oldukça etkili oldu bu slime çılgınlığında.
Renkli,simli,traş köpüklü,sabunlu aklınıza ne gelirse…İçine çeşitli malzemeler aktıp çeşit çeşit slime yapabilirsiniz.,
Evde Slime Nasıl Yapılır?
Slime yapmak için iki yolunuz var. ya hazır slime alacaksınız ( boraks ve renklendirici boyalar) ya da evde kendiniz yapabilirsiniz.
İLk tercih olarak evde slime yapımı nasıl olur onu inceleyelim
1 su bardağı ılık suya çay kaşığınızın ucu ile sıvı boraks koyun ve çok az miktar ki yine 1 çay kaşığı ucu kadar gıda boyası ekleyin. Karıştırın.İlk aşamayı yapınca derin bir kaba 1 su bardağı tutkal koyun(su bazlı) ve üzerine 1 bardak su ekleyin.ilk hazırladığınız karışımı da yavaş yavaş buna ekleyin. Hazırladığınız slime elinize yapışmıyorsa olmuş demektir.
Aslında boraks kullanmadan da slime hazırlamak mümkün. Bunun için bebe şampuanı, deterjan kullananlar da var. Ancak ben bu kadar uğraşamam diyorsanız en kolay yolu gidip hazır olanlardan almak.
Sizler için slime yapılışı tarifi 2;
Resimde gördüğünüz jel renkli yapıştırıcı ve sıvı boraks alıp 5 dakikada slime elde edebilirsiniz.
Bir kaba bir miktar renkli yapıştırıcılardan ve üzerine çok az boraks ekliyoruz. Başlıyoruz bir kaşık ile karıştırmaya. Karışımımız kıvama ulaşmadıysa boraks miktarını kendiniz ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz kıvama gelince slime olmuş demektir. İçine sim ekleyip daha güzel görünüşlü slime elde edebilirsiniz. Veya traş köpüğü ekleyip daha puf puf bir slime elde edebilirsiniz. İşte bu kadar…
Slime nasıl yapılır konusundaki makalemize bir de sizler için minik ellerden yapılan bir kaç slime fotoğrafını ekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir