Saygılı çocuklar yetiştirmenin yolları hakkında bilmek istedikleriniz bu yazıda. Çocukları şımartmak sadece onları hediyelerle oyalamak değildir. Her hevesine teslim olmak ve istediklerini istedikleri zaman alacaklarına inanmalarına izin vermekle ilgilidir. Bazı çocuklar ‘hayır’ kelimesinin anlamını bilmiyor ve ‘belki’ kelimesini ‘evet’ olarak alıyor. 

Günümüzün teknoloji ve alet çağı, önceki neslin şimdiye kadar istemeyi hayal ettiğinden çok daha fazlasını bekleyen, karmaşık bir evrimsel sürekli ‘’ver’’ ergenlik toplumu yaratmada. Öyleyse, çocukların bir doların değeri hakkında çok az şey bilecek şekilde yetiştirildiği günümüzün kendi kendine takıntılı dünyasında; ebeveynler minnettar ve saygılı çocukları nasıl yetiştirmenin yolları nelerdir?

Çocuğunuzu Sosyal Ve Bilişsel Beceriler Konusunda Geliştirin

Sınırları Ayarla

Bir çocuğun sınırlara saygı duyması gerektiğini öğrenmesinin en iyi yolu; ona uymaları için sınırlar koymak ve sonra geri adım atmamaktır. Bir oyuncağa, oyun randevusuna, bir tedaviye hayır demeniz ya da sinir krizi geçiriyorlarsa onlara mola vermeniz fark etmez. Hayır dedikten sonra, kararınıza bağlı kalmanız gerekir. Yoksa sadece bir dahaki sefere daha ısrarcı olacaktır.

Saygılı çocuklar yetiştirmenin yolları

Disiplininize İnanın

Aynı akıl yürütme şemsiyesi altında, bir çocuk çığlık atmaya devam ederse ya da ortalığı toparlamazsa ona; oyuncaklarını ellerinden alacağını söylediniz diyelim. Bu durumda eylemlerinin seçilmiş sonuçlarını takip edebilmeniz gerekir. Bir çocuk verdiğiniz cezanın düşeceğini öğrendiğinde; ona hiçbir etki yapmadan itaatsizlik etmeye devam edebileceklerini öğrenecektir. Öyleyse neden yaramazlık yapmaya devam edip mantıklı olanı ortadan kaldırmasınlar?

Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorun

Çocuğunuza Ev İşlerini Verin

Çocuğunuzun evin etrafına yerleştirilmiş bir dekor olmadığını öğrenmesinin daha iyi bir yolu yoktur. Sonra da evin veya bahçenin etrafında onlara yardım etmek için ev işleri verebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun eve katkıda bulunmasına ve sorumluluğu öğrenmesine. Ve ayrıca ikramların ve diğer özel etkinliklerin veya gezilerin avantajlarından yararlanmak için yararlı olmaları gerektiğini öğrenmesine olanak sağlayacaktır. Çocuğunuza, bebeklerden gençlere kadar evin her yerinde yaşına uygun işler yaptırmasını sağlayın. Herkesin kendini yararlı hissetmesini sağlayacak bir şeyler vardır. Açıkçası, çocuğunuza verdiğiniz her şey karşılığında bir şeyler yapmalarını gerektirmeyecek. Ancak gerçekten ihtiyaç duymadıkları yeni bir bisiklet veya istedikleri bir video oyunu için çalışıp çabalaması iyi bir yoldur.

Saygılı çocuklar yetiştirmenin yolları

Satın Alma İşlemlerini Yapmalarına İzin Verin

Çocuğunuz sizden bir ödül kazanırsa veya örneğin doğum günü parası alırsa; parasını kendileri için istediği öğeleri almak için kullanmasına izin verin. Bu onlara sadece bir gurur duygusu vermekle kalmayacak. Aynı zamanda onlara bir şeyin gerçekte ne kadara mal olduğu ve ihtiyaç ya da istekleri karşılığında gerçek paranın verildiği konusunda bir kontrol sağlayacaktır. Bir çocuğun genellikle anne veya babasının yiyecek, oyuncak, kıyafet vb. Karşılığında plastik bir karta dokunduğunu gördüklerinde para kavramını gerçekten kavramaları zordur. Zor kazandıkları parayı istedikleri şey karşılığında teslim etmelerine izin vermek; saf gerçeklik kontrolü ve iyi bir yaşam dersidir.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Biter ?

Hayal Kırıklığına Uğramalarına İzin Ver

Planlar suya düştüğünde çocuğunuzun üzgün hissetmesi normaldir. Ve ayrıca bu, başka bir şey planlamanız gerektiği anlamına gelmez. Bazen oyun saatleri ​​azalır ve oyuncaklar tükenir. Ancak bunun üstesinden gelirler ve aslında bundan dolayı duygusal olarak daha güvenli hale gelirler. Yüzlerdeki hayal kırıklığı, çocuğunuzla iletişim hatları açmanın ve onlara, siz üzgün olduklarını anlarken, her şeyin her zaman yolunda gitmediğini bilmelerini sağlamanın iyi bir yoludur. İyi bir dinleyici olun, ancak çocuğunuzun uzun vadeli mutluluğunu sağlamak için eşit dozda heyecan sunmanız gerektiğini düşünmeyin. Çocuğunuzu hayal kırıklığından korumak onları sadece şımartır.

Yenidoğan Bebeklerde Şaşılık ve Göz Kayması Hakkında

Saygılı çocuklar yetiştirmenin yolları

En İyisine Sahip Olmak Değil

Çoğu zaman çocuklar en iyi kıyafetler, en pahalı video oyunları, en çok oyuncak için başkalarıyla rekabet eder. Ve kimin kimden daha fazlasına sahip olduğunu görmek için bir savaş haline gelir. Bunu engellemenin iyi bir yolu, yapabilseniz bile her zaman her şeyin en iyisini sağlamamak olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun en yeni telefonu veya oyun konsolunu beklemesini sağlamak, onlara sabrı öğretebilir.

Tuvalet Eğitimi Süreci İçin En Doğru Zaman!

Onlara Bir Kazanç Verin

Sırf kimin patron olduğunu göstermek için her zaman çocuğunuza hayır derseniz, öfke nöbetleri için bir örnek oluşturmuş olursunuz. Bir çocuk asla kendi yolunu bulamayacağını hissederse, tamamen hayal kırıklığından yanlış davranışlar sergilemeye başlayacaktır. Çocuğunuzun arada bir istediğini elde etmesine izin vermek onlar için iyidir. Ara sıra yapılan muameleye evet demek; onlarla aranızdaki ilişkide saygı olduğunu ve istediklerini yapmalarına izin verilmediğinde kabul etmeleri gerektiğini görmelerini sağlayacaktır. Bazen istediklerini elde edeceklerini ve bazen beklemeleri gerektiğini öğrenecekler. Ve ayrıca onlara ilk seferinde verdiğiniz cevabı kabul etmeyi öğretecekler.

Çocuğunuzun iyi davranışların karşılığını almasına izin verdiğiniz zaman arasında bir denge kurun. Birincisi, davrandığından emin olun ve ikincisi, hayır deme konusunda kötü hissetmeyi. Çocuğunuza hayal kırıklığını iyi bir tavırla kabul etmeyi öğretmek, onun hayatının ilerleyen dönemlerinde başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Emzirirken Göğüs Uçlarında Ağrı Olması Normal Midir?

Saygılı çocuklar yetiştirmenin yolları

Sevgili  anne ve babalar  Saygılı çocuklar yetiştirmenin yolları konusunda geliştirin içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir