Hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı veya hasta olmak yaygın bir durum olarak gözlemlenmektedir. Başa çıkmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarını içeren makalemize bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Sabah bulantısı için faydalı olabileceğini düşündüğümüz yöntemleri sizler için derledik.

Helikopter Ebeveyn Nedir? Annelikte Neler Getirir?

Az ve Sık Yemeye Özen Gösterin!

Boş mideye sahip olmak, hastalığı daha da kötüleştirir. Az ve sık yemek, şeker seviyenizi eşit bir seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır. Gün boyunca dinç olmak için hafif atıştırmalıklar mutlaka elinizin altında olsun. Sabah bulantısı için az ve sık yemek çözüm olacaktır.

sabah bulantısı

Protein Açısından Zengin Besinler Tüketin!

Kabuklu yemişler, soğuk etler ve yumurta gibi hemen hazırlayıp tüketebileceğiniz, yüksek proteinli yiyecekleri yemeniz faydalı olacaktır.

Diyetinize B6 Vitamini Ekleyin

B6 vitamini seviyeniz düşükse, hamilelikte mide bulantısı problemine daha yatkın olabilirsiniz. Tavuk, balık, kepekli tahıllar, soya fasulyesi, yer fıstığı, süt ve patates B6 vitamini içermektedir. Sabah bulantısı problemi için B6 vitamini içeren gıdalar tüketmeniz faydalı olacaktır.

Annelik Ve Babalık Hakkı Sizce Kimin?

Soğuk Yemekler Sıcaklardan Daha İyi Gelecektir!

Yemek pişirme esnasında ortaya çıkan yoğun kokular mide bulantısı hissine neden olur. Sabah bulantısı geçene kadar soğuk yemek yemeyi tercih edebilirsiniz.

Yatakta Kahvaltı Mantıklı Bir Çözüm

Aç karnına yataktan kalkmak, aceleyle tuvalete gidip istifra etmenize neden olacaktır. Kuru ekmek veya kraker gibi atıştırmalıkları yatakta yiyin ve kalkmadan önce yavaşça tüketin.

mide bulantısı

Bulantınızı Takip Edin!

Sabah bulantınızın ne zaman zirve yaptığını ve ne zaman daha iyi hissettiğinizi izlemek, gün içinde yemek ve içmenin en iyi olduğu zamanları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Öğün Aralarında Su İçin!

Susuz kalmamak için gün içinde az ve sık miktarda su için. Ayrıca sıvıları düşük tutmakta zorlanıyorsanız, öğünler yerine öğün aralarında için. 

Bol Bol Dinlenmeyi Sakın İhmal Etmeyin!

Stres ve yorgunluk sabah bulantısı problemini daha da kötüleştirecektir. Mümkün olduğu her fırsatta bol bol dinlenip rahatladığınızdan emin olun.

Hamilelikte Oruç Tutulabilir Mi?

Limon Koklayın!

Kesilmiş bir limonun kokusu mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca buzlu çaya veya maden suyuna limon dilimleri ekleyebilir ve o şekilde tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı İle Midenizi Sakinleştirin

Zencefil midenizi rahatlatacaktır. Soyulmuş, rendelenmiş zencefil kökü kullanarak çay demleyebilirsiniz. Veya hazır zencefil poşet çayı ile çay yapmanız mümkün. Alternatif olarak, zencefilli gazoz ya da saplı zencefil tüketebilirisiniz. Ancak yinede her ihtimale karşı zencefili tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Takviyelerinizi Kontrol Edin

Fazladan demir takviyesi almak sabah bulantısı problemini daha da kötüleştirir. Bu nedenle aldığınız multivitaminlerin içeriğinin listesini kontrol edin. Doktorların ve ebelerin önerdiği tek vitamin, ilk üç aylık dönem için folik asit ve hamilelik boyunca D vitaminidir.

Tamamlayıcı Bir Terapi Deneyin

Aküpresür, hastalıkla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Limon yağı kullanılan aroma terapi, mide bulantısını da hafifletecektir. Bu tedavileri destekleyecek güçlü kanıtlar yok, ancak denemeye değer olduklarına karar verebilirsiniz. Hamile kadınların tedavisinde deneyimli, kalifiye bir terapiste gittiğinizden emin olun.

Sizi Anlayan Arkadaşlarınızla Konuşun

Bazen sadece nasıl hissettiğinizi anlatacak ve desteklerini sunabilecek yakın arkadaşlarınız veya ailenizle paylaşmak yardımcı olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir