Normal hamilelik dönemi 38 hafta ile 42 hafta arasında sürmektedir. Ancak doğum 37 haftadan önce gerçekleşirse doğan bebeğe prematüre bebek denilmektedir. Prematüre bebek doğduğu zaman bir müddet hastane ortamında gözlem altında olacaktır. Eve gidildiği zamanda dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

Prematüre Bebeklerde Vücut Isısına Dikkat Edilmeli!

Bebeğinizde hipotermi yani vücut ısısının düşmesi gözlenebilir. Bunu sebebi bebeğinizin cilt altı yağ tabakalarının henüz olgunlaşmamasıdır. Bu yüzden vaktinde dünyaya gelmiş olan bebeklere göre daha çabuk üşürler. Vücut ısısının düşmesini engellemek için bebeğinize aldığınız kıyafetlerin boyutları bedenine uygun olmalı ve vücudunun her yerini güzelce sarmalıdır. Eğer bebeğinize uygun kıyafetler giydirmezseniz prematüre bebek kendini ısıtabilmek için daha fazla enerji kullanacak ve haliyle bu durumda büyüme hızını yavaşlatıp ileride daha fazla problemlerin oluşması adına zemin hazırlayacaktır. Eğer uygun boyutlarda kıyafetler temin edilemez ise elleri ve ayaklarına pamuk ile gazlı bez sarılarak, iki adet tulum üst üste giydirilerek, eldiven ve çoraplar ikişerli olarak giydirilerek tedbir alınabilir.

prematüre bebek bakımı

Ziyaretçiler Konusunda Hassas Davranılmalıdır!

Prematüre bebek her türlü bakıma ve korunmaya, normal doğan bebeklere göre çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Özelliklede evinize geldikten sonra size gelecek olan ziyaretçilerinize durumu izah etmeniz ve gerekirse gelmemeleri konusunda uyarmanız gerekmektedir. Prematüre bebekler her türlü enfeksiyona karşı savunmasızdırlar. Çünkü henüz bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiştir. Bu yüzden evinize gelecek olan ziyaretçilerin bu durumu çok iyi bilmeleri ve geleceklerse de ona göre hazırlıklı gelmeleri gerekmektedir. Bebeğinizin odasında bulunan oyuncakların yıkanabilir, toz tutmayan ve tüysüz olması tercih edilmelidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Şaşılık – Göz Kayması

Prematüre Bebeklerde Apneye Dikkat Etmelisiniz!

Apne, prematüre bebeklerde çok sık görülen, beynin yeterli düzeyde olgunluğa ulaşmamış olması ve göğüs kafesi kaslarının kuvvetsiz kalmasından dolayı meydana gelmektedir. Solunum durmaları 5 saniyeden daha kısa ve kendi kendine düzeliyorsa bu durum fizyolojik bir durumdur. Ancak 10 saniyeden daha fazla solunum durması ile birlikte bebeğinizin dudaklarında morarma ve halsizlik durumu söz konusu ise bu durum patolojiktir. Hiç vakit kaybetmeden acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ellerinizin Hijyenik Olması Gerekmektedir!

Elleriniz her zaman temiz olmalıdır. Bebeğinizin enfeksiyon kapmaması için altın kurallardan biriside ellerin hijyenik olmasıdır. Özellikle bebeğinize dokunmadan önce ve alt temizliği sonrasında ellerinizi güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kesmeniz ve takı takmamanızda prematüre bebek bakımında enfeksiyon riskine karşı ciddi derecede önem taşımaktadır.

prematüre bebek

Beslenme ve Uyku Düzeni Önemli!

Prematüre bebekler sürekli uyumak isteyecektir. Beslenme süresi uzadığı zamanlar bebeğiniz daha fazla yorulacak ve daha çok uykuya ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple beslenmeye ayırdığınız süreye dikkat etmeniz, beslenme ve uyku düzenini iyi ayarlamanız gerekmektedir. Gündüz vakitlerinde bebeğinizin odasında kısık bir ses ile hafif müzikler çalabilirsiniz.

Bebekler İçin Beşik Seçimi

Bebeğinizin Hassas Cildine Özen Göstermelisiniz!

Yeni doğan bütün bebeklerde olduğu gibi prematüre doğan bebeklerinde cildi çok hassas ve narindir. Özelliklede prematürelerde kıkırdak kemikleri (kulaklar) henüz olgunlaşma aşamasında olduğundan dolayı en fazla 3 saat ara ile bebeğinizin yatış pozisyonunu değiştirmeli ve hassas bölgelerini havlu gibi, pet gibi malzemeler aracılığı ile desteklemeniz faydalı olacaktır.

prematüreler

Göz Bakımı Titiz Bir Şekilde Yapılmalıdır!

Prematürelerde gözlerde yapışkanlıklar, akıntılar ve çapaklanmalar ortaya çıkabilmektedir. Tabi ki böyle bir durum ile karşılaşacak olursanız doktorunuza görünmeniz faydalı olacaktır. Göz bakımı mutlaka steril su ile yapılmalıdır. Bir gözden diğerine enfeksiyon bulaştırmamak adına bir göze uyguladığınız gazlı bezi diğer göze uygulamamanız gerekmektedir. Prematüre bebek göz bakımı aşamasında bebeğinizin gözlerinde kızarıklık, sarımtırak bir akıntı, ödem gibi durumlar söz konusu ise enfeksiyondan şüphelenmeniz ve vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreçleri

Prematüre Bebekler İçin Ağız Bakımında da Hassas Davranmanız Gerekmektedir!

Ağız bakımı da tıpkı göz bakımı gibi mutlaka steril su ile yapılmalıdır. Bebeğinizin damağında ve dilinin üzerinde beyaz partiküller oluşup oluşmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer beyaz partiküller ile karşılaşacak olursanız serçe parmağınıza gazlı bir bez sarıp pamukçuk olan bölgeleri steril su ile temizleyebilirsiniz. Ama tabi ki böyle bir durum ile karşılaştığınız vakit önceliğiniz her zaman doktorunuza danışmak olmalıdır.

prematüre bebeklerde ağız bakımı

Çok değerli anne ve babalar Prematüre Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Püf Noktaları adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir