Sevgili anne adayları ve sevgili emziren anne ya da emzirmek isteyen tüm anneler bu makalemiz tam da size göre! Süt kanallarınızın tıkanması nasıl önlenir? Emziren anneler ya da emzirmek isteyen anneler için süt akışını sağlayacak ve süt kanallarının tıkanmasını önleyecek meme masajı ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu makalemizde sizlerle.

Emziren Anneler İçin Meme Masajı!

Sevgili emziren anneler; emzirme eylemine başlamadan ya da sütünüzü pompa ile çekmeye başlamadan hemen önce uygulayabileceğiniz basit masaj hareketleri ile vücudunuzun ürettiği sütün kanallardan daha aktif ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Bu masaj da minik bebeğinizin anne sütünden daha iyi faydalanmasına yardımcı ve destek olur. Ayrıca bunun dışında meme masajı yaparak süt kanallarının tıkanması sonucu oluşan ya da oluşacak olan mastit gibi problemlere henüz oluşmadan ya da baştan önlem almış olursunuz ve sonrasında da böyle sorunlar ile uğraşmak durumunda kalmazsınız. Peki, sevgili anneler, emziren anneler meme masajını nasıl yapmalı ve süt kanallarının tıkanmasını nasıl önlenmeli sorularınıza gelince ekibimiz olarak bunun cevabını en ince ayrıntısına kadar sizin için hazırladık. İşte  sorularınızın cevabı …

Doğumdan Sonra Göbeğinizin Sarkma İhtimalini Önerilerimiz İle Önleyebilirsiniz!

Meme Masajı Nasıl Yapılır?

Emzirmeden Önce Yapabileceğiniz Meme Masajı Hareketleri

Sevgili anneler emzirmeye başladığınız anda, anne sütünüzün kanallardan geçip minik bebeğinize ulaşmasının süresi ne kadar kısa sürerse minik bebeğinizin huzursuz ve agresif olma ihtimali de o kadar azalır ve hatta ortadan kaybolur. İşte bu durum için sevgili anneler, bebeğinizi emzirmeye başlamadan hemen önce memenize masaj yaparak sütün daha hızlı gelmesini sağlayabilirsiniz. Peki ya bu durumu nasıl yapacaksınız? İlk önce avuç içinizle memenizi alttan ve üstten kavrayın. Bir elinizi, memenizin göğüs kafesinize tutunduğu bölgeden yani tabandan meme başına doğru  yani memenizin kahverengi bölgesine doğru yavaş yavaş hafifçe baskı uygulayarak ilerletmelisiniz. Aynı zamanda avuç içinizle memenizi kavramış durumdayken  göğsünüzü hafifçe ve alttan üste doğru ilerletmelisiniz. Son olarak yapmanız gereken ise parmak uçlarınızla göğsünüzün bir çok çeşitli bölgelerini dairesel hareketler yaparak tarayın. Bu basit ama oldukça etkili olan meme masajı hareketleri sayesinde bebeğiniz için sütünüz kanallardan artık daha kolay ilerleyecek ve süt dolu olan memenizdeki doluluk hissi yok olacaktır.

meme masajı

Emzirme Sırasında Yapabileceğiniz Meme Masajı Hareketleri

Sevgili anneler bebeğinizi emzirdiğiniz sırada memenize hafif olan baskı uygulamanız, süt akışını kolaylaştıracağı gibi aynı zamanda tıkanmaya meyilli olan kanalların tıkanmasını önlediği gibi ayrıca tıkanmış kanalların açılmasına destek ve  yardımcı olur. Bu tekniği bilhassa bebekler meme emerken uyuyan ve aynı zamanda emiş gücü düşük olan bebekler için çok faydalıdır. Peki sevgili anneler gelelim emzirme esnasında meme masajını nasıl yapacağınıza? Sevgili anneler ilk yapmanız gereken şey minik bebeğinizi iyi gözlemlemenizin gerektiğidir. Minik bebeğiniz emmeye ara verdiği anda hemen ufak hareketler ile memenizi baştan uca doğru sıvazlayabilir ve aynı zaman diliminde dairesel hareketler ile süt kanallarını uyarabilirsiniz. Bu uygulamayı ise minik bebeğiniz emmeye ara verdiği sırada yapmalı ve kendi elinizi meme ucuna çok fazla yaklaştırmamalısınız.

Doğum sonrasında sırt ağrılarınız başladıysa; Doğum Sonrası Sırt Ağrısına Çözümler

Emziren Anneler İçin Meme Masajının Faydaları Nelerdir?

-Süt kanallarının tıkanmasını önlemektedir.

-Tıkanan kanalların açılmasına yardımcı olmaktadır.

-Emme gücü düşük olan minik bebeklerin anne sütünden daha verimli bir şekilde faydalanmasını sağlamaktadır.

-Göğüslerdeki doluluk hissinin geçmesine yardımcı olur ve bundan dolayı da annenin daha rahat etmesine olanak tanımaktadır.

YAZDIKLARIMIZ TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. DOKTORUNUZA DANIŞMADAN HİÇBİR BİLGİYİ TEDAVİ AMAÇLI KULLANMAYINIZ!

Sevgiyle kalın…

Vejeteryan ve vegan hamileyseniz bu makalemiz tam size göre; Vejeteryan ve Vegan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir