Hamilelik sürecinde yaşamış olduğunuz problemleri geride bıraktığınızı söyleyebiliriz. Şimdi ise minik mucizeniz olan bebeğiniz dünyaya, siz ise bebeğinize alışırken, vücudunuzun da bu yeni döneme adapte olması gerekiyor. Emziren anneler için beslenme son derece hayati bir öneme sahip olduğundan dolayı uygun olan gıdalardan yana tercihinizi kullanmanız gerekmektedir. Bu nedenle lohusalıkta karın ağrısı problemini inceleyerek siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik.

lohusalık

İDRAR YAPMA VE BAĞIRSAK HAREKETLERİ

Hamilelik döneminiz boyunca canınızı sıkabilecek bir problem olan idrar yolu enfeksiyonunun bu süreç içerisinde de devam ettiğini söylemek mümkün. Doğumdan sonra evinize gittiğiniz zaman; idrar yapma sıklığı her idrar hissedildiği zaman olmalıdır. İhtiyaç duyduğunuz zaman idrarı ertelemek yerine idrarınızı yapmalısınız. Eğer sezaryen doğum yapılmışsa sonda takılması gibi bir durumla karşılaşılabilir. Sonda çıktıktan sonra hastanede bulunduğunuz zamanda idrarınızı yapmalısınız.

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

UNUTMAYIN !

Muhakkak ki her doğum eşsizdir. Sadece sizin yaşayabileceğiniz size özel bazı sorunlar yaşanabilir. Bu nedenden dolayı gaz – gaita çıkışı ve lohusalıkta bağırsak hareketleri gibi problemlerinizde her şeyden önce doktorunuzun tavsiyesine uymanızı öneririz. Normal doğum veya sezaryen, sizin yaşınız hatta metabolizma hızınız diğer yeni doğum yapmış olanlardan tamamen farklı olacağından dolayı bizim siz değerli okuyucularımıza yapmış olduğumuz öneriler sadece genel birtakım hatırlatmaları içermektedir.

lohusalıkta karın ağrısı

NORMAL DOĞUM VE BAĞIRSAKLARDA MEYDANA GELEN PROBLEMLER

Eğer normal doğum yaptıysanız idrar yaparken yanma hissi yaşamanız normaldir. İdrarınızı bekletmek yerine idrarınızın boşaltılması olası bir idrar yolu enfeksiyonundan korunmanıza olumlu etki sağlayacaktır. Bağırsak hareketleri normal doğumda olsa, sezaryen doğumda olsa oldukça önemlidir. Aslına bakılırsa lohusalıkta karın ağrısı probleminin meydana gelmesi bir zamanda annenin emzirdiği için bazı gıdaları tüketememesinden dolayı kaynaklanabilir. Normal doğum sonrasında ortaya çıkan kabızlık problemi genellikle geçicidir. Sezaryen doğumda ise kabızlık problemi oldukça önemlidir. Sezaryen doğum olduktan sonra 5-10 saat içerisinde gaz gaita (kaka) çıkışı beklenmektedir. Uzun bir müddet gaz gaita çıkışı yaşanmazsa anneye müdahaleler yapılarak çıkışın olması sağlanacaktır. Bu müdahaleler ise serum ve içecek takviyesi ile yapılmaktadır.

DOĞUM SONRASI YÜRÜYÜŞ YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ

Doğum sonrasında yürüyüş yapmaya başlayarak gaz gaitanın çıkışını hızlandırmanız ve lohusalıkta karın ağrısı problemini en aza indirmeniz mümkün olabilir. Doktorunuz size yeme içmeye başlayabilirsiniz diye söyledikten sonra lifli gıdalar ve bol sıvı takviyesi ağırlıklı beslenerek bağırsak hareketlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Bazen yeni doğum yapmış olanlar bağırsak ağrısı ile dikişlerdeki ağrıyı birbirine karıştırılabilir. Sezaryen doğum sonrası ilk günlerde dikişlerde kendini gösteren ağrılarla, bağırsaklardaki gaz ağrılarının birbirine karıştırılması son derece  doğaldır.

Anne Sütünü Ne Arttırır Diyorsanız Doğru Yerdesiniz!

LOHUSALIK SÜRECİNDE BANYO

Eğer normal doğum yaptıysanız doktorunuz aksini söylemediyse eve çıkar çıkmaz ayakta duş şeklinde banyo yapabilirsiniz. Sezaryen doğum yapmışsanız karın bölgenizde dikişleriniz olacaktır. Son yıllarda yapılan sezaryen doğumlarda ağırlıklı olarak yapıştırma ismi verilen dikişler tercih edilmektedir. Doğumdan sonra dikiş yerleriniz su geçirmez bir bandaj ile kapatılmıştır. Su geçirmez bant ile kapatılmışsa hastaneden eve çıkıldıktan bir gün sonra ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.

Doktorunuz su geçirmez bandaj ya da sprey tercih etmemişse 3. gün sonrasında duş alabilirsiniz. Ancak bazı doktorlar 5 gün – 1 hafta pansuman verip pansuman bitişinde kontrolden sonra banyo tavsiye etmektedir. Hastaneden çıkış yapmadan önce banyo konusunda bilgilendirilmediyseniz bilgi almayı ihmal etmeyiniz. Lohusalık sürecinde banyo konusunun doktordan doktora farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz.

lohusalıkta banyo

Çok değerli anne ve babalar Lohusalık Döneminde Karın Ağrısı Sebepleri Nelerdir? adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Doğum Sonrası Korunma Yöntemleri Nelerdir? adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir