Son günlerin dünya gündemindeki rahatsızlığı olan korona virüs annelerin korkusu çünkü korona virüs anne sütünden bebeğe geçer mi ? diye tedirginler. Korona virüs anne sütüne geçer mi? Diye merak ediyorlar. Çin ülkesinin Wuhan şehrinde ortaya çıkıp oldukça kısa bir zaman içinde bütün dünyaya yayılıp herkesi tetikte ve endişede bırakan korona virüs siz emziren annelerin de ilk endişeleri içinde yer alıyor.Kişilerde nefes darlığı , ateş ve öksürük gibi belirtiler ile kendini gösteren bu virüs maalesef ki bazen ölüm ile sonuçlanıyor. Bu konuda bilhassa yaş almış ve kronik rahatsızlığı olan bireylerin hayati tehlikesi daha fazla olduğu uzmanlar tarafından söylenmekte. Sevgili emziren anneler bakalım korona virüs anne sütünden bebeğe geçer mi ? Korona virüs anne sütüne geçer mi?

Corona Virüsü Hakkındaki Tüm Sorularınızın Cevabı Bu Yazıda!

Korona Virüsün Hamileler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Dünyadaki yaşanmış örnekler göz önüne alınarak değerlendirme yapıldığında hamileliğin ilk üç ayında korona virüs düşüğe neden olur ya da olabilir , diye virüsün mutasyonu öncesi için belirtmiştir uzmanlar. Ancan yeni yayılan korona virüs düşüğe neden olur mu henüz bir bilgi yok. Vakalar çoğaldıkça daha net bilgi vermek doğru olacaktır.

Bebeklerde Kansızlık Ve Tedavisi

Virüsün ilk başlangıç yeri olan Çin e bakıldığında  enfekte olan bebekler incelendiğinde  20 hamileden 18 tanesi korona virüs bebeğe bulaşmamıştır. 2 tanesinde korona virüs bebeğe bulaşmış olarak gözlemlenmiştir. Ancak korona virüs anne sütünden bebeğe geçer mi ve Korona virüs anne sütüne geçer mi? Diye sorduğunuzda uzmanlar geçmeyeceğini düşünüyor. Korona virüs tanısı konan anneler bu dönemde bol bol ellerini yıkamalı ve gerekirse sütünü sağıp vermeli. Korona virüs anne sütünden geçip geçmediği henüz belli değil ancak geçmeyeceği düşünüldüğü için anne bebeği ile temas haline gelince mutlaka maske takmalı ve ellerinin hijyenine çok dikkat etmelidir. Korona virüs testi pozitif çıkan emziren anneler sütlerini mümkün olduğunca sağıp vermeliler. İlk bulgular korona virüsün anne sütünden geçmediği yönündedir. Süt sağılarak bile olsa bebeğe verilmeli çünkü anne sütündeki her şey bebeği koruduğu için korona virüsten de koruyacağı uzmanlar tarafından düşünülmektedir.

Bebeklerde Konak Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Korona Virüsten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sosyal İzolasyon Yapılmalı

Sevgili anneler ve babalar , yalnızca korona virüs değil birçok virüs kişiden kişiye damlacık ile bulaşır. Bu demek oluyor ki korona virüse yakalanan kişi korona virüs testi ile tanı konduktan sonra diğer bireyler ile birlikte iken hapşırması ve öksürmesi anında virüs bir süre havada asılı kalacaktır veya hapşırma ya da öksürme anında kişi gerekli tedbirleri almamışsa yüzeylere bulaşacaktır. Bu da aynı ortamda olan kişilerin de korona virüs olmalarına neden olabilir. Korona virüs testi pozitif çıkan kişilerin kalabalık ortamlara girmemesi , evde bile hane halkından uzak olması ve mümkün olduğunca kimse ile temas haline girmemesi gerekmektedir.

El Yıkamaya Özen Göstermeliyiz

Günlük yaşantımızda ellerimizin dokunduğu her yerde binlerce mikroorganizma vardır. Ve bunlar ellerimiz aracılığı ile ağız , göz ve burnumuzdan içeri girerek bizi kimi zaman hasta eder , kimi zaman da hiçbir şeyin farkına varmayız. Bu sebeple de el hijyenimize çok önem vermeli ve sürekli ellerimizi yıkamalıyız. Korona virüsten korunmanın en önemli ilk adımı el hijyenidir.

bebeklerde corona ve belirtileri

Bağışıklık Güçlendirici Beslenme

Bağışıklık sistemi dediğimiz immüm sistemimiz bizleri hastalıklardan korur ve savunma sistemimizi geliştirir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler bir çok hastalığı kolayca atlatır ve bu kişiler korona virüsü de kolayca atlatabilirler. Bunu sağlamanın en kolay yolu da sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Ardından ise 8 saat uyku yani yeterli uyku uyumak gelmektedir. Bunların dışında ise kişilerin sigara ve alkol alışkanlığının olmaması gerekmektedir.

Bebeklerde Omega 3 Kullanımına Dair Tüm Merak Edilenler

Sevgili anne ve babalar ”Korona Virüs Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi”  içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Tuvalet Eğitimine Başlamanın En Doğru Zamanı  adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir