Kendi kendine oynamak ve bağımsızlaşmak çocuklar için önemli bir gelişimdir. Ne kadar isteseler de, çocuğunuzla her zaman oynayamazsınız. İkinize de fayda sağlamak için bağımsız oyunu teşvik edin.

Zeytinyağlı Kereviz Tarifi Nasıl Yapılır?

Yeni yürümeye başlayan çocukların ebeveynleri, bağımsız oyun oynamayı teşvik etmelidir. Bu, küçük çocuğunuzun küçük bir süre için sizden bağımsız olarak kendi başına oynaması gerektiği anlamına gelir. Yürümeye başlayan çocuğunuz, yaşına bağlı olarak değişen küçük miktarlarda kendi başına oynayabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarınız ve okul öncesi çocuklarınız varsa, bazen tüm zamanlarını onları eğlendirmek için uyanık geçirmeniz gerektiğine inanırsınız.

Çocukların Dikkat Süreleri Ve Arttırmanın Yolları

Bu yaştaki çocuklara düzenli bir program uygulanır. Ve okula gidebilir, dans dersleri alabilir, spor yapmayı öğrenebilir. Ve ayrıca toplu oyun günlerine etkinliklerine katılabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ayrıca teknoloji ve ekranları kullanarak oldukça fazla zaman harcarlar. Her zaman bir şekilde eğlendiriliyorlar ama yeni yürümeye başlayan çocukların asıl ihtiyacı olan şey yalnız oynamaktır. Evet, tamamen yalnız kendi kendine oynamak dediğimiz durum ama elbette anne baba denetiminde. Çünkü kendi kendine oynamak gelişmeleri ve akıl sağlıkları için önemlidir. Beş yaş ve altı küçük çocuklar tamamen tek başlarına oynayabilirler ve hatta bundan zevk alacaklardır.

Oyun Küçük Çocukların Yaptığı Şeydir

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar en iyi şekilde öğrendikleri oyun türü; ücretsiz oyunlardır. Çünkü ara harcamadığınız şeylerde daha yaratıcı olurlar. Hayal güçlerini kullanırlar. Ve ayrıca keşfederler. Bu yaştaki çocuklar, tüm yaşamları boyunca kullanacakları becerilerini bu süre zarfında öğrenip geliştirirler. 

Terapistlerden biri demiş ki; “Bir çocuk tek başına oynadığında, yaratıcılığı, problem çözmeyi, kendini keşfetmeyi, güveni, dikkati ve duygusal düzenlemeyi öğrenir.” Bunlar çocuğunuzun geliştirmek için ihtiyaç duyduğu becerilerdendir.

Çocuklara Çoraptan At Yapımı Tarifi

Ebeveynler çocuklara güvenli bir ortam oluşturun. Ve ayrıca onlara izin verin. Bir avuç oyuncak verin ve siz de boş zamanın tadını çıkarın. Çocuğunuzun doğal merakı oyuna dönebilecektir. Siz de tek başına kendine vakit ayırmanın tadını çıkarın. Sevgili anne banyoya git, kahveni sıcak iç ve hatta çıldır J Buna bir yaşın üzerinde olan her çocuk için istediğiniz zaman başlayabilir ve nasıl gittiğini görebileceksiniz.

Çocukların Oyun Alanından Kalması Gereken Öneriler

İlk Başta Çok Beklemeyin

Yeni yürümeye başlayan çocukların ve okul öncesi çocukların dikkat sürelerinin kısa olduğu bir sır değil. Bu, özellikle bağımsız olarak oynamaya başladıklarında geçerlidir. Sizi katılmaya, hatta ağlamaya ve kendi yollarını bulmanız için sızlanmaya çağırabilirler. Ancak zamanla bu konuda daha başarılı olacaklar. Çocuğunuz büyüdükçe, odaklanmayı daha uzun süre sürdürme yetenekleri artacaktır. Ancak o zamana kadar küçük çocuğunuz yalnız oynamayı öğrenirken siz de sabırlı olun.

6-12 Ay Arası Çocuklar Neler Yapar

Kendi Kendine Oynamak İçin Oyun Süreleri

  • 1 yaşındaki çocukların yalnızca iki ila beş dakika yalnız oynaması beklenmelidir. 
  • 2 yaşındakiler dört ila on dakika tek başlarına oynayabilecekler.
  • 3 yaşındakiler altı ila 15 dakika aralıkla biraz daha uzun süre tek başına oynayabilecekler.
  • Bir çocuk 4 yaşına geldiğinde, bağımsız olarak 20 dakika kadar uzun veya sekiz dakika kadar kısa bir süre oynaması beklenebilir. 
  • 5 yaşında, tek başına oyun süresi önerisi 10 dakikadan 25 dakikaya kadar değişiyor.

kabakulak hakkında bilgi için tıklayın!

Pratik Yapmak Mükemmelleştirir

Ebeveynlerin yeni yürümeye başlayan çocuklarını yalnız oynadıkları için övmeleri gerekiyor. Ve ayrıca beceriyi olması gerektiği şekli ile gibi pratik etmelerini tavsiye ediyoruz. Bağımsız oyunu teşvik etmek için sabırlı olmalısınız. Ayrıca oyun süresini yavaş yavaş arttırmalısınız.

Açık Oyun Oynayın

Çocuğunuza onun oyun alanında bazı oyuncakları ile eşlik edin. Birkaç dakika oynadıktan sonra çocuğunuza yaklaşık beş saniye boyunca başka bir şey yapmanız gerektiğini söyleyin. Ardından arkanızı dönün. 5 saniye bekleyin. Çocuğunuza geri dönün ve tek başına meşgul olduğu için onu övün. Dikkatinizin ondan uzaklaştığı zamanı kademeli olarak artırın. 5 saniyeden başlayın, ardından 15 saniye, 30 saniye, bir dakikaya kadar, iki dakikaya kadar yukarı çıkın vb. Sabırlı olun ve ona sadık kalın, yakında kendi bağımsızlığınızla ödüllendirileceksiniz

Kemik Sulu Karışık Sebze Çorbası Tarifi

Yaratıcı Olun

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bağımsız olarak oynamasını beklediğinizde, bunu planlayın. Sıkılabilirler veya belki de sizin istediğiniz gibi oyun zamanında oyuncaklarıyla etkileşime girmezler. Bebeğiniz için sağladığınız oyuncaklarla değiştirin. Bugünün anne babalar, maalesef ki çocuğun hiç ilgisini çekmeyen öğeleri depolayan bir oyuncakçı gibi. Öyle olmayın!

Gerçekten yaratıcı olmak için oyuncak olmayan ama çocukların oynamayı sevdiği şeyler sağlayın. Kutular süper ucuz ve çok eğlencelidir. Bir yürümeye başlayan çocuğa bir kutu verin ve onunla sonuna kadar oynasınlar. Gürültüye dayanabiliyorsanız, tencere ve tavalar da iyi bir oyuncaktır. Bu öğeler, yürümeye başlayan çocuğunuzda kesinlikle bağımsız oynamaya teşvik edebilecektir. Çocuğunuzun gerçekte neyi sevdiğini görmek için biraz deneme yanılma yapın.

Kemik Sulu Şehriye Çorbası Tarifi

Sevgili  anne ve babalar  Çocukların dikkat süreleri ve arttırmanın yolları içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorun adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir