Küçük çocuklarda kendi başına oynamak önemlidir. Ve bu konuda cesaretlendirilmelidir. Çünkü kendi başına oynamak oyuncaklardan daha fazlasıdır. Gerçek dünya için pratik yapmalarına yardımcı olur.

Küçük çocuklarda bağımsız oyun önemlidir ve teşvik edilmelidir. Çokça zaman ve sabır gerektirir. Bazı çocuklar kolayca uyum sağlarken diğerleri için bağımsı oyun zaman alabilir. Bu, onlara yeni yürümeye başlayan çocuk olarak ne kadar ilgi gösterildiğine bağlı olabilir. Ancak illa ki de öyle değil. Küçük yaşlardan itibaren kendi başına oynamak fikrini aşılamak için; bebeklikte başlamak. Oyuncakları kullanmak. Oyun zamanlarını ciddiye almak. Ve ayrıca oyun hikayelerini dinlemek gibi şeyler bunu yapmanın yollarındandır.

Bebeklere Gitarın Faydaları Nelerdir?

Oyun çocukların dilidir. Bağımsız oyun Eremseldir. Ve çocukların  gözlemlediklerini ve deneyimlediklerini öğrenmelerine ve prova etmelerine yardımcı olur. Bu, onları kendi başlarına denemeyi öğrenmeye. Ve oyunlardan öğrenmeye teşvik eder. Bu, sonunda onların deneyimlerinden öğrenmelerine ve günlük yaşam rutinlerine dönüşmelerine yol açacak. Ve ayrıca onları daha özgüvenli hale getirecektir.

Örneğin, bir çocuk bebeklerle oynadığında, onları giydirdiğinde. Saçlarını fırçaladığında, birkaç motor becerilerini kullanmalarını gerektirir. Bu aynı motor becerileri kullanmak yakın gelecekte; bir düğmeyi kapatmasına, ayakkabı bağlarını bağlamasına veya ceketlerinin fermuarlarını çekmesine yardımcı olacaktır. Oyun yeni yürümeye başlayan bir çocuğun dilidir. Öğrenmeleri gereken şeyleri bu şekilde prova edeceklerdir.

Bağımsız Oyunun Faydaları Nelerdir?

Oyun, çocukların gözlem ve doğrudan talimatla öğrendikleri her şeyi kullanarak pratik yapabildikleri zamandır. Bağımsız oyun sırasında çocuğunuz özgürdür ve hayal gücünü kullanır.

Örneğin, çocuğunuz hayali bir çay partisi verirken veya bir hikaye oluşturmak için aksiyon figürleri kullanırken, bebekleriyle “sohbet ediyor” veya aksiyon figürleri arasında sohbet ediyor olabilecektir. Bu tür bağımsız oyun sırasında çocuğunuz; dil becerilerini zenginleştirmenin bir yolu olarak gördüğü konuşmalarla kendi senaryosunu yaratıyor. Ayrıca problem çözme becerilerini geliştirmek için bir şema oluşturmayı öğrenecektir.

Ölçülü olarak, bağımsız oyun çocukların problem çözme pratiği yapmasına yardımcı olur. Öz yeterlik becerileri geliştirir. Bu, arka bahçenin yeni alanlarını kendi başlarına keşfetmek. Kendi başlarına bir battaniyeden kale inşa etmek. Ve ayrıca sadece kendi başlarına bulmacalarla oynamak yoluyla olabilecektir. Kendi sorunlarını çözmeleri için onları cesaretlendirmek sizin anne baba olarak görevinizdir.

Ebeveyn olarak çocuğunuzu denetlemenizi ancak geri adım atmamanızı öneririz. Geri adım atmak; yardım etme dürtüsünü hissedebileceğiniz anlamına gelir. Ancak bunu yalnızca tehlikeli bir şey gördüğünüzde veya çocuk yardım istediğinde yapmayı tercih edebilirsiniz.

Yeni Doğan Sünneti Hakkında Her Şey

Oyun Çocuklar İçin Bir İletişim Sistemi Olarak Hizmet Eder

Genel olarak bağımsız oyun birçok gelişimsel özelliği içerir. Örneğin, yapı taşlarıyla oynamak motor becerileri geliştirir. Aksiyon figürleriyle oynamak konuşma becerilerini geliştirir.

Gelişimsel olarak, küçük çocuklar karmaşık olayları işlemek için sözlü, yazılı ve işaret dillerini kullanacak bilişsel organizasyon yapılarına sahip değildir. Bunun nedeni, beynin dil üretimini yöneten alanlarının ve dili anlama ve geliştirme kısımlarının hala gelişmekte olmasıdır.

Bu, temelde çocukların yetişkinler gibi sözlü dili kullanamayacağı anlamına gelir. Hâlâ dil becerilerini geliştirmeye çalışırken; bağımsız oyun ve oyun, dünyalarını anlamak için doğal olarak kullandıkları karmaşık bir iletişim sistemine hizmet ediyor. Dikkat edersek onların dünyasını da anlayabiliriz.

Yeni Doğan Bebekler Ne Giyer ?

Güvenli Bağımsız Oyun İçin İpuçları

Bağımsız oyun düzenli olarak teşvik edilebilirken, ebeveynler olarak ortaya çıkabilecek tüm sorunlara karşı dikkatli olmalıyız. Daha önce de belirtildiği gibi, anahtar ipuçlarından biri, çocuğunuzun bağımsız oyun seansına ancak tehlikeli bir hal alıyor gibi görünüyorsa veya size sorarlarsa katılmanızdır. Örneğin, çocuğunuz oturma odasında battaniyeden bir kale inşa ediyorsa ve siz bunu yaparken kitap okuyorsanız, çocuğun üzerine düşüp kırılabilecek veya düşebilecek herhangi bir nesneye dikkat etmelisiniz.

Bir çocuk kendi başına keşfederken, muhtemelen sınırlarını zorlayacaktır. Bunu yapmalarına izin vermekte sorun yoktur. Ancak, bunları düzeltme ihtiyacı hissederseniz, bunu yalnızca gerektiğinde yapmanız önerilir. Örneğin, çocuğunuz duvarda çizim yapıyorsa, duvarın çizilecek bir yer olmadığını nazikçe onlara işaret etmek isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, keşfetmeye devam etmeleri için bir beyaz tahtaya yatırım yapabilir veya bir duvar tebeşiri verebilirsiniz.

Sevgili  anne ve babalar  Kendi Başına Oynamak Bebekleri Dünyaya Hazırlıyor içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorun adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir