Ankara Jinekolog hekimlerinden Müjde Koyuncu Jinekolog kavramını siz değerli okuyucularımız için özetledi;

Kadın sağlığı konusunda uzmanlaşmış hekime jinekolog denir. Tüm çalışmaları kadın reproductive sistemi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Aynı zamanda geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. İnfertilite (Kısırlık), Sexualluy Transmitted İnfection (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar), kadınlarda hormon bozukluğu tedavisi bu yelpazede yer alan hastalıklardan bazılarıdır.

Cerrahi yönü ise medikal takip ve tedavisi kadar geniş yelpazeye sahiptir. Rahim ve yumurtalıklardaki kitle ve kistlerin ameliyatları, genital estetik operasyonları bunlardan bazılarına örnek teşkil etmektedir.

Tedavisini Üstlendiği Hasta Grupları Kimlerdir?

Jinekolog hekimlerin takip ve tedavisini üstlendiği hasta grupları;

  • Çocukluk çağındaki kız çocukları
  • Ergenlik döneminde olanlar
  • Gençlik döneminde olanlar
  • Kadınlık çağındakiler
  • Menopoz öncesi ve menopoz sonrası dönemlerinde olan kadın hastaları kapsamaktadır.

Çocukluk çağındaki kızlarda juvenil kanamalar, yumurtalık kist ve kitlelerinin takip ve tedavisi yapılır. Bu hastalıklar kız çocuklarının sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Juvenil kanamalar ve erken puberte(kız çocuklarında erken yaşta ergenliğin başlaması) her ne kadar Endokrin uzmanlarının ilgi alanında olsa da mutlaka hastanın aynı zamanda bir jinekolog tarafından gözlenmesi gerekmektedir.

Ergenlik çağındaki jinekolojik hastalıkların yanı sıra ergen kız çocuklarının aynı zamanda ruhsal çalkantıları deneyimli bir jinekolog hekim tarafından dikkate alınır. Bu durumda hastasının fiziksel rahatsızlığının yanı sıra ruhsal durumu ile de ilgilenmektedir.

Gençlik çağında görülen vajinismus denilen hastalık, jinekolojik ve psikolojik alanları birlikte ilgilendiren hastalıklardan bir örnektir. Bu durumda da hasta ilişkisi ve hastanın ruhsal durumunun dikkate alınması tedavinin başarı şansını yükseltmekte önemli rol oynamaktadır.

Kısacası başarılı bir jinekolog hastasının aynı zamanda psikolojik durumu ile ilgilidir. Kadınlık çağında olan hasta grubunda en çok rastlanılan hastalıklar ise, adet düzensizliği, aile planlanması ile ilgili şikayetler, enfeksiyon, cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar, rahim ve yumurtalık kist ve kitleleridir.

Jinekologlar Koruyucu Hekim Görevini Üstlenir!

Jinekologlar aynı zamanda koruyucu hekim görevini de üstlenmekte ve bu alanda çok etkin hizmet vermektedir. Buna en iyi örnek rahim ağzı kanserine erken tanı konulmasıdır. Dikkatli bir jinekolog muayeneye gelen hastayı bu konuda bilgilendirip çok basit bir tetkik ile rahim ağzı patolojik değişikliklerini erkenden tespit eder. Bu şekilde hastayı yüzde yüz rahim ağzı kanserinden korumaktadır.

Menopoz ve sonrası dönemde ise aynı zamanda hastanın diğer sistemik rahatsızlıklarını göz önünde bulundurup hastayı kombine bir şekilde ele almaktadır.

Toplumun sağlıklı nesillere sahip olmasının temelini kadın sağlığının oluşturduğu tartışılmaz. Kadının sağlıklı bir yaşama sahip olması ise düzenli bir şekilde bir jinekolog tarafından takip ve tedavi edilmesine bağlı olduğundan jinekolog hekimin hizmetlerinin bir toplum için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Ankara Jinekolog hekimlerinden Müjde Koyuncu’ya bu bilgilendirici makalesi için teşekkür ederiz.

Post not found !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir