Bebeğinize ihtiyaç ve istek arasındaki fark ve bunu nasıl öğreteceğiniz? Ayrıca yeni yürümeye başlayan bir çocuğun gördüğü her şey bir “ihtiyaçtır”

Helikopter Ebeveyn Nedir? Annelikte Neler Getirir?

Bebekler hakkında bildiğimiz birçok şey var. Enerji dolu olduklarını. Yaramazlık yapmayı sevdiklerini. Ve ayrıca iyi bir öfke nöbeti geçirmede uzman olduklarını biliyoruz. Bu öfke nöbetleri için klasik yerlerden biri, bir mağazada halka açık olduklarında. Ya da bir şeye sahip olamayacaklarının söylendiği zamandır. Bir bebek bir oyuncak veya bir parça şeker istediğinde. Ve ayrıca annesi bu duruma “hayır” dediğinde. Bunu uzun ve biraz yorgunluk verici bir öfke nöbeti izleyeceğinden oldukça emin. Bu küçük çocukların inatçı olduklarını varsaymak kolay olsa da, buna neden olan şeyin arkasında daha derin bir anlam olabilecektir.

ihtiyaç ve istek arasındaki fark

Sabah Bulantısı İçin Ne Yapmanız Gerekir?

İhtiyaç İle İsteği Ayıramıyor

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğa bir şeye sahip olamayacağı söylendiğinde “aşırı tepki” göstermesinin nedenlerinden biri, “ihtiyaç” ile “istek” arasındaki farka dair temel bir anlayışa sahip olmamalarıdır. Ayrıca bebeğinizin gördüğü her şey bir “ihtiyaçtır”. Ve parayı çok az veya hiç anlamadıkları için, neden ona sahip olamayacaklarını gelişimsel olarak anlayamazlar. Annenin çocuğuyla birlikte çalışmanın yollarından biri, onlara neyin bir istek ve neyin ihtiyaç olduğu arasındaki farkı öğretmektir. Gelecekteki gelişimleri üzerinde faydalı bir etkisi olabilecektir.

Emzirirken Göğüs Uçlarında Ağrı Olması Normal Midir?

İhtiyacın Gelecekteki Etkileri Vs. İstemek

İhtiyaç ve istek arasındaki temel anlayış, çocuklara önce para ve paranın değerini öğretmeye kadar inilebilecektir. Çocuklarımıza ihtiyaç ve istek ve kavramlarını öğretmeye başladığımızda, onlara parayı öğretmeye başlıyoruz. Yetişkinler olarak, isteklerimiz için para harcamadan önce hayatta kalmamız gereken öğelere, hayatta kalmamız gerekmeyen öğelere para harcıyoruz. Bunu genç yaşta aşılamak, yeni yürümeye başlayan çocukları gelecekleri için doğru yola sokabilecektir.

ihtiyaç ve istek arasındaki fark

Tuvalet Eğitimi Süreci İçin En Doğru Zaman!

Devam Eden Bir Görüşme Yapın

Bebekler ve çocuklar, sürekli bir uygulama olduğunda ve oturup konuşmalı tipte bir durum olmadığında daha iyi öğrenirler. Alışveriş yaparken gündeme getirerek sohbeti devam ettirin. Örneğin market alışverişi yaparken; onların taze meyve ve sebzelere olan ihtiyaçları ve mesela şekerin nasıl bir “istek” olduğu hakkında konuşun. Sahip olunması güzel bir şey, ancak sağlıklı ve iyi olması için buna ihtiyaçları yok.

Yenidoğan Bebeklerde Şaşılık ve Göz Kayması Hakkında

Hikayeler Okumak

Bebeğiniz ya da çocuğunuza bir şey öğretmeye çalışırken, en iyisi bunu kendileriyle ilişki kurabilecekleri şekilde yapmaktır. Bir çok anne baba istek vs ihtiyaçları hakkında kendilerine hikayelerini okuyarak inanılmaz faydalı olabilecektir. Bir çocuğun bu kavramı kavramasına yardımcı olabilecek birçok hikaye vardır. Hikayeyi etkileşimli hale getirdiğinizden ve bir sohbete devam etmek için sorular sorduğunuzdan emin olun.

ihtiyaç ve istek arasındaki fark

Bebeklerde Büyüme Atakları Dönemine Dikkat!

Rol Modeli Olun

Küçük çocuklarımız etraflarındaki her şeyi örnek alıyor. En büyük ilham kaynakları kendilerine en yakın olan insanlar olacak. Anneyi (ve babayı) izliyorlar ve dünyayı öğreniyorlar. Etkileşimlerini ve ilişkilerini izlerler ve bunu nasıl davranmaları gerektiğine dair bir rehber olarak kullanırlar. Bu, ihtiyaç ve istek arasındaki farkı öğrenmek için geçerli olabilir.

Yetişkinler kararları kendileri verebilse de, bir çocuğun anneyi konu ile ilgili  modelleme olarak görmesi önemli olacaktır. Ve anne kendisi için bir şey üzerinde hata yapmamaya karar verdiğinde, bebeğine ya da çocuğuna neden bunu yapmamaya karar verdiğini açıklayabilir. İhtiyaç ve istek arasında bir şeyler öğrenmek bir gecede olacak bir şey değil, sürekli konuşmalar ve yönlendirmeler olmalıdır.

ihtiyaç ve istek arasındaki fark

Ateşle Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu

Sevgili  anne ve babalar  ihtiyaç ve istek arasındaki fark içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir