Annelerin çoğu aslında helikopter ebeveyn olmak istemez. Ancak birçok anne kontrol duygusuyla gelen huzurun tadını çıkarır.

Kadınlar olarak, güçlenmiş hissetmekten ve hayatlarımızı kontrol etmekten zevk alıyoruz ve bu sorun değil. Ama anne olduğumuzda, bazen bu kontrol duygusu kaybolabiliyoruz. Çünkü pek çok şeyle ilgilenmeye çalışıyoruz.

Çoğumuz çocuklarımızı seviyor ve anne olduğumuz gerçeğini değiştirmesek de, büyüyen bir araştırma grubu; kontrol eksikliğinin annenin ruh sağlığını ve refahını olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor.

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

Kontrol Eksikliği Ruh Sağlığını Nasıl Etkiler?

Geçmiş yıllarda yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar şöyle diyor. Annenin kontrol duygusu ile anneliğin ilk yılında depresyon veya anksiyete semptomları arasındaki ilişkiyi karşılaştırdı. Çalışma, kendilerini işçi sınıfı olarak gören 153 aileye baktı ve her iki ebeveyn de çalıştı. Bulguların tutarlı olduğundan emin olmak için araştırmacılar, çocuğun doğumundan 1 ay, 4 ay, 6 ay ve 12 ay sonra veri topladı.

Annelerin Hayatlarının Kontrolünü Yeniden Elde Etmesinin Yolları

Araştırmada araştırmacılar, kişisel hayatlarını daha fazla kontrol altında tutan annelerin daha düşük düzeyde depresyon ve / veya anksiyete yaşadıklarını göstermektedir. Kontrol duygusu olmayan annelerin ise daha yüksek düzeyde depresyon ve anksiyete yaşadıklarını öğrendiler. Ayrıca, bebek yaşlandıkça daha fazla kontrol sahibi olduklarını hisseden anneler, çalışma devam ettikçe depresyon ve anksiyete belirtilerinde azalma gördü.

Bu araştırmaya dayanarak, araştırmacılar, kontrol eksikliğini hisseden annelerin; özellikle bebek gelmeden önce yaşam üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduklarını hissettiklerinde, depresyon ve kaygı yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğu sonucuna vardı.

Anne Sütünü Ne Arttırır Diyorsanız Doğru Yerdesiniz!

Anneler Neden Kontrolü Kendileri Yok Gibi Hisseder

Annelerin çoğu aslında helikopter ebeveynleri kontrol etmek istemese de , bir çok anne kontrol hissine sahip olmanın getirdiği huzurun tadını çıkarır. Bununla birlikte, birçok anne hem ebeveynlik hem de genel olarak yaşam söz konusu olduğunda kendilerini çok kontrol dışı hissediyor.

Annelik güzeldir, ancak her şeyi tüketen bir iştir. Özellikle eşit derecede katkıda bulunmayan bir eşle çalışmak veya ona bakmakla birleştirildiğinde. Birçok anne , çocuk yetiştirmeye başladıklarında kendilerinden bir parça kaybettiklerini hisseder. Ve bu en sabırlı, kendine güvenen kadınları bile yıpratabilir.

Hayattan zevk almayarak daha iyi ebeveynler haline gelmeyiz. Aslında, birçok anne tüm kimliğinin anneliğe döndüğünü hissettiğinde depresyona girer.

Bu nedenle, annelerin kimlikleri üzerinde bir kontrol duygusu sürdürmenin yollarını bulması önemlidir. Bu, çocuğunuzun 7/24 görüş alanında olmayabileceğiniz anlamına gelse de, sonuçta daha mutlu, daha dengeli bir insan olmanıza yardımcı olacaktır. Ve ilk bakışta öyle görünmese de, sonuçta daha iyi bir anne olmanıza yardımcı olacaktır.

 Doğum Sonrası Korunma Yöntemleri Nelerdir?

“Anne” Unvanını Kazandığımızda Kendimizi Kaybetmeyiz 

Aslında, medyadan anneliğin nasıl “görünmesi” gerektiğine dair sürekli görüntüler aldığımız için kontrolü de kaybediyoruz . Anneliğin bu mükemmel resim görüntüleri, çoğumuzun anne olarak yetersiz olduğumuzu hissetmesine neden oluyor. Bu olduğunda, birçok anne daha fazlasını yapmaları gerektiğini hisseder, bu da onların kontrolünü kaybetmelerine ve kendilerini çok daha fazla kaybetmelerine neden olur.

Bu nedenle, sevgili anneler kendi yetersizliklerimizi aramayı bırakmamız gerektiğini, bunun yerine toplumumuzun bize sunduğu mesajları yeniden değerlendirmemiz gerektiğini unutmayın. Kendimizi sosyal medyada veya televizyonda gördüğümüz annelerle karşılaştırmayı bırakıp bunun yerine içe döndüğümüzde, yetersizlik, umutsuzluk ve kaygı duygularımızın biraz eridiğini görebiliriz.

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı Mı?

Ebeveynlikle İlgili Depresyon Ve Kaygı İle Mücadele Yolları

Bir annenin zihinsel sağlığı, bir çocuğun zihinsel sağlığını zaman içinde doğrudan etkiler. Kontrol eksikliği gibi ebeveynlikle ilgili sorunların ortaya çıkabileceği depresyon ve kaygı ile mücadele etmenin yollarını bulmamız gerekir.

Bu konudaki araştırmaya göre, bunun üstesinden gelmenin bir yolu, özellikle ebeveynlerin bebek geldikten sonra bile kişisel kontrol hissini sürdürebilecekleri yollara değinen doğum öncesi ebeveynlik sınıflarını içerebilir. Üstelik kadınlar, annelik dışında da bir kimlik sürdürmek için kendilerine söz verebilirler. Son olarak anneler, anneliğin gerçekleri hakkında kamuya açık bir şekilde konuşmak için bilinçli bir çaba sarf edebilir.

Açıkçası araştırmalar, bir kontrol duygusunun zihinsel sağlığımızı ne kadar etkileyebileceğini gösteriyor. Kendimiz için buna odaklanmaya çalışırsak ve kendi çocuklarımıza dengeli bir anneliğin nasıl görünebileceğini gösterirsek; kendimizi daha az kaygılı ve depresif hissetmemize yardımcı oluruz. Ayrıca aynı zamanda gelecek nesillere de yardımcı olabiliriz.

Hamilelikte Reflü Belirtileri Nelerdir?

Helikopter Ebeveynlerin 5 Özelliği

  • Çocuklarının üzerinden bir türlü ayrıl(a)mazlar.
  • Helikopter ebeveyn evlatlarının yapabileceği sorumlulukları onlara yaptırmaz. Çünkü kendisi yapar.
  • Çocuğuna ya da çocuklarına aşırı odaklıdır. 
  • Sürekli çocuğunu ya da çocuklarını düşünüp kaygılanırlar.
  • Helikopter ebeveyn aşırı koruyucudur. Ve ayrıca aşırı kontrolcüdür.

Hamilelikte Diyabet Ve Hamilelik Şekeri İle İlgili Merak Ettikleriniz Bu Makalemizde

Sevgili  anne ve babalar  Helikopter ebeveyn içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Yulaflı Muzlu Bebek Kurabiyesi Tarifi adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir