Hamilelikte oruç tutabilir mi sorusu eminim ki birçok hamilenin araştırdığı ve cevabını aradığı en önemli sorulardan biridir.

Diyanet İşleri Başkanlığı der ki;  Ramazan’da oruç tutmamak için en geçerli mazeretlerden biri de hamilelik ve bebek emzirmektir. Hamile ve emziren anne ya da anne adayları bir gün kendilerine ya da çocuklarına bir zarar gelmesinden endişe duymaları halinde oruç tutmaya bilirler. Gebelik ve bir bebeği emziriyor olmak gibi nedenler ile oruç tutamayan anne veya anne adayları tutamadıkları oruçların şartları düzeldiği zaman kazasını yapabilirler. Ayrıca hamilelik emzirmek oruç tutmamak için gerekli bir mazeret kişinin tamamen kendisine ait bir karardır.

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı Mı?

Ramazan Ayının Hangi  Aya ve Mevsime Denk Geldiği Önemlidir!

Hamileler oruç tutabilir mi konusu tamamen kişisel bir karar olmakla birlikte, gebeliğin hangi evresinde olduğu, Ramazan ayının hangi mevsime denk geldiği, günlerin uzun ya da kısa olması, hamileliğin nasıl geçtiği konularıyla tamamen bağlantılıdır. Ayrıca hamileler oruç tutabilir mi konusu hakkında kesinlikle uzman hekim bilgi ve fikri alınarak karar almak önemlidir.

Bilhassa hamilelik öncesi kilosu normalin altında olan adaylarının riski hamileliklerde ya da düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ihtimali bulunan anne adaylarının oruç tutması oldukça riskli olabilir. Bu sebeple hamilelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarının kesinlikle hekim onayı ile hareket etmeleri doğru olacaktır. 

Hamilelikte Reflü Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Oruç Tutmak Bebek ve Anne İçin Risk Oluşturur Mu?

Tahmin edersiniz ki bu konuda bir hayli araştırma yapılmıştır. Yüzde yüzlük netlik taşımamakla birlikte ortak noktada buluşmuş durumda sayılır. Bu da hamilelerin oruç tutulmaması gerektiğini noktadır. Çünkü erken gebelik döneminde düşük doğum tartılı bebek doğumu ile hamile anne adaylarının oruç tutması arasındaki ilişkiyi gösteren bazı araştırmaların mevcut olduğu söylenmektedir. Ayrıca bunun dışında yaz aylarında oruç tutmak sıvı kaybına sebep olmaktadır Bu da dolaylı olarak böbreklerde rahatsızlık olma ihtimalini arttırmaktadır. Bu bilgilerin yanında sağlıklı gebelerde oruç tutmanın onları ve bebeği olumsuz etkilemediğini gösteren araştırma da mevcuttur. Yine bu konuda da başa dönüyoruz ve diyoruz ki hekiminiz sizin için en doğru kararı vermenizde yardımcı olacaktır onun bilgisi dışında herhangi bir karar almanız doğru olmayacaktır. 

Hamilelikte Bahar Depresyonu Hakkında Uzmanlardan Kritik Açıklama!

Ramazanda Oruç Tutacaksanız

Anne adayı olarak Ramazan ayında oruç tutmak için karar aldıysanız bu durumu iyi şekilde yönetme bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle kendinizi denemeniz gerekiyor. Eğer ki çalışıyorsanız hafta sonu oruç tutmayı deneyebilirsiniz. Ya da oruç tutmayı günaşırı deneyebilirsiniz.

Oruç Tutuyorsanız Tuzlu Gıdalardan Uzak Durun!

Hamile kaldığımız dönemde Vücudunuzun ihtiyacı artacağından dolayı oruç tutarken Günlük su tüketiminizi arttırmanız gerekir. meyve sebze çorba gibi su ihtiyacını destekleyebilecek gıdalar tüketmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle sahurda tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. İftarda ise glisemik indeksi düşük yiyecekleri tercih etmeniz faydanıza olacaktır. 

Hamilelikte Diyabet Ve Hamilelik Şekeri İle İlgili Merak Ettikleriniz Bu Makalemizde

Gebelik döneminde bilhassa ikinci ve üçüncü trimesterde bebeğin anne adayının midesine yaptığı baskıdan dolayı mide yanması, reflü gibi sorunlar sıklıkla gözlenir. Açlık sebebi ile ya da iftarda çok fazla miktarda beslenme sonucunda bu tarz sorunlarda artış görülmesi sırasında oruç tutmayı en azından bir süre bırakmanız gerekebilir. Mide sorunlarının önüne geçmek için iftarda hafif içerikli yiyeceklerin tercih edilmesi doğru olacaktır. Ayrıca öğüne çorba ile başlanması ve ayrıca iftar öğününü birden değil de birkaç parçaya bölerek tüketmeniz mide sağlığınız için iyi olacaktır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığına Dair Her Şey!

Oruçluyken Tansiyon Düşmesine Dikkat

Oruçluyken tansiyon düşmesi gözlemlenebilir ancak hamilelikte tansiyon düşüklüğü çok sık olan bir durumdur. Üzerine bir de oruç kaynaklı düşüklük eklenebilir. Göz kararması, baş dönmesi gibi şeyler oruç tutarken artabilir. Bu şekilde sorunlar yaşarsanız orucu sonlandırmayı tercih etmeniz gerekebilir. Unutmayın önemli olan sizin ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi olacaktır.

Hamilelikte Suyun Gelmesi!

Sevgili anne adayı; sizler için hazırlamış olduğumuz hamilelikte oruç tutulabilir mi makalemizi okudunuz. Arzu ederseniz diğer makalelerimize göz atabilir, ilginizi çeken şeylerle karşılaşabilirsiniz…

Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir