Hamilelikte kilo alımı kaçınılmaz bir durumdur. Kontrollü bir şekilde kilo alındığında neredeyse bir problem ile karşılaşılmaz. Ve doğum sonrasında kilo vermek oldukça kolay olur. Ancak kontrolsüz bir şekilde kilo alındığında birçok sağlık sorununa neden olabilir. Aynı zamanda doğum sonrası dönemde de bu kilolardan kurtulmak biraz sorun yaratabilir. Gebelik boyunca almanız gereken kilo miktarı hamilelik öncesi kilonuz ile tamamen doğru orantılıdır. Yani eğer ki kilolu bir bireyseniz hamilelikte minimum kilo almanız sizin, bebeğinizin ve gebelik sonrasındaki döneminiz için önemlidir. Gelin birlikte vücut kitle indeksinize göre almanız gereken kilo oranlarına bakalım.

Hamileliğin 1. Ayı Hakkında Tüm Detaylar!

Gebelik Öncesi Vücut Kitle İndeksi 19 Ve Altı İse

Gebelik öncesinde kilonun olması gerekenden az ise gebelikte alabileceğiniz kilo 13 ile 18 kilo arasındadır.

Gebelik Öncesi Vücut Kitle İndeksi 19 – 25 Arasında İse

Gebelik öncesinde kilonuz olması gereken gibi ise gebelikte alabileceğiniz kilo 11 ile 15 kilo arasındadır.

Gebelik Öncesi Vücut Kitle İndeksi 25 Ve Üzeri İse

Gebelik öncesinde kilonuz fazla ise gebelikte alabileceğiniz kilo miktarı 7 ile 10 kilodan fazla olmamalıdır.

Hamileliğin 2. Ayı Hakkında Tüm Detaylar!

Hamilelikte Kilo Alımı Çok İse

Hamilelikte aşırı kilo alımı anne ve bebek sağlığı açısından diyabet, yüksek tansiyon, aşırı büyük bebek gibi risk faktörlerini arttıracağı gibi hamilelik sonrasında verilemeyen, verilmesi zor olan, kalıcı şarj aleti olan kilolar ve kalp-damar sağlığını olumsuz etkileyen sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu problemler Kişinin bütün hayatını etkileyeceği gibi doğacak olan ya da doğmuş olan bebeğin sağlığınıza etkileyebilmektedir.

Hamilelik Öncesi Kilonuz Az ise

Hamilelikte kilo alımı konusunda hamilelik öncesi az kilolu olan bireylerin Gebelikte düşük doğum riski ile ya da erken doğum riski ile karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilir. Tabii ki bunun önüne gebelikte sağlıklı beslenerek kan değerlerimizi normal düzeyde tutarak engelleyebiliriz.

Hamileliğin 3. Ayı Hakkında Tüm Detaylar!

Hamilelikte Ne Kadar Kaloriye İhtiyaç Vardır

Hamilelikte ne kadar kilo ve kaloriye ihtiyaç duyduğunuz hamilelik öncesi kilonuza, yaşınızda ve günlük hareket ettiğiniz miktara bağlı olmakla birlikte değişmektedir. Ancak ilk 3 ay için konuşursak ortalama olarak günlük 2000 kalori, ikinci 3 ay için günlük 2200 kalori ve üçüncü 3 ay için ise günlük 2400 kaloriye ihtiyacınız olacaktır.

Hamileliğin İlk Üç Ayı Kilo Almak Şart Değildir

Hamileliğin ilk aylarında anne adayı illaki kilo olacak diye bir şey söz konusu değildir. Hatta şunu söyleyebiliriz ki İlk 3 ay anne adayı bir buçuk ile 2 kilo arasında alması olursa yeterlidir. Yani bu dönemde günde normal insan farklı olarak alınması gereken kalori miktarı 150-200 kalori arasındadır. Baktığınızda bu oran bir kase yoğurda karşılık gelmektedir. Yani hamileyim diye çok fazla yemek yemenize gerek yok.

Hamileliğin 4. Ayı Hakkında Tüm Detaylar !

3 aydan sonra ise düzenli olarak aylık bir buçuk iki kilo arası alınması doğrudur. Yani günlük olarak 300 kalorilik bir artış sizin için yeterlidir. Bu oranda örneğin bir bardak süte eşdeğerdir. Ayrıca unutulmamalıdır ki anne adayının yediği miktardan çok ne yediği önemlidir. Taze ve vitamin bakımından zengin beslenilmesi önemlidir. Tüm ürünleri yani besinleri mevsiminde tüketmeli, paketli gıdalardan uzak durmalısınız.

Hamileliğin 5. Ayı Hakkında Tüm Detaylar !

Sevgili anne adayları; sizin için faydalı olduğunu düşündüğümüz diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz…

Sevgiyle kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir