Hamilelik süreci kadınların hayatlarındaki en önemli ve özel dönemlerden birisidir. Anne adayları fiziksel değişimlerinin yanında hormonlarında meydana gelen değişim sebebiyle psikolojik açıdan da oldukça hassas bir sürecin içerisine girerler. Hamile olduğunu öğrenen anne adayı bebeğini hissetmeye başladığı o mucizevi an annelik duygusunun verdiği etkiyle büyük bir endişeye kapılabilmektedir. Hamilelik boyunca tüm anlar özel ve önemlidir fakat hamilelik sürecinde beslenme hem sizin hem de bebeğinizin sağlık durumu açısından daha da büyük bir önem taşımaktadır.

Hamilelik sürecindeki anne adayları için hayatlarındaki en önemli şey şüphesiz ki bebekleridir. Bebeklerinin herhangi bir sebepten dolayı zarar görmesini istemezler ve bebeklerinin sağlığını tehlikeye atacak her türlü davranıştan kaçınırlar. Bebeklerinin sağlıklı gelişimlerinde rol oynayan en önemli etken ise sağlıklı bir şekilde beslenmektir. Bu sebeple anne adayının düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi bebeğinin gelişimindeki en önemli faktördür.

Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Merak Ettikleriniz?

Anne Adayının Beslenme Düzeni Çok Önemli!

Bebeğinin fiziksel ve zihinsel gelişimi doğrudan doğruya anne adayının beslenmesiyle alakalıdır. Bu sebeple beslenmesine dikkat edip, özen gösteren anne adaylarının bebekleri çok daha sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmektedirler. Annenin sağlıklı bir şekilde beslenmesi bebeğinin gelişimini etkilediği gibi annenin hamilelik sürecindeki sağlık durumunu da yakından ilgilendirir.

Hamilelik sürecinde beslenme yetersiz ve sağlıksız bir şeklide olursa elbette ki zararları olacaktır. Ancak yetersiz ve sağlıksız olduğu kadar aşırı bir şekilde beslenmenin de oldukça zararlı olduğunu söylememiz mümkündür. Anne adayının hamilelik döneminde düzenli ve dengeli beslenmesi ile ayda 1 kg alması ideal ve normal oran olarak kabul edilmektedir. Annenin hamilelik döneminde sağlıklı beslenmesi gebelik sürecini etkilediği gibi emzirme dönemi için de büyük önem taşımaktadır.

Hamilelik sürecinde beslenme aşaması sağlıklı ve düzenli olarak ilerliyorsa annenin doğum sürecide sağlıklı bir şekilde tamamlanmaktadır. Aynı zamanda hamilelik sürecinde sağlıklı beslenen anne adaylarının sütü daha besleyici olduğu gibi daha yeterli olmaktadır.

hamilelik sürecinde beslenme

Hamileliğin İlk 3 Ayına Dikkat!

İlk 3 ay boyunca annenin sık sık fakat azar azar yemesi önerilmektedir. Mide bulantıları ve kusmaların oldukça hakim olduğu bu süreç boyunca anne adayının yağlı, baharatlı ve ağır kokulu yemeklerden uzak durması önerilmektedir. İlk 3 ay boyunca öğün aralarında kraker ya da beyaz leblebi gibi tuzlu ve baharatsız atıştırmalıklar tercih edilebilir.

Bulantı ve kusmaların yoğun bir şekilde yaşandığı bu dönemde anne adayı balık, yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketmekte zorluk çekiyorsa kendini bunları yemek için kesinlikte zorlamamalıdır. Aksi takdirde bulantı ve kusmaların daha çok artmasına sebep olabilir.

Hamilelik sürecinde beslenme konusunda ilk 3 ay boyunca tüketilmesi önerilmeyen besinlerin başında şarküteri ürünleri (salam, sosis, sucuk) gelmektedir. Bu tip gıdaların birçoğunun içerisinde katkı maddesi bulunmaktadır. Bu besinler hamilelik boyunca mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Şarküteri ürünlerinin yanında asitli ve içerisinde katkı maddesi bulunan içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik Sürecinde Beslenme İle İlgili Önemli Hususlar Nelerdir?

 • Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra doktorunuza ya da bir diyetisyene başvurunuz ve ayda maksimum 1,5 kg alabileceğiniz bir beslenme programı hazırlayınız.
 • Hamilelik sürecinde beslenme programına uygun beslenin ve aylık olarak ağırlık artışınızı kontrol edin.
 • Tüketmiş olduğunuz besinlerde mutlaka iyotlu tuz tercih edin. İyot ihtiyacınızı doğal besinlerden alamayacağınız gibi yetersiz olması durumunda bebeğinizde zeka geriliğine varabilen ciddi gelişim sorunlarına sebep olabilir.
 • Kusma ve mide bulantılarının hakim olduğu ilk 3 ayda sık sık fakat az az yemek yemeğe özen gösteriniz.
 • Her gün düzenli bir şekilde yemeklerle birlikte salata yemeğe dikkat ediniz.
 • Haftada 1 gün balık, 2 gün ise kırmızı et yemeniz faydalı olacaktır.
 • Haftada 3 gün yumurta yemeği ihmal etmemelisiniz.
 • Hamileliğiniz boyunca düzenli olarak her gün 3 litre su tüketmeye gayret ediniz.
 • Atıştırmalık için alternatifler arıyorsanız; ceviz, badem ve kuru inciri kesinlikle listenizin başına eklemelisiniz.
 • Kahve ve çay tüketiminize sınırlama getirmeniz gerekiyor. Bu içeceklerin yerine süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suyu tercih edebilirsiniz.
 • Konserve ve turşu tüketimini mümkün olduğunca azaltmalısınız.
 • Sebze ve kuru baklagilleri az suda pişirin ve pişirme suyunu atmayın. Böylece yemeklerinizin vitamin açısından değer kaybetmesini engelleyebilirsiniz.
 • Kuru baklagillerden hazırlamış olduğunuz yemeklerinizi domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan ve portakal gibi C vitamini açısından zengin besinlerle birlikte tüketmeniz faydalı olacaktır.
 • Mümkün olduğunca suyu kaynattıktan sonra tüketiniz.
 • Alkol ve sigarayı hayatınızda tamamen çıkarın. Asla tüketmeyin.
 • Hamilelik sürecinde beslenmeyle ilgili doktorunuzun size vereceği tavsiyeleri asla göz ardı etmeyin.

hamilelik süreci

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Hangi Besinlerde Bulunmaktadır?

Çinko: Erken doğum riski bulunan anne adaylarının bol miktarda çinko içeren besinler tüketmesi önerilmektedir. Erken doğum riskini azaltmakta faydası bulunan çinko; yeşil yapraklı sebzeler, et, balık, yumurta, fındık, fıstık, ceviz, badem, soğan ve buğday ununda bulunmaktadır.

Demir: Beyin sağlığı ve sinir sistemi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan demir, yeterli miktarda alınmadığı zaman bebeğinizde zeka geriliğine sebep olabilir. Demir; yumurta sarısı, irmik, pekmez, kuru fasulye, kuru üzüm, kırmızı et, tere ve ay çekirdeğinin içerisinde bulunmaktadır.

Kalsiyum: Normale oranla hamilelikte daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyan anne adayı, bebeğinin kemik gelişimi açısından bol miktarda kalsiyum içeren besinleri tüketmesi gerekmektedir. Bebeğin kemik ve dişleri 8. hafta sonrasında oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemlerde kalsiyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Kalsiyum açısından zengin olan besinleri süt, peynir, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler olarak sıralayabiliriz.

Folik Asit: Hamilelik sürecinde oldukça önemli bir yere sahip olan folik asite, hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren ihtiyaç duyulmaktadır. Bebeğin sinir sisteminin gelişmesi açısından oldukça önemli bir rol oynayan folik asit; yeşil yapraklı sebzeler, yer fıstığı, fındık, karnabahar ve kepekli ekmekte bulunmaktadır. Ancak besinlerden alınan folik asit yetersiz kaldığı zaman hamileliğin ilerleyen aylarında ilaç olarak alınmalıdır.

Kolin: Bebeğinizin beyin gelişimi açısından oldukça önemli olan kolinin en temel kaynağı mucizevi anne sütüdür. Bebeğinizin beyin gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanması ve bebeğinizin güçlü bir hafızaya sahip olması için anne sütü tüketmesini sağlamalısınız. Anne sütünün yanında yumurta sarısının içerisinde de bol miktarda kolin bulunmaktadır.

Protein: Bebeğinizin zeka gelişiminde oldukça önemli bir rol oynayan protein ihtiyacınızı kırmızı et, beyaz et, süt, peynir, yoğurt, balık ve kuru baklagiller ile karşılayabilirsiniz. Hamilelik sürecinde beslenme konusunda doktorunuzun vereceği tavsiyelere uymanız hem sizin hem de minik mucizeniz olan bebeğinizin sağlığı açısından son derece kritik ve hayati bir öneme sahiptir.

hamilelik

Çok değerli anne ve babalar Hamilelik Sürecinde Beslenme Nasıl Olmalıdır? adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Hamilelikte Suyun Gelmesi adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir