Gebelik döneminde değişen hormon seviyeleriyle beraber anne adayının kan şekeri seviyesinde de değişiklikler olabilmektedir. Hamilelik şekeri olarak adlandırılan ve gebelik dönemi sonrasında kaybolan bu yüksek kan şekeri oranının nedeni ise plasentanın kanınızda bulunan glikoz miktarını yükseltecek hormonlar üretmiş olmasıdır. Hamilelik şekeri genellikle hamilelik sürecinin 24. ile 28. haftalarında yapılan testlerle tespit edilmektedir. Bu döneme kadar pek fark edilmese bile anne adaylarının belli bir yüzdesi hamilelikte diyabet riski taşımaktadır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığına Dair Her Şey!

Hamilelikte Diyabet Riski ve Diyabet Tedavisi İçin Öneriler

Hamilelik şekerinin bazı belirtileri olmakla birlikte bunların birçoğu gebelik döneminde sıklıkla rastlanan semptomlar olduğundan fark edilmesi bir hayli zordur. Bu sebepten de risk grubunda olup olmadığınız fazlaca önem kazanmaktadır.

 • Anne adayının hamilelik dönemi öncesinde aşırı kilolu olması
 • 35 yaşın üstünde gerçekleşen gebelikler
 • Önceki doğumlarında 4 kilogram veya daha üstünde bebek dünyaya getirmiş olan anne adayları
 • Yüksek tansiyon gibi kronik bir rahatsızlığının olması
 • Önceki hamileliğinde, hamilelik şekeri tanısının koyulmuş olması
 • Daha önceden ölü bebek doğumu yapmış olmak

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden dolayı uzmanların bir kısmı bu risk grubundaki anne adaylarının özellikle gözlem altında tutulup test yapılması gerektiği görüşünü savunurken, bir kısmı da tüm anne adaylarının hamilelikte diyabet riskini taşıdıklarını söyleyerek test yaptırmalarını önermektedir. Hamilelik şekeri, anne adaylarının gebelik döneminde yaşayıp doğum sonrasında normal hayatlarına devam ettikleri bir rahatsızlıktır. Özellikle hamileliğin ikinci yarısında ortaya çıkmasıyla beraber anne adayının dikkat etmediği takdirde zorlu bir doğum yaşamasına da neden olabilmektedir. Anne ve bebek sağlığı açısından annenin kan şekeri seviyesinin gün içerisinde birkaç kez ölçülüp kontrol altında tutmaya çalışılması gerekmektedir.

Hamilelikte diyabet problemi yaşayan anne adayları için doktorlar öncelikle beslenme programlarına dikkat etmelerini önermektedirler. Aynı şekilde anne adayının günlük yapmış olduğu hareketliliği de hamilelikte yaşanan diyabet için oldukça önemlidir. Gün içerisinde yapılacak olan minimum 30 dakikalık egzersizler anne adayları ve bebeğinin sağlığı için çok faydalı olacaktır. En son çözüm olarak da ilaç kullanımı önerilmektedir.

hamilelik şekeri

Hamilelikte Suyun Gelmesi!

Hamilelik Şekerinde Beslenme

Hamilelik diyabetiyle mücadele etmek için öncelikle kan şekerinizi kontrol altında tutacak şekilde beslenebilmeniz gerekmektedir. Bunun için de özellikle karbonhidrat tüketiminizi en az düzeye indirerek daha çok protein ağırlıklı beslenerek yapabilirsiniz. Özellikle de tatlı türü ürünlerle birlikte işlenmiş hazır gıdaların da tüketimine dikkat edilmesi önemle vurgulanmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki anne adayının gebelik öncesi ve hamilelik şekeri tanısının konulduğu zamanki kilosu ve günlük hareket yoğunluğu bu beslenme programının oluşturulmasında oldukça önemlidir. Hamilelik şekeri olan anne adaylarının beslenme programı uzmanlar eşliğinde kişisel koşulları göz önünde bulundurularak hazırlanması gerekmektedir.

hamile

Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Hamilelikte diyabet problemi yaşayan anne adaylarının kan şekeri seviyelerini belli bir düzeyde tutmak için bir takım hususlara dikkat etmeleri yeterli olacaktır. Beslenme programınızda birkaç noktaya önem verirseniz, sağlıklı bir hamilelik geçirmiş olacaksınız.

 • Meyveler ve meyve suları içerisinde barındırdıkları yoğun şekerden dolayı anne adayının belli bir miktarda tüketmesi gereken besinler arasındadır.
 • Karbonhidrat deposu olan birçok üründe kan şekerini yükselteceğinden dolayı ekmek, börek ve makarna gibi unlu mamullerin tüketimine de dikkat etmeniz gerekiyor.
 • İçeriğinde bulunan nişasta miktarından dolayı pirinç ve patates tüketimi de dengede tutulmalıdır.
 • Çay ve kahve tüketimi gebelik döneminde önerilmemekle birlikte, tüketildiğinde az şekerli veya şekersiz olması önemlidir.
 • Aynı şekilde şeker miktarı çok yüksek olan bal, reçel ve çikolata gibi besinlerde mümkün olan en az seviyede ve dikkatli tüketilmelidir.
 • Hamilelik diyabeti olan anne adayları öğün aralıklarına da dikkat etmeli ve uzun saatler boyunca aç kalmamalıdırlar.

hamilelikte diyabet

Çok değerli anne ve babalar Hamilelik Şekeri İle İlgili Merak Ettikleriniz adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Herşey adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir