Gebelikle beraber bayan bedeninde pek çok başkalaşım oluşur. Gebelik bulguları olarak da adlandırılan bu vaziyet, her anne adayı tarafından fark edilmeyebilir. Bazı anne adaylarında hamilelik belirtileri ilk hafta içinde görülse de bu bulgular, her bireyde aynı zamanda ve aynı biçimde oluşmayabilir. Dolayısıyla gebeliğin ilk bulguları, bireyden bireye değişiklik gösterir. Gebelik yarıyılında hormon salınımı, ceninin rahme tutunması ve rahim gelişmesi gibi pek çok başkalaşıma bağlı olarak görülen semptomlar, gebelik süreci süresince hafta hafta değişir. Menstrüasyon yarıyılında oluşan memelerin gelişmesi ve duyarlılaşması gibi bulgular, gebelik yarıyılında da görülür. Dolayısıyla hamileliğin ilk yarıyılında görülen bulgular, bireyin netlikle hamile olduğunu göstermez. Hamileliğin kesin olarak anlaşılabilmesi için hamilelik testi yaptırılması gerekir. İlk gebelik bulguları, kan seviyesinde çoğalan östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Sıklıkla sorulan “Gebelik bulguları ne zaman başlar?” sualini cevaplamadan evvel “Gebelik bulguları nelerdir?” sualinin cevabını iyi kavramak gerekir.

Hamilelik belirtileri sonrası hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, olabildiğince kısa zamanda bunun onaylanmasını istemeniz çok doğal. gebeliğin ortak bulguları olsa da bunlar bayandan bayana, gebelikten gebeliğe değişiklik gösterir ve gözüken bulgular başka bir şeyle de ilişkili olabilir.

Bazı bayanlar döllenmenin ilk haftasında gebeliğin semptomlarını yaşarlar. Değişik bayanlarda gebeliğin semptomları birkaç hafta içinde büyüyebilir veya hiç ortaya çıkmayabilir.

Hamilelik Öncesi Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir?

Alttakiler en yaygın gebelik bulguları ve semptomlarıdır:

Adet Görmeme

Genellikle çok kumpaslı adet görüyorsanız ve adetiniz geciktiyse, bir gebelik testi yapmaya karar verebilirsiniz. Ancak kumpaslı bir adet döngünüz yoksa öncelikle gebeliğin değişik bulgularını gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

gebelik belirtileri

Sabahları Mide Bulantısı

Sabahları mide bulantısı en yaygın ilk gebelik semptomlarından biridir. Mide bulantısı ve kusma genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve 12. haftasında sona erer.

Göğüslerde Hassasiyet

Alıngan, gelişmiş göğüsler hormon ölçüsündeki çoğalıştan kaynaklanan bir başka erken gebelik bulgusudur. Bu sihrime adetinizden evvel sezdiğiniz sihrime ve hassasiyetin daha şiddetli bir biçimidir. Bedeniniz hormonal başkalaşımlara geçim sağladığı ilk üç aydan sonra bu his eksilecektir.

Sık İdrara Çıkma

Hamile kaldıktan hemen sonra daha sık idrara çıkmaya gereksinim ihtiyacında olduğunuz fark edeceksiniz. Bu gebelik semptomu ilk üç aylık yarıyılınızda ilk altı hafta kadar erken bir zamanda başlayabilir. Gebeliğiniz ilerledikçe sık idrara çıkmaya devam edeceksiniz veya bu vaziyet şiddetlenecektir.

Fazla Bitkinlik

Gebeliğinizin ilk birkaç haftasında alışık olmadığınız biçimde bitkin sezebilirsiniz. Bunun nedeni hormonal başkalaşımlardır ve ikinci üç aylık yarıyıla girdiğinizde bu vaziyet düzelecektir. Fazla bitkinlik çok gözlemlenen hamilelik belirtileri arasındadır.

Ruh Halinde Ani Başkalaşımlar

Gebeliğinizin başında duygusal gelgitler yaşarsanız telaşlanmayın. Ruh halinde ani başkalaşımlar, asaplılık ve ağlama isteği tamamen basmakalıptır ve ilk birkaç aydan sonra hormonlarınız uysallaştığında bu vaziyet düzelir.

Besinlerden Tiksinme veya Aşerme

Hamile kaldığınızda, kahve veya kızarmış besinler gibi bazı gıdaları istemeyebilir veya bazı gıdaları aşerebilirsiniz. Bunun nedeni yeniden hormonal başkalaşımlardır. Sıhhatli beslendiğiniz sürece, bu vaziyetler tamamen hasarsızdır; bu durumda haydi turşunun ve reçelli ekmeğin tadını çıkarın!

Erken hamilelik nedir?

Yumurtanın döllenmesinden sonra geçen ilk haftalar, erken gebelik ya da erken hamilelik yarıyılı olarak adlandırılır. Bu yarıyılda az ölçüde yükselen hormonlar sebebiyle her gebelik anlaşılamayabilir ama bedende yeniden de bazı bulgular oluşmaya başlar.

Emin olmak için

Yukarıda saydığımız tüm bu bulgulara sahip olsanız dahi, hamile olup olmadığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, eczaneden alacağınız bir hamilelik testi ile hamile olup olmadığınızı hakimiyet sağlamaktır. Netice ne olursa olsun, en doğru neticeyi bir kan testi ile alabileceğinizi unutmayın. Test neticenizle bir hekime danıştığınızda yapılacak bir tetkik ile de net olarak hamilelik vaziyetiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hamileliği Erken Fark Etmek Neden ehemmiyetli?

Hamileliğin erken anlaşılması ehemmiyetli. Zira böylece anne adayının değişen vaziyet için kendini tasarılaması muhtemel oluyor. Ancak bazen dış hamilelik gibi vaziyetleri erken fark etmek de hayati ehemmiyet taşıyor. Farketmeden büyüyen dış hamilelik, fark edilmezse iç kanamaya neden olabiliyor. Bu sebeple hamileliği erken fark etmek ve doktora görünmek oldukça önemlidir.

Hamilelik belirtileri sonrası gebelik testi nasıl yapılır? (Kendiniz)

Gebelik testi hazırlık 1. kısım:

Öncelikle rastgele bir eczaneden gebelik testi satın almanız gerekiyor. Eczaneden satın alacağınız testin hangisi olacağına karar verirken, eczacının size öneri ettiği testi satın almanızda fayda var. Öte yandan paketin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihini de mutlak olarak bakın, pakette eskime veya zarar gibi vaziyetler olmadığından emin olmanız gerekir.gebelik testi

Gebelik testi hazırlık 2. kısım:

Gebelik testini, en doğru neticeyi alacağını düşündüğünüz zaman diliminde satın alıp uygulamaya çalışın. Uzmanların hemfikir olduğu görüşe göre; evinizde yapılan gebelik testlerinin uygulama zamanının, adet gecikmesinin takribî 1 hafta sonrasında olması gerektiği belirtiliyor.gebelik testi

Gebelik testi hazırlık 3. kısım:

Gebelik testi paketinin üzerinde yazan yönergeleri dikkatlice okuyun. Bu testlerin çoğu hemen hemen aynı yönergeleri kapsasa da bazı markalarda değişiklikler mevzu bahisi olabilir.Gebelik Testi

Gebelik testi hazırlık 4. kısım:

Gebelik testinden çıkacak neticeye kendinizi hazırlayın. Neticeye karşı psikolojik olarak kendinizi hazır gördüğünüzde testi uygulayın. Evinizde yaptığınız hamilelik testleri bazı vaziyetlerde asap bozucu bir tecrübe halini alabilir, bu testi uygularken evhama kapılabilirsiniz.Gebelik Testi

Gebelik testi uygulama: Kendine kendine gebelik testi uygulamak isteyen bayanlar, evinizde hamilelik testini şu biçimde uygulamalıdır; bir ölçü idrar, test çubuğundaki işaretli kısma damlatılır ve beş dakika kadar beklenir. Ardından çubuk hakimiyet edilir. Tek çizgi olumsuz, başka bir deyişle hamile değil; çift çizgi ise pozitif, başka bir deyişle hamile anlamını çıkarmamızı sağlamaktadır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

HAMİLELİK BELİRTİLERİ SONRASI GEBELİK KAÇ GÜNDE MUHAKKAK OLUR?

Hamilelik testinden doğru netice alarak gebeliğin varlığından haberdar olabilmek için ceninin rahime yerleşmesi, bunun sonucunda da bedende ölçümlenebilecek seviyede beta hCG hormonunun salgılanmış olması gerekir. Dolayısıyla testin neticesinin doğruluk hissesinin yüksek olması için adet döngüsünün gecikmesinin beklenmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir