Hamilelik sadece anne adayı açısından değil, onun çevresi açısından da son derece önemli bir süreçtir. Özellikle hamile kalmadan önce ve karar verildiği an itibariyle; beslenme, seyahat ve günlük hayatta rutin olarak kabul edilen pek çok alışkanlıktan, anne olmak isteyenler tarafından bu alışkanlıkların dışına çıkmak gerekebilir. Eğer ki siz anne olmak isteyenler bunların hepsine hazır olduğunuzu düşünüyorsanız hamile kalmak için hazırlıklara başlamanın zamanı gelmiş demektir. Bu konuda hamile kalmadan neler yapılmalıdır, hamileliğe hazırlık nasıl olmalıdır? Sorularının cevabını ele alacağız.

Regl Döneminde Cinsel İlişki Hakkında

Hamilelik Öncesi Yapılacaklar

Kim bilir belki de yaşamınızdaki en önemli dönüm noktalarından birine geldiniz. Sosyal hayatınızda, kariyer hedeflerinizde ve bütçenizde yaşanacak maddi, manevi değişiklikleri düşündünüz ve neticede bir bebek sahibi olmak istiyorsunuz.

Peki bu kararı aldıktan sonra neler yapmak gerek? Biliyoruz aklınızda birçok soru işareti var. Bunlara teker teker değinecek olursak; Öncelikle bu önemli kararı aldıktan sonra ilk yapmanız gereken şey uzman bir hekim kontrolünden geçmek olmalıdır.

Bu hekim kontrolünün amacı ise; gebelik süresince, doğum esnasında ve doğum sonrasında oluşabilecek risk faktörlerinin tespit edilerek anormalliklerin olabilme olasılığını ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir hamileliğe hazırlık süreci, hamilelik dönemi yaşamaktır. Hamilelik süreci kadının vücudunda birçok değişiklik meydana getireceği için mutlaka hamile kalmadan önce bazı tedavi gerektiren durumların belirlenmesi gerekmektedir.

hamileliğe hazırlık

Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğe hazırlık sürecinde bazı konu başlıklarının üzerinden özellikle geçmek gerekmektedir. Şöyle ki bu konuların başında kansızlık, vitamin eksikliği ve enfeksiyon riski gelmektedir. Daha önce ölü doğum veya erken doğum yapılması, düşük ya da dış gebelik geçirilmesi gibi yaşanılmış olaylar hamilelikte takip planını değiştirmektedir. Ayrıca doktor kontrolünde daha önceki hastalıklar mutlaka belirtilmeli ve sürekli olarak kullanılan ilacınız varsa bunları da doktorunuza söylemelisiniz.

Hamileliğe Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

Hamileliğe hazırlık aşamasının ilk başında günlük yaşantımızın düzenlenmesi gelmektedir. Eğer düzensiz bir hayatınız varsa bu hayattan derhal uzaklaşarak daha düzenli bir hayat rutini sağlamalısınız. Sigara içiyorsanız sigarayı vakit kaybetmeden bırakmalısınız. Hatta sigara içilen ortamlardan dahi uzaklaşmalı, alkol kullanıyorsanız alkol kullanımını kesinlikle bırakmalısınız.

Uyuşturucu, sakinleştirici ve uyarıcı ilaçlardan da uzak durmanız gerekmekte. Stresli bir hayatınız varsa stresten ve stresli ortamlardan uzaklaşmalı, uzaklaşamıyorsanız veya iş hayatınız stresliyse bu stresi mümkün mertebe azaltmalısınız.

hamilelik öncesi yapılacaklar

Beslenme Düzenine Dikkat Etmeniz Oldukça Önemlidir!

Eğer herhangi bir beslenme düzeniniz yoksa düzenli beslenmeye başlamanın zamanı gelmiş demektir. Düzenli beslenme, edinmeniz gereken güzel bir alışkanlıktır ve bu alışkanlığı kazanarak hayatınızın merkezi haline getirmelisiniz. Özellikle de hamileliğe hazırlık sürecinde bu alışkanlığı kazanmanız gerekmektedir. Eğer düzenli beslenme alışkanlığını hamileliğe hazırlık aşamasında kazanırsanız hamilelik süresince ve hamilelik sonrasında da bu alışkanlığınız devam edecektir. Böylece hem kendi vücudunuz hem de minik mucizeniz olan bebeğiniz için sağlıklı bir yol çizmiş olursunuz. Bu konuyu ev yemekleri tüketme alışkanlığı ile ilk sıraya koymanız gerekebilir. Fast food’dan uzaklaşmak ve yemekleri belirli zamanlar arasında tüketmeye başlamak bu konuda atılacak önemli adımlardan birisi olacaktır.

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır Mı?

Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Özellikle Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Parasetamol (asetaminofen) olarak adlandırılan ağrı kesici ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. İzotretinoin içerikli sivilce ilaçlarından da özellikle hamile olmadan erken dönemde uzak durmalısınız. Bu ve bunun gibi ilaçların bebek gelişimi açısından büyük ve önemli sorunlar ortaya çıkarması mümkündür. Hamileliğe hazırlık ve hamilelik döneminde kullandığınız bütün ilaçları bebeğinizin sağlığı açısından değerlendirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle kesinlikle bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeli ve hatta imkanınız varsa hiçbir şekilde ilaç kullanmamalısınız.

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok korktuğu şeylerin başında kilo alımı gelmektedir. Bu sebepten hamile kalmadan önce doğru kiloda olduğunuzdan emin olmalısınız. Hamilelik planladığınız süreçte tüplü dalış, sauna, paraşüt atlama vb. gibi vücudunuzu çok zorlayacak spor aktivitelerinden uzak durmanız gerekmektedir. Zaten hamilelik teşhisinden sonra doktorunuzun kontrolünde yaptığınız sporların tekrar gözden geçirilmesi bebek ve sizin sağlınız açısından da çok önemli olacaktır.

hamileliğe hazırlık nasıl olmalıdır

Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Diş ve Doktor Kontrolü

Hamilelik sürecinde dişlerinize ilaçlı müdahale yapılamayacağı için hamile kalmadan önce hamileliğe hazırlık döneminde diş doktorunuza giderek rutin diş kontrolünüzü yaptırmalısınız. Daha önceleri hamilelikte mühim olanın sadece hamilelik dönemi olduğu düşünülürken, şimdi hamilelik öncesi olarak kabul ettiğimiz sürecinde gerçekten son derece önemli olduğu ortaya çıkmıştır.

Hamile kalmadan önceki süreçte yapılan doktor kontrolüne prekonsepsiyonel vizit adı verilir. Bu kontrolde anne adayında meydana gelebilecek risklerin belirlenmesi, azaltılması, bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. Bu risk faktörleri belirlendikten ve kontrol altına alındıktan sonra hamileliğe başlanması tavsiye edilmektedir.

Hamileliğe hazırlık sürecinde anne adayının hepatit b, kızamıkçık, tetanoz hastalıklarına bağışıklığı sorgulanmalıdır. Bu hastalıkları geçirmediyse aşılarının mutlaka vurulması gerekmektedir. Sizlere sağlıklı bir hamileliğe hazırlık süreci dileriz.

Vejetaryen Ve Vegan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

hamileliğe hazırlık süreci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir