Gebelik döneminde olan anne adaylarının bilinçsiz davranışları sonucunda görülen problemlerden bir tanesi de oturma şekilleri ve duruş bozukluklarıdır. Bebeğinizin sağlığının yerinde olması ve siz değerli anne adaylarının çok daha rahat bir hamilelik geçirmesi için bazı konulara dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Peki anne adaylarının ev içerisinde dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Hamileler nasıl oturmalıdır? Hamileler nasıl oturmalı ve nasıl kalkmalıdır? Hamileler nasıl uyumalıdır? Hamilelerin yatağa yatış pozisyonları nasıl olmalıdır? Siz değerli anne adayları için Hamileler nasıl oturmalı başlığı altında hazırlamış olduğumuz makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Beslenme Şekliniz Çok Önemli! Hamilelik Sürecinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamileler Nasıl Oturmalıdır?

Birçok uzman, sırt bölgesinin vücudu desteklemesi bakımından çok önemli olduğu konusunda hem fikirler. Dolayısıyla bu doğrultuda düzgün oturmanın şart olduğuna dikkat çekilmektedir. Vücuttaki duruş bozukluklarının görülmesi ile ortaya çıkan bu durumun kronikleşmesini engellemek amacıyla otururken bir takım hususlara dikkat etmek gerekmektedir.
Oturma esnasında önceliğiniz dik pozisyonda oturmak olmalıdır ve öne doğru eğilip oturmanın sakıncalı olduğu bilinmelidir. Aklınıza geldikçe omuzlarınız geriye doğru itmeli ve midenizi içeriye doğru çekmelisiniz. Böylelikle vücudunuzun ağırlığı bedeninize orantılı olarak dağılacaktır. Hamileler nasıl oturmalı sorusuna uzmanların önerilerinden yararlanarak bu şekilde cevap vermiş oluyoruz.

hamileler nasıl oturmalı

Hamilelik Sürecinde Bacak Bacak Üstüne Atmak Zararlı Mı?

Hamilelik sürecinde anne adaylarının bacak bacak üstüne atmasının zararlı olduğuna değinen bazı uzmanlar, bacak bacak üstüne atılarak oturmanın bacak bölgesindeki kan doIaşımını zorIaştıracağını ve sırt bölgeniz içinde sakıncaların oluşabileceğini ifade ediyorlar.

Hamilelik Döneminde Nasıl Uyumalı ve Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Vücudunuzda bulunan en büyük toplar damar hafif sağ taraftan geçtiği için siz değerli anne adayının sağa doğru yatması, toplar damar üzerinde rahminize baskı yaparak kalbe giden kanı azaltır. Bu şekilde yatılmasından dolayı da bebeğinize doğru giden kanın azalmasına sebep olur. Bu durumda anne adayları için en uygun pozisyon sol tarafa doğru yatılmasıdır.
Sola doğru yatan anne adayı bebeğine daha fazla kan miktarı ulaştıracağı için vücudunda bulunan ödem azalır. Sol tarafa doğru yatıldığı zaman ise ayaklar hafif içe çekildiği takdirde anne adayları da daha rahat yatmış olacaktır.

hamilelikte yatış pozisyonu

Hamilelik Döneminin İlk Üç Ayına Özel Yatış Pozisyonu Var Mıdır?

Hamileliğin ilk dönemlerinde anne adayının yatış pozisyonunun nasıl olması gerektiği fark etmez, yüz üstü dışında her şekilde yatılabilir. Çünkü bu süreçte rahim küçük ve de hafif olduğundan dolayı damarlar basınç yapamaz.

Yatmak Ağrınızı Geçirmez!

Uzun süreIi olan yatak istirahatinin sırtınıza destek veren kasIarı zayıfIatabiIdiğini belirten uzmanlar, bu sebeple sadece yatarak ağrılarınızı geçirmeyi denemenin yanIış bir davranış oIacağını söylemekteler. Stres ve gerginIik, sırt kasIarının geriImesine sebep olmaktadır. Bu nedenIe haftada bir kez sırt masajı yaptırmayı veya yoga yapmayı denemelisiniz. Sırt kasIarınızın rahatIaması için bu tarz önIemIeri aImak zorundasınız. Sırtınızın sağIıkIı oIabiImesi için doğru egzersizIeri seçmeniz siz değerli anne adayları için oldukça önemIidir. Yüzme ve yürüyüş yapmak sırt sağlığınız için ideaI egzersizIer oIarak niteIendiriIir. Yaşamımızın yakIaşık olarak üçte birini uyuyarak geçirdiğimize göre, yatağımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Yatağınız ortopedik, kaIçaIarınızın ve omuzIarınızın rahat edebileceği şekiIde oImaIıdır.

hamilelikte oturma

Çok değerli anne ve babalar Hamilelerin Oturma Şekli Nasıl Olmalıdır? adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Hamilelikte Egzersiz Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir