Gebelikte yapılan testler hem bebeğin hem anne adayının sağlığı adına büyük önem taşır.Hamilelik takibinde uygulanan testler, hamilelik öncesi ve hamilelik dönemindeki testler olarak ikiye ayrılır.

Gebelikten Önce Yapılan Testler Nelerdir?


–        Tam Kan sayımı
–        HIV
–        Rutin Biyokimya Testleri
–        TORCH taraması
–        IGM – İGG testi 
–        Akraba evliliği
–        Hepatit 
–        Kronik hastalıklarla ilgili testler
–        Cinsel hastalıklarla ilgili testler
–        Genetik anomali
–        Hamilelerde ise genetik test.
–       Anne adayı ve baba adayının kan grupları bilinmelidir. Anne Rh-, Baba Rh+ ise Rh uygunsuzluğu vardır
– Enfeksiyon tarama testleri

TORCHS  TOxoplasma, Rubella, Cytomegalovirus, Herpes, Sifilis Bunlar enfeksiyon isimleridir.Eğer ki gebelik sırasında geçirilirse anne karnındaki bebekte anomaliler meydana getirebilir.

Bebek sahibi olunca ilişkimiz ne olur mu diyorsunuz işte yanıtı Anne Baba Olmak İlişkiyi Nasıl Etkiler?

Gebelikte Yapılan  Testler (Her Kontrole Gidildiğinde Yapılan Rutinlerdir)

 • Tansiyon gebenin her takibinde kesinlikle ölçülmeli.
 • Elde ve ayakta ödem varlığı muayene edilmelidir.
 • Kilo takibi yapılamalı
 • Karın büyümesinin değerlendirilmesi gerekir.

Hamilelik Sürecinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Yapılan Testler / İlk Adım Beta Hcg

Hamilelikte ilk yapılması gereken test ilk önce beta hCG dediğimiz kandan bakılan hamilelik testidir. Bu test hem hamileliğin gerçekten var olup olmadığını göstermesi hem de anne adayının yaşadığı dış gebelik ya da rahim içi gebeliğin ayırt edilmesinde mühimdir.Bunu öğrenme amacı ile beta hCG testiyle birlikte ultrasonografi yapılması uygun olandır.Bunun dışında tam kan sayımı, kan grubu bilgisi, serbestT4, TSH ve biokimya testleri yapılması gerekir.Kan grubu bilgisi anne ve babanın kan uyuşmazlığının belirlenmesi için gereklidir.Kan sayımı ile biokimya testleri hamile olan anne adayının kansızlığının olup olmadığını göstermesi için gereklidir.Ayrıca anne adayının mevcut sağlık durumunun değerlendirilmesi için oldukça önemlidir. Tiroid rahatsızlığı anne adayının yanı sıra anne karnındaki bebeğin gelişimini de olumsuz yönde etkilediği için TSH ve serbestT4 testleri yapılması önemlidir. Anne adayının Rh negatif baba adayının Rh pozitif olması halinde kan uyuşmazlığı testi adı verilen indirekt Coombs testi yapılması gerekmektedir.

Hamilelerin Oturma Şekli Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte perinatal enfeksiyonlar adı verilen ve hem anne adayını hem de anne karnındaki bebeği etkileyecek olan enfeksiyonlar için tarama testi yapılması önerilir ve gereklidir.

İstenen bu testler;

 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • HIV
 • VDRL
 • Sifiliz
 • Tokoplazma
 • CMV
 • Rubella

Bu enfeksiyonların hepsinin ortak bir özelliği vardır.O da ; prematürite, intrauterin büyüme geriliği, düşük, ölü doğum, konjenital malformasyonlar, doğumda ya da hemen sonra görülen akut hastalık ya da normal term bebek ile sonuçlanabilmeleridir. Bu testlere ilave olarak tam idrar tahlili de istenir.Çünkü gebelik döneminde yaşanabilecek olan gizli idrar yolu enfeksiyonları; erken doğum tehditi, erken dönem düşükler, erken su gelişine sebep olabilir.

Gebelikte Yapılan Testler / İkinci Trimester Başlarken

11/14. Haftalar

11-14 hafta arasında ikili tarama testi yapılır. Bu test ilk başta Down Sendromu olmak üzere bebeklerde görülebilecek olan bazı kromozom bozukları için risk durumunu belirten kan testi yapılır.Bazı durumlarda bu testler bir üst seviyede ve ayda tekrarlanır.Bu testin yapılacağı gün hekiminiz ilk önce ultrason yapacaktır.Ultrasonda kontrolünde minik bebeğin ense kalınlığı ölçülecektir.Ayrıca hekiminiz burun kemiğinin olup olmadığına baktığı gibi kardiak ya da başka bir anomali olup olmadığına bakacaktır.

Riskli hamileliklerde 10. haftadan itibaren anne kanında bir test yapılır.Bunun adı serbest fetal DNA testidir. Serbest Fetal DNA testinde; hamilenin kanı alınıp bu kandan serbest fetal DNA elde edilerek fetal yani bebeğin kromozomları incelenir. Yüzde yüz doğru bir tanı testi olmamakla birlikte, güvenilirliği açısından çok yüksek bir tarama testi olarak bilinir. Bu test ikili ya da üçlü tarama test sonucunda yüksek risk çıkan kişilere önerilir.

Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Her şey Bu Makalemizde

Bu kişiler ise;

Doğum yaptığı sırada 35 yaş ve üzerinde olanlar

Fetal ultrason ile saptanmış artmış anöploidi yani kromozomal anomali  riski olanlar

Daha önceden trizomili bebek yan, down sendromlu doğum öyküsü olanlar

Detaylı ultrasonda konrtolünde kromozom anomalisi riski görülen anne adaylarına önerilir.

16/20. Haftalar

16-20 haftalar arasında spina bifida  ve kromozom anomalisi taraması için üçlü ya da dörtlü test yapılabilir. İkili, üçlü ve dörtlü tarama testleri ve bunlarla birlikte anne kanından bakılan serbest fetal DNA testlerine tarama testleri denir. Bu sebeple bu testlerde yüksek risk çıktığı durumlarda kesin tanıyı koymak adına hamilelik haftasına göre koryon villus biopsisi, amniosentez ya da kordosentez yapılması gerekebilir

Gebelikte Diş Eti İltihabı Sorununa Dikkat!

20/22. Haftalar

20-22 haftalar arasında anne karnındaki bebeğin organlarının durumu, rahimi besleyen damarlardaki kan akışı, bebeğin eşi adı verilen plasentanın durduğu yeri ve durum, rahim ağzı uzunluğunun belirlenmesi gibi hamileliği değerlendirebilmek adına detaylı ultrasonografi yapılır.

Hamilikte, gebelik hormonlarının da etkisi ile diabeti olmayan kadınlarda gebelik şekeri diye bilinen gestasyonel diabet şeker hastalığı görülebilir. Hamilelikte gestasyonel diabettanısı konulup tedavisi yapılmadığı zaman bebekte intrauterin dönemde, doğum sırasında ya da doğumdan sonraki süreçte sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple gebelik şekerinin tanısının konulması önemlidir. Buna istinaden 24-28 haftalar arasında 75 gr şeker yükleme testi yapılır. Ardından da 50 gram şeker testi yapılıp eğer ki değer yüksek çıkarsa , 3. Aşama olarak tanı koymak adına 100 gram şeker yükleme testi yapılacaktır. Ayrıca bu sürede idrar tahlili, tam kan sayımı ve idrar kültürü de hekim tarafından tekrarlanması önerilir..Rh uygunsuzluğu olan hamilelerde 28.haftada indirekt coombs testi tekrarlanır. Bu testin sonucuna bakılarak kan uyuşmazlığı iğnesi uygulanabilir. 

Hamilelikte Diyabet Ve Hamilelik Şekeri İle İlgili Merak Ettikleriniz Bu Makalemizde

Gebelikte Yapılan Testler / Son Haftalar

Gebelikte yapılan testlerde, hamileliğin son aylarında hem bebeğin kalp atışlarını hem de annedeki sancı durumunu değerlendirmek amacıyla NST yapılır. NST gebeliğin 32-34. haftalarında anne karnına takılan cihaz ile uygulamaya başlanır.Fakat erken doğum tehdidi gibi hamilelikle ilgili risk faktörlerinin olması durumunda daha erken haftalarda başlanabilir. 35-37 haftalar içerisinde B grubu streptokok için anüs ve vagenden kültür alınır. Tüm hamilelik boyunca anne adayının şikayetlerine göre idrar tahlili ve tam kan sayımı tekrarlanır.

Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalı?

Gebelikte Yapılan Testler ve Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Anne – baba adayları yapılan bu testlerin sonucunda hamilelikte karşılaşabilecek sorunlardan önceden haberdar olabilirler ve şanslılar ki erken önlem alabilirler. Her şey yolunda gidiyor ise sağlıklı bir hamilelik süreci geçireceklerini veya geçirmekte olduklarını bilmelerinin rahatlığıyla sağlıklı bir psikoloji ile doğumu beklerler.

Sevgili  anne ve babalar  Gebelikte Yapılan Testler  içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Tiroidin Gebeliğe Etkisi Ve Tedavisi Nedir? adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir