Gebelikte diş eti iltihabı sorununa dikkat hanımlar! Gebelerin ağız ve diş sağlığına çok dikkat etmesi gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.Çünkü diş eti iltihabı  düşük nedeni olabilir.

Hamileliğin 1. Ayı Hakkında Tüm Detaylar!

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti iltihabı, herkes tarafından bilinen bakteri kaynaklı enfeksiyonların neden olduğu ağız ve diş sağlığına ilişkin bir hastalıktır.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Diş Eti Sorunları Nelerdir?


·        Bakteri plağı olması.
·        Diş eti iltihabı.
·        Dişetinde kızarıklık olması
·        Kendi kendine oluşan dişeti kanamalarının başlaması.
·        Diş etinde şişlikler başlaması ve ardından dişeti büyümeleri.
·        Diş etinde hassasiyet gelişimi sebebiyle diş etinin hassaslaşmasından kaynaklı dokunamama ve yemek yerken ağrı hissetmeye başlaması.
Hamileliğin 2. Ayı Hakkında Tüm Detaylar!

Hamilelik Döneminde Görülen Diş Eti Rahatsızlıkları Nelere Yol Açar?

Gebelik dönemindeki diş ve diş eti sorunları genelde hamileliğin ilk dönemi kendini gösterir. Önlem alınmazsa doğum gerçekleşene kadar giderek artar ve bazen diş ağrısına sebep olup , sıkıntılı bir hamilelik geçirilmesine neden olabilir. Gebelikte diş eti iltihabı  gerektiği gibi tedavi edilmez ve olması gereken önlemler alınmazsa anne adayında diş kayıpları yaşanabilir. Bunun dışında gebelikte diş eti iltihabı yaşandığında erken doğum ya da bebeğin düşük kilolu olarak doğması gibi durumların oluştuğu da uzman hekimler tarafından söylenmektedir. Bu sebeple hamilelik sürecinde yaşanabilecek diş eti hastalıkları ve bunların hamilelik üzerine etkileri konusunda hekimleri tarafından bilgilendirilmelidir.

Hamileliğin 3. Ayı Hakkında Tüm Detaylar!

Hamilelik Döneminde D Eti Rahatsızlıklarının Fazla Görülmesinin Nedeni Nedir?

Hamilelik döneminde vücutta çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bunlar genelde hormonal değişikliler olmaktadır. Gebelikte en önemli hormonal değişiklik ise östrojen ve progesteron hormonlarının birden olan değişimlerdir. Bu iki hormonun düzeylerindeki artış  sebebi ile diş eti hücrelerindeki sıvı miktarını artış gerçekleşir. Bu da diş eti büyümesi ve hamilelikte diş eti iltihabı sorununa ve hassaslaşmaya deden olur.

Gebelik döneminde diş ve dişeti sorunlarının çok görülmesinin diğer bir sebebi ise vücudun gelinde bir denge bozukluğunun meydana geliyor olmasıdır. Yeni bir organizmanın gelişimine hazır hale gelen anne vücudunda bir sürü psikolojik ve fizyolojik değişim yaşanmakta ve bu değişiklikler yalnızca ağız içi dokuları değil bütün organizmayı çok hassas hale getirmektedir.

Hamileliğin 4. Ayı Hakkında Tüm Detaylar !

Hamilelik Döneminde Diş ve Dişeti Rahatsızlıklarını Artıran Nedenler?

  • Gebelikte çeşitli yiyeceklere karşı duyulan istek sebebi ile sürekli atıştırma isteği
  • Gebeliğin ilk döneminde görülen istifralar sebebiyle ağız içerisinde asit ve baz düzeninin  bozulması ve bundan kaynaklı  ağız içinde asidik ortam oluşması
  • Gebeliğe bağlı yaşanan ağız kuruluğu,
  • Diş eti kanamalarının çoğalması,
  • Diş etinin hassaslaşması sebebi ile diş fırçalamanın yapılmaması.

Hamileliğin 5. Ayı Hakkında Tüm Detaylar !

Gebelikte Yaşanan Diş ve D Eti Problemleri Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte kontrol amaçlı düzenli olarak uzman hekimlerce ağız ve diş muayenesi yaptırılması gerekir.

Gebelikte diş eti iltihabı ve diş eti sorunlarına yol açacak plak ve diş taşı gibi oluşumlara sebep olmamak gerekir. Ola ki diş taşlarınız varsa temizlenmelidir. İlk yapılması gereken ise hamilenin ağız bakımında bir eksiklik var ise acilen düzeltilmelidir.

Gebelikte diş eti iltihabı sancılı olacak ve ayrıca diş fırçalama , yemek yeme ve diğer ağız bakımlarını engelleyecek seviyede ise doktor müdahalesi gerekebilir.

Hamileliğin 6. Ayı Hakkında Tüm Detaylar !

0 – 3 Aylık Dönemde Gebelikte Diş Eti İltihabı Sorunlarının Tedavisi

0–3 aylık dönem gebeliğin en hassas olduğu dönemdir. Bu süreçte düşük vakaları çok fazla görülür. Bu sebeple diş hekimleri ilk dönemde çoğunlukla dişlere pek müdahale etmek istemezler. Bu 0 – 3 aylık dönemde müdahale edilmediğinde daha da ilerleme ihtimali vardır. Ancak hekim kontrolünde hem bebeğe hem de anneye zarar verebilecek ağrılı diş ve diş eti sorunlarına gerekli tedavi yapılır.

Hamileliğin 7. Ayı Hakkında Tüm Detaylar !

3 – 6 Aylık Dönemde Gebelikte Diş Eti İltihabı Sorunlarının Tedavisi

3–6 aylık dönem diş tedavisi bakımından diğer iki hamilelik dönemine nazaran daha rahat geçirilen bir dönemdir.Lokal anestezi ile kanal tedavisi yapılabilir.Ayrıca dolgu, diş çekimi gibi tedaviler de gerçekleştirilebilir. Tedavide esnasında hamilelik göz önüne alınıp , anestezi ilaçları mümkün olduğunca düşük dozlarda ayarlanıp verilir.

6 – 9 Aylık Dönemde Gebelikte Diş Eti İltihabı Sorunlarının Tedavisi

6-9 aylık dönem  ilk dönem olan 0-3 aylık dönem gibi hassas bir dönemdir. Doğum zamanı yaklaştığı için anne adayının hareket alanı zorlaşır. Bu son evrede, ilk dönemdeki gibi acil müdahale gerektirenler diş eti sorunları dışında bir tedavi uygun görülmez ve yapılmaz.

Durulamayacak kadar ağrı ve aşırı ilerleyen iltihaplı bir durum söz konusu olduğunda hamileliğin hangi döneminde olursanız olsun uzman hekim tarafından tedavinin yapılabileceğini de asla unutmamak ve bu yüzden strese girmemek gerekir.

Hamileliğin 8. Ayı Hakkında Tüm Detaylar !

Gebelikte Ağız ve Diş Temizliğini İhmal Edilmemelidir!

  • Diş fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.
  • Diş ipi ve ara yüz fırçası kullanmalısınız.
  • Devamlı bir şeyler atıştırmamalısınız.
  • Beslenmeye dikkat etmelisiniz.
  • Sigara içmemelisiniz.

Hamileliğin 9. Ayı Hakkında Tüm Detaylar !

Sevgili  anne ve babalar  Gebelikte Diş Eti İltihabı Sorunu  içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Doğum Sonrası Korunma Yöntemleri Nelerdir? adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir