Hamilelik Hesaplama

Gebelik hesaplama süreci hamile olan anne adaylarını en heyecanlandıran durumlardan birisidir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren başlayan coşkunuzun hemen sonrasında çok heyecanlı bir doğum tarihini öğrenme süreci eşlik eder. Yaklaşık olarak 9 ay 10 gün sürecek olan bu süreçte sizin ve bebeğinizin neler yaşayacağı hakkında fikir sahibi olmak istemeniz en doğal isteğinizdir. Sormuş olduğunuz soruların yanıtlarını almak ve gebelik sürecinizi takip etmek için ne zamandır hamile olduğunuzu hesaplamanız gerekir. Daha sonra hamilelik hesaplamayı kullanarak bebeğinizin doğum tarihini bilebilmeniz mümkün olacaktır.

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Uzmanlar hamilelik hesaplaması yaparken, sanılanın aksine döllenme tarihini baz almazlar. Gebelik hesaplama operasyonunda bilmeniz gereken en önemli husus son adet tarihinin başlangıç günüdür. Başka bir deyişle kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bebeğinizin doğacağı tarihi bilmek için son regl döneminizin ilk gününü dikkate almalısınız. Bebeğinizin doğum tarihini hesaplamak için ise son regl tarihinden 3 ay geriye gitmek ve 7 gün ilave etmek yeterli olacaktır. Misal vermek gerekirse, son adet tarihinin ilk günü 10 Eylül olan anne adayı, eylül ayından 3 ay geriye giderek haziran ayına erişir. 10 rakamına 7 ilave edilir. 10+7=17 neticeyi doğum yapacağı tarihi gösterir. Başka bir deyişle 17 Haziran annenin doğum yapacağı gündür. Gebelik hesaplama işlemini, hamilelik haftası hesaplama ile de yapabilirsiniz. Fakat bu hesaplamalar doğum tarihini tahmin etmekten öteye geçmeyecektir. Doğum tarihiniz, gebelik sürecinde ortaya çıkan biyolojik tesirler nedeniyle, hamilelik takvimine göre geç ya da erken bir zamanda olabilir. Gebelik haftası hesaplama, hamilelik ayı hesaplamasına göre çok daha geçerli bir durumdur. Zira tıbbi anlamda hamilelik haftası hesaplama takvimi oluşturulurken yapılan hesaplamalar, ay ay hamilelik hesaplaması biçiminde değil hafta hesabına göre yapılır.

Gebelik hesaplama

Bebeğinizin Tahmini Doğum Tarihi Ne Zaman?

Hesaplama işlemini yaparak bebeğinizin tahminen ne zaman doğacağını bilebilirsiniz. Hesaplama neticesinde bebeğinizin doğumu için verilen tarih kesin bir netice değildir. Genellikle bebeğin doğması, beklenenden 15 gün kadar evvel ya da sonra olabilmektedir. Bu gayet normal bir durumdur.

Doğum yardımı başvurusu ile merak ettiğiniz herşey burada Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Bebek Kilosu Nasıl Tespit Edilir?

Anne karnındaki bebek kilosunu bilebilmek içinde bir hesaplama işlemi yapabilirsiniz. Bebeğinizin kilosuna ek olarak anne karnındaki boyunu da öğrenebilirsiniz. Bebeklerin boy ve kilo bilgileri dünya ortalamaları kullanılarak hesaplanmaktadır. Misal olarak anne karnındaki 24 haftalık bir bebeğin başı ve ayağı arasındaki uzunluk takribî olarak 30 cm, kilosu ise takribî olarak 600 gram olacaktır.

Hamilelik Haftasına Göre Doğum Hesaplama Ne Kadar Gerçekçidir?

Doğum tarihi hesaplama usulleri ile çıkan neticeye bütün olarak güvenip güvenemeyeceğinizi merak ediyorsunuz. Şunu söyleyelim, çok az anne adayı tahmin edilen tarihte doğum yapar. Bu anne adaylarının oranı, %4’lük bir dilimde yer almaktadır. 20 anne adayından yalnızca 1’i bebek doğum hesaplama neticesinde çıkan tarihte doğum yapar. Bu sebepten gebelik hesaplama işleminden doğum tarihini hesaplarken hem 2- 3 gün evvelini hem de 2- 3 gün sonrasını doğum yapabileceğiniz günler olarak düşünmenizi öneririz. Başka bir deyişle, gebelik hesaplama yalnızca bir varsayım üzerinden hareket eder. Bunu unutmamanız gerekir

Doğum tarihi tahminini, neşeyle bekleyeceğiniz ve hazırlıklarınızı tamamlamanız gerektiğini gösteren bir zaman olarak düşünün! Böylece bebeğiniz doğum zamanında dünyaya gelmezse, siz de üzülmemiş olursunuz. Zira hamilelik sürecini bebeğinizin ya da sizin sağlık durumunuz etkileyebilir. Başka bir deyişle “Doğum ne zaman olacak?” sorusuna kesin bir yanıt almanız çok güçtür.

gebelik hesaplama

Gebelik Hesaplamasında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

 1. Bazı durumlar halinde gebelik hesaplaması yaparken sapmalar ortaya çıkabilmektedir;

  – Düzensiz adet dönemlerinin yaşanması
  – Tüp bebek tedavisi yöntemi ile gebelik yaşanması,
  – Ovülasyon tarihinde gecikmeler yaşanması,
  – Son adetin zamanın başlama tarihinin unutulması

 2. Gebelik hesaplaması yaparken gebelik sürelerini bilmeniz gerekir;

  – 4-5 haftalık olan gebeliklere 1 aylık gebelik denilir.
  – 8-9 hafta bittiği zaman 2 aylık gebelik bitmiştir.
  – 12-13 hafta bittiği zaman 3 aylık gebelik bitmiştir.
  – 16-17 haftalar bittiği zaman 4 aylık gebelik bitmiştir.
  – 20-21 haftalar bittiği zaman 5 aylık gebelik bitmiştir.
  – 24-25 haftalar bittiği zaman 6 aylık gebelik bitmiştir.
  – 28-29 haftalar bittiği zaman 7 aylık gebelik bitmiştir.
  – 32-33 haftalar bittiği zaman 8 aylık gebelik bitmiştir.
  – 36 hafta bittiği zaman 9 aylık gebelik bitmiştir ve son aya girilmiştir.
  – 40 hafta bittiği zaman 9 ay 10 günlük süre tamamlanmıştır.

Adet Düzensizliğim Var Ve Bu Durumda Gebelik Hesaplama İşlemini Nasıl Yapacağım?

Adet düzensizliği yaşayan kadınlar için son adet tarihine göre hamilelik hesaplama usulü gayet iyi netice vermektedir. Normal bir hamilelik dönemi 38-42 hafta arasında süreceğinden, doğum tarihide hesaplanan tarihten evvelki ya da sonraki 2 hafta içine meydana gelir.

Fakat regl döneminiz düzensiz bir biçimde ilerliyor ise bu usul sizin için hiç bir işe yaramayabilir. Diyelim ki 6-7 haftada bir adet görüyorsunuz ve 3 aydır da adet görmediniz. Test yaptırdınız ve hamile olduğunuzu öğrendiniz. Acaba döllenme ne zaman olmuş olabilir?

Bir doğum tarihi öğrenebilmek için hekiminizle birlikte hareket etmeniz gerekmektedir. Bu durumda size son adet tarihinizin dışındaki birtakım bilgiler destekçi olabilir. İlk ipucu rahminizin miktarıdır. Bu miktar ilk hekim ile birlikte ölçülür ve anekdot edilir. Hamileliğin hipotezi olarak geldiği safhayla uyumlu bir şekilde olması beklenir.

İkinci ipucu erken ultrason yapılmasıdır. Bazı hekimler rutin olarak ultrason tetkiki yapar, kimileri ise sadece adetleri düzensiz olan, daha evvel düşük yapmış, sıkıntılı bir hamilelik dönemi geçirmiş, SAT’a ve fiziksel tetkike göre beklenen doğum tarihi varsayım edilemeyen anne adaylarına yapar. Buna göre hamilelik hesaplama için bilgiler elde edilebilir.

gebelik hesaplama

İlerleyen günlerde bebeğinizin doğum tarihini daha kesin olarak ortaya çıkaracak büyümeler de olacaktır. Bebeğinizin doğum tarihini netleştirecek büyümeler;

 • Bebeğinizin kalp atışlarının ilk defa dinlenmesi
 • İlk yaşam belirtilerinin gözlemlenmesi
 • Tetkikler sonucunda rahmin en üst kısmına bakılması

Bu ipuçlarının bir göstergesi olur ama hiçbiri kesin bir tarih veremez. Eğer normal doğum yapacaksınız ne zaman doğum olacağını ancak bebeğiniz belirler.

Sempatik Hamilelik Sendromunun Bilinmeyen Gerçekleri

Gebelik Hesaplama Başka Hangi Bilgilerle Yapılabilir?

Düzensiz adet gibi bazı özel gidişatlar hamilelik takvimini oluşturma hususunda problemler yaratabilir. Bu gibi hallerde döllenme tarihi net olarak tespit edilmediği için daha değişik bir hamilelik ve doğum tarihi hesaplama yöntemi uygulamak gerekir.

Bunların başında kısırlık gidişatlarında yapılan tüp bebek ve rehabilitasyon usulleri geliyor. Bu uygulamalarda döllenme laboratuvarlarda yapıldığı için adet gününe göre gebelik hesaplaması yanlış netice verebilir. Bu sebeple tüp bebek hamilelik hesaplama, cenin transferi tarihine göre, blastokist transferi tarihine göre ve yumurta toplama operasyonu tarihine göre yapılabiliyor.

Bunun dışında ilişki tarihine göre hamilelik hesaplama da yapılabiliyor. Ancak bu, son ilişki esnasında döllenmenin hemen olup olmadığını öğrenilmediği için emin olunacak ve kesin konuşulacak bir durum değildir.

Çok değerli anne ve babalar Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Sütüm Azaldı Nasıl Artar adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir