İşte birçok bebeğin üç yaşında temel gelişimsel, fiziksel ve bilişsel gelişimi dönüm noktalarından bazılarını sizin için kaleme aldık.

Ebeveynler, her çocuğun farklı olduğunu ve her çocuğun kendi hızında geliştiğini bilir. Aynı aile içinde bile, farklı gelişim aşamalarında konuşan veya farklı aşamalarda yürüyen kardeşler olabilir. Her çocuk farklı şekilde büyürken ve gelişirken, ebeveynlerin çocuklarının fiziksel ve bilişsel gelişimi ve bunun yolunda gitmesini sağlamak için arayabilecekleri belirli taşları ve yolları vardır. Evinizde bir ‘üç çocuk’ varsa veya üç yaşına girmek üzere olan bir çocuk varsa ve gelişimleri açısından doğru yolda olup olmadıklarını merak ediyorsanız, işte bakabileceğiniz bazı yaşa özgü konular.

Bebeklerde Görme Yetisi Ne Zaman Başlar?

Fiziksel, Duygusal Ve Bilişsel Dönüm Noktaları

Bebek sahibi olmayı bir ebeveyni talep ediyor. Ancak çocuğunuz hareket halinde olduğu yepyeni bir dünya. Çocuğunuz hareket etmeye başladığında ve emeklemeden yürümeye başladığında, bir daha asla oturamayacakmışsınız gibi görünebilir! İki yaşındaki çocuklar sürekli olarak meraklı ve yeni hareketliliklerinden tamamen zevk alırken. Çocuklarının yeni dünyalarını güvenli bir şekilde keşfetmesini sağlamak için her zaman ayak uydurmaya çalışan ebeveynler için sinir bozucu olabilir. Bir çocuk üç yaşına geldiğinde ayakları üzerinde daha dengeli hale gelmeye başlar. Ve daha iyi dengeye sahip olurlar. Böylece ebeveynler etrafta koşmalarına izin verdiklerinde kendilerini biraz daha iyi hissedebilirler.

Helikopter Ebeveyn Nedir? Annelikte Neler Getirir?

fiziksel ve bilişsel gelişimi

Kaba Motor Becerileri

Üç yaşındakiler düşük kaldırım yanı üzerindeki çizgide ve denge içinde dolaşabilir. Ayrıca atlayıp geriye doğru yürüyebilir. Ve iki ayakla zıplayabilirler. Bir başka gelişim örneği de birçoğunun üç tekerlekli bir bisikleti pedal çevirebilmesi. Ve herhangi bir gösteri yapmadan topu yakalayabilmesidir.

3 yaşındaki bebekler için dönüm noktalarının bir tırabzan kullanarak bir avuç basamak yukarı ve aşağı yürüyebilmeyi ve ayaklarını değiştirmeyi de içerdiğini belirtelim. Denge, birkaç saniye boyunca tek ayak üzerinde durabilmek de dahil olmak üzere birçok üç yaşındaki çocuk için farklılık gösterebilir. Mobilyaların üzerinden tırmanmak, bazı ebeveynler için sinir bozucu olsa da. Parmak uçlarında durmak. Müziğe doğru yürümek ve kolayca koşabilmek gibi şeyler, üç yaşında olmanın tamamen normal bir parçasıdır. Üç yaşındaki çocukların çoğu çevrelerini keşfetmeye isteklidir.

Sabah Bulantısı İçin Ne Yapmanız Gerekir?

İyi Motor Yetenekleri

Üç yaşındaki birçok çocuk, ince motor becerilerinde de büyük bir değişiklik görecektir. Çocuklar ellerini kendi başlarına yıkayabilecekleri, giyinebilecekleri ve hatta bir kitabın sayfalarını kendi başlarına çevirebilecekleri çok fazla bağımsızlık görmeye başlayabileceğiniz yer 3 yaştır. Yumrukları ile parmaklarına boya kalemi, kurşun kalem veya keçeli kalem tutmaya da başlayabilirler.

Bu yaş, birçok bebeğin boyuta uygun makası doğru kullanmaya başlayacağı ve çizim sırasında temel şekilleri kopyalamayı öğreneceği yaştır. Büyük harflerini yazmaya başlayabilirler. Ve kavanozların üzerindeki kapakları nasıl açıp kapatacaklarını bilirler.

Emzirirken Göğüs Uçlarında Ağrı Olması Normal Midir?

fiziksel ve bilişsel gelişimi

Sosyal Ve Duygusal Dönüm Noktaları

Tuvalet Eğitimi Süreci İçin En Doğru Zaman!

Üç yaşındakiler, ‘üçlü gençler’ lakabını boşuna almadılar! Korkunç ikililer sırasında öfke nöbetleri yaşamaya alışkın olsanız da, çocuğunuz biraz büyüdükçe öfke nöbetleri artabilir. Bebekler, üç yaşlarında çok çeşitli duygular hissetmeye başlarlar. Ve bağımsızlıklarını ortaya koymaya başladıklarında genellikle hüsrana uğrayabilirler. Küçük çocuklarda sık görülen ayrılık anksiyetesi bu yaş civarındaki çocuklarda azalabilir. Üç yaşındakiler başkaları için endişe ve sevgi göstermeye başlar. Ve düzenli rutin bir değişiklik olduğu zaman bazen üzgün olurlar.

Bu aynı zamanda paylaşmanın öğrenilen bir kavram olduğu ve çocukların sahipliği ve başkalarıyla nasıl konuşacaklarını anlamaya başladıkları yaştır. Bu aynı zamanda, bebeklerin, başka birinin yanlış bir şey yaptığını düşündüklerinde başkaları hakkında konuşmaya başlayabilecekleri yaştır.

Dil Dönüm Noktaları

Ebeveynler, çocukların gelişimlerinin farklı aşamalarında konuşmayı öğrendiklerini bilirler. Bazı çocuklar sesini keşfeder keşfetmez gevezelik ederken bazıları biraz daha uzun sürer. Bebekler bu yaşında temel renkleri ve şekilleri, kelimeleri anlamak cevap vermek. Ve ayrıca kardeşi ve anneannesi gibi kelimeler anlarlar.

fiziksel ve bilişsel gelişimi

Birçok bebek 3 yaşında yaklaşık 1000 kelimelik bir kelimeye sahip olma eğilimi vardır. Ve bu şekilde zamir kullanmaya başlayacaktır. Bu, çocukların konuşmalarını gerçekten oluşturmaya, çoğul ve iyelik zamanlarını kullanmaya ve kısa cümlelerle konuşmaya başladıkları aşamadır. Ayrıca ebeveynlere, bunlar dönüm noktası olsa da, çocukları henüz o noktaya gelmediyse ebeveynlerin strese girmemesi gerektiğine dair güvence verirler.

Tüm çocuklar kendi aşamalarında gelişir ve eğer bir ebeveyn, çocuklarının bir dil sorunu olabileceğinden endişe duyuyorsa, profesyonel rehberlik için bir konuşma patoloğuna veya çocuk doktoruna danışmak en iyisidir.

Bilişsel Gelişim

Yürümeye başlayan çocuklar, çok büyüdükçe ve geliştikçe, bir çocuğun hayatında gerçekten heyecan verici bir zamandır. Üç yaşındaki pek çok bebek oyuncaklarla oynarken hayal güçlerini kullanmaya ve sayı kavramını anlamaya başlayacak. Küçük bulmacalarla çalışarak problem çözmeye başlayacaklar. Ve nasıl çalıştıklarını görmek için oyuncakları üzerinde kaldıraçlar ve tutacaklarla oynayacaklar. Ayrıca, pek çok yeni şeyi öğrenmek onlar için çoğu zaman bunaltıcı olabileceğinden, geniş bir yelpazede duygular göstermeye başlayacaklar.

fiziksel ve bilişsel gelişimi

Ne Zaman Endişelenmeli

Tüm çocukların kendi hızlarında gelişmesi her zaman yüzde yüz olamaz. Ve sırf bebeğiniz her dönüm noktasına zamanında ulaşmadığını düşündüğünüzde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuzun gelişimi konusunda endişeleriniz varsa, tüm uzmanlar profesyonel yardım almanızı önerir. 

  • Çok düşerse veya merdivenlerle ilgili sorun yaşarsa
  • Salya akıyor veya çok net konuşmuyor
  • Basit oyuncaklar çalışamaz (tahta, basit bulmacalar, çevirme kolu gibi)
  • Cümlelerde konuşmuyor
  • Basit talimatları anlamıyor
  • Taklit etme ya da inanma oyunu oynamıyor
  • Diğer çocuklarla veya oyuncaklarla oynamak istemiyor
  • Göz teması kurmuyor
  • Bir zamanlar sahip olduğu yeteneklerini kaybediyorsa
fiziksel ve bilişsel gelişimi

Erken müdahale, genellikle gelişimsel bir gecikme olması durumunda çocuğunuza yardım etmenin anahtarıdır. Bu nedenle çocuğunuzun gelişimi ile ilgili sizi ilgilendiren herhangi bir şey varsa, tıp uzmanınıza ulaşmaktan asla tereddüt etmeyin.

Sevgili  anne ve babalar Bebeklerin Fiziksel Ve Bilişsel Gelişimi içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir