Siz Artık Annesiniz!

Sevgili anneler; aylar süren serüvenin nihayet sonuna geldiniz. Artık kucağınızda hayatınızın en önemli varlığı olan evladınız duruyor. Onun kokusu, onun gülümsemesi, sesi, nefesi… Sizin için bambaşka bir dünya, bambaşka bir hayat. Biricik bebeğinizi kucağınıza aldıktan hemen sonra sevinç, endişe, kaygı gibi birçok karmaşık duygularla baş başa kalacaksınız. Şimdi yeni doğum yapan anneler için bazı tavsiyelerimiz olacak. Unutmayın ne kadar kaygınız olursa olsun şu an ki stresiniz tamamen geçici bir durumdan ibaret.. Yarınlar o kadar güzel ki. Yaşadıkça bize hak vereceksiniz.

Çiçeği Burnunda Annelere Altın Değerinde Tavsiyeler

1- Sakinleşin ve Rahatlayın

Unutmayın bu stres dolu anlar belki biraz zorlayacak ama inanın göz açıp kapayana dek geçip gidecek. İlerleyen günlerde yaşadığınız bu stresli günleri bir anı olarak anlatacaksınız.

Lohusalık Döneminde Karın Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

2- Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Fırsat bulabildiğiniz her an uyumaya çalışın. Az ya da çok olsun uyku bu dönemde yemek içmek kadar fazla önemli. Uykusuz kaldığınız zaman hem enerji kaybınız olacak hem de sütünüzde azalma meydana gelecektir. O yüzden yeni doğum yapan anneler için uyku olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.

3- Bebeğinizin Ağlamaları Sizi Endişeye Sokmasın

Bebeğinizin bu dönemde ihtiyacı olan tek şey sizsiniz. Emin olun ki başka hiçbir şeye ihtiyacı yok. O yüzden bebeğiniz aslında ağlamıyor. Sadece size olan ihtiyacını dile getiriyor. Bebeğinizin her türlü ihtiyacını karşılayacak olan sizsiniz. Şu an bebeğinizin sevgi ve güven duygusuna o kadar fazla ihtiyacı var ki. Bu duyguları ona tattıracak olan tek şey sizin kokunuz. Annesinin mis gibi kokusu…

Doğum Sonrası Fazla Kilolar İle Başı Dertte Olanlar!

4- Ev İşlerini Bir Kenara Atın

Evin süpürülmesi gerek, bulaşıklar dağ gibi oldu, camlar çok pis, ne olacak bu çamaşırların hali, rafların tozunu alayım gibi cümleleri lütfen bir süre aklınızdan çıkarın. Ev işleri ile uğraşmayın. Bırakın dağınık kalsın, pis kalsın. O işler sonrada olur. Sizin artık tek bir önceliğiniz var. O da sizin için can atan biricik evladınız. Yeni doğum yapan anneler enerjinizi lütfen bebeğinize saklayın. Ev işleri illa ki hallolur.

5- Size Teklif Edilen Tüm Yardımları Kabul Edin

Son zamanlarda eminiz ki aynaya bakacak bile vakit bulamadınız. Belki de vakit buldunuz ama üzerinizde hissettiğiniz lohusa baskısı ne yapacaksın aynayı artık kendini düşünme gibi saçma cümlelerde kurdurabilir size. Ama o işler böyle değil! Şimdi yapmanız gereken çocuğunuzu tabi ki de evinizin içerisinde annenize, babanıza, kardeşinize, arkadaşınıza veya komşunuza bırakın. Sonrasında güzel mis gibi bir duş alın. Makyaj yapın. Saçlarınızı tarayın. Kişisel bakımlarınızı yapın. O kadar iyi gelecek ki. Ruh haliniz değişecek. Asla ama asla kendinizi ihmal etmeyin.

6- Kendinizden ve Bebeğinizden Çok Fazla Şeyler Beklemeyin

Yeni doğum yapan anneler bebekleri için hemen her şeyi yapmak isterler. Ama siz daha yeni doğum yaptınız. 9 aylık bir süreçten geçtiniz. Haliyle yorgunsunuz ve enerjiniz düşük. Aynı şekilde bebeğinizde henüz çok küçük. Siz bebeğinize sımsıkı sarılın. Sizi hissetsin, sizde onu hissedin. Bu dönemler bunu gerektirir.

7- Etrafınızda Konuşulanlara Kulaklarınızı Kapayın

Unutmayın her kadın farklıdır. Her kadın gibi her annede farklıdır. Herkesin anneliği bambaşkadır. Ziyaretinize gelenler, sizi telefon ile arayanlar arasında illa ki her şeyi çok bilen bir kitle vardır. Yok şunu şöyle yap, o böyle bir anne, onun bebeği böyle oldu vs… Siz sadece kendi anneliğinize bakın. Kim ne anlatırsa anlatsın bebek sizin ve anne olan da sizsiniz.

8- Her Zaman Şükredin ve Bol Bol Dua Edin

Kucağınızda biricik evladınız, kokusu mis gibi burnunuzda, sizin için pıt pıt atan bir kalbi var. Tebessüm etmesi dahi bir melek edasında. Belki de bin bir zahmetle karnınızda taşıdınız ve sonunda sağlıkla kucağınıza aldınız. Sizde sağlıklısınız ve bebeğinizle birbirinize bakıp gülümsüyorsunuz. Şükredin ve onun sağlığı, mutluluğu, huzuru için bol bol dua edin. Üzerinizde bulunan tüm sıkıntıları stresleri yok edin. Yeni doğum yapan anneler unutmayın ki bebeğiniz dünyanın en tatlı bebeği ve sizde dünyanın en güzel annesisiniz.

Çok değerli anne ve babalar Yeni Doğum Yapan Anneler İçin Tavsiyeler adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Bebeklerde Konak Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olmalıdır? adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Hamilelik sürecinde yaşamış olduğunuz problemleri geride bıraktığınızı söyleyebiliriz. Şimdi ise minik mucizeniz olan bebeğiniz dünyaya, siz ise bebeğinize alışırken, vücudunuzun da bu yeni döneme adapte olması gerekiyor. Emziren anneler için beslenme son derece hayati bir öneme sahip olduğundan dolayı uygun olan gıdalardan yana tercihinizi kullanmanız gerekmektedir. Bu nedenle lohusalıkta karın ağrısı problemini inceleyerek siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik.

lohusalık

İDRAR YAPMA VE BAĞIRSAK HAREKETLERİ

Hamilelik döneminiz boyunca canınızı sıkabilecek bir problem olan idrar yolu enfeksiyonunun bu süreç içerisinde de devam ettiğini söylemek mümkün. Doğumdan sonra evinize gittiğiniz zaman; idrar yapma sıklığı her idrar hissedildiği zaman olmalıdır. İhtiyaç duyduğunuz zaman idrarı ertelemek yerine idrarınızı yapmalısınız. Eğer sezaryen doğum yapılmışsa sonda takılması gibi bir durumla karşılaşılabilir. Sonda çıktıktan sonra hastanede bulunduğunuz zamanda idrarınızı yapmalısınız.

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

UNUTMAYIN !

Muhakkak ki her doğum eşsizdir. Sadece sizin yaşayabileceğiniz size özel bazı sorunlar yaşanabilir. Bu nedenden dolayı gaz – gaita çıkışı ve lohusalıkta bağırsak hareketleri gibi problemlerinizde her şeyden önce doktorunuzun tavsiyesine uymanızı öneririz. Normal doğum veya sezaryen, sizin yaşınız hatta metabolizma hızınız diğer yeni doğum yapmış olanlardan tamamen farklı olacağından dolayı bizim siz değerli okuyucularımıza yapmış olduğumuz öneriler sadece genel birtakım hatırlatmaları içermektedir.

lohusalıkta karın ağrısı

NORMAL DOĞUM VE BAĞIRSAKLARDA MEYDANA GELEN PROBLEMLER

Eğer normal doğum yaptıysanız idrar yaparken yanma hissi yaşamanız normaldir. İdrarınızı bekletmek yerine idrarınızın boşaltılması olası bir idrar yolu enfeksiyonundan korunmanıza olumlu etki sağlayacaktır. Bağırsak hareketleri normal doğumda olsa, sezaryen doğumda olsa oldukça önemlidir. Aslına bakılırsa lohusalıkta karın ağrısı probleminin meydana gelmesi bir zamanda annenin emzirdiği için bazı gıdaları tüketememesinden dolayı kaynaklanabilir. Normal doğum sonrasında ortaya çıkan kabızlık problemi genellikle geçicidir. Sezaryen doğumda ise kabızlık problemi oldukça önemlidir. Sezaryen doğum olduktan sonra 5-10 saat içerisinde gaz gaita (kaka) çıkışı beklenmektedir. Uzun bir müddet gaz gaita çıkışı yaşanmazsa anneye müdahaleler yapılarak çıkışın olması sağlanacaktır. Bu müdahaleler ise serum ve içecek takviyesi ile yapılmaktadır.

DOĞUM SONRASI YÜRÜYÜŞ YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ

Doğum sonrasında yürüyüş yapmaya başlayarak gaz gaitanın çıkışını hızlandırmanız ve lohusalıkta karın ağrısı problemini en aza indirmeniz mümkün olabilir. Doktorunuz size yeme içmeye başlayabilirsiniz diye söyledikten sonra lifli gıdalar ve bol sıvı takviyesi ağırlıklı beslenerek bağırsak hareketlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Bazen yeni doğum yapmış olanlar bağırsak ağrısı ile dikişlerdeki ağrıyı birbirine karıştırılabilir. Sezaryen doğum sonrası ilk günlerde dikişlerde kendini gösteren ağrılarla, bağırsaklardaki gaz ağrılarının birbirine karıştırılması son derece  doğaldır.

Anne Sütünü Ne Arttırır Diyorsanız Doğru Yerdesiniz!

LOHUSALIK SÜRECİNDE BANYO

Eğer normal doğum yaptıysanız doktorunuz aksini söylemediyse eve çıkar çıkmaz ayakta duş şeklinde banyo yapabilirsiniz. Sezaryen doğum yapmışsanız karın bölgenizde dikişleriniz olacaktır. Son yıllarda yapılan sezaryen doğumlarda ağırlıklı olarak yapıştırma ismi verilen dikişler tercih edilmektedir. Doğumdan sonra dikiş yerleriniz su geçirmez bir bandaj ile kapatılmıştır. Su geçirmez bant ile kapatılmışsa hastaneden eve çıkıldıktan bir gün sonra ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.

Doktorunuz su geçirmez bandaj ya da sprey tercih etmemişse 3. gün sonrasında duş alabilirsiniz. Ancak bazı doktorlar 5 gün – 1 hafta pansuman verip pansuman bitişinde kontrolden sonra banyo tavsiye etmektedir. Hastaneden çıkış yapmadan önce banyo konusunda bilgilendirilmediyseniz bilgi almayı ihmal etmeyiniz. Lohusalık sürecinde banyo konusunun doktordan doktora farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz.

lohusalıkta banyo

Çok değerli anne ve babalar Lohusalık Döneminde Karın Ağrısı Sebepleri Nelerdir? adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Doğum Sonrası Korunma Yöntemleri Nelerdir? adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.