Sevgili anneler çocuğunuza kreş ararken dikkat edilmesi gerekenler konusunda size yardımcı olmak istedik. Günlük bakım tesislerini ya da kreşleri gezerken. Çocuğunuzu yanınızda getirmeyi planlayın. Ve onlara kendileri için kontrol etme şansı vermeyi de planlayın.

Çocuğunuz için doğru bakımı evi ya da kreşi bulmak göz korkutucu bir görev olabilir! Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var ve her ailenin kendi gereksinim listesi olacak. Açıkçası, fiyat çok önemli bir faktördür. Ve ayrıca birçok ailenin kararını yönlendiren bir faktördür. Ancak ebeveynler, fiyatın ötesinde, sunulan farklı program türlerini, günlük yapının disiplinini. Personel-çocuk oranını ve programlarına ne kadar iyi uyduğunu. Ve ayrıca ihtiyaçlarını ne kadar karşıladığını sıklıkla dikkate alırlar.

Boşanma Ve Çocuklar & Duygusal Güven Hissetmeleri

çocuğunuza kreş ararken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklar Hoşlanacak Mı?

Ancak ebeveynlerin bebekleri ya da çocukları için bir kreş seçerken dikkate aldıkları EN önemli şeylerden biri; çocukları oradan hoşlanacak mı ?! Gerçekte, her şey, çocuğunuzun kreşte vakit geçirip eğlenip eğlenmeyeceğine ve bu ortamda gelişip gelişmeyeceğine bağlıdır. Yürümeye başlayan çocuğunuz ve kreş hakkında bildiklerinize dayanarak bu konu hakkında birçok varsayımda bulunabilirsiniz. Ama bazen gerçekten bilmesi için bunu görmek gerekir. Bu yüzden ilk gününden önce çocuğunuzla kreşe bir ziyaret planlamalısınız.

Çocuğunuza günlük bakımını görme ve görevlilerle tanışma şansı vermek. İlk günkü gerginliklerinde çok yardımcı olabilir ve geri dönme konusunda heyecanlanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca sormak istediğiniz soruları sorma ve çocuğunuzun yeni bir alana ne kadar iyi uyum sağladığını görme şansı verir. Çocuğunuzun bu eğlenceli yeni macera hakkında heyecanlanmasını sağlamak için kreş turunu özel bir güne dönüştürme fırsatını değerlendirin.

4-6 Yaş Arası Çocuklarda Bağımsız Oyun Beyin Gelişimini Teşvik Ediyor

çocuğunuza kreş ararken dikkat edilmesi gerekenler

Ziyaretten Önce

Olmazsa olmazlar listenize karar verdikten sonra ziyaret etmek için 3-5 günlük kreş veya ev içi günlük bakım yeri seçmenizi öneririz. Çocuğunuzu bunaltmamak veya kaç günlük bakıma gidecekleri konusunda kafa karışıklığına neden olmamak için ziyaretleri farklı günlerde planlayın. Ziyaretlere giden günlerde, çocuğunuzla günlük bakımın ne tür bir yer olduğu ve gittiklerinde neler bekleyebilecekleri hakkında konuşun. Çocukların oyun oynadığını veya atıştırdığını görebileceklerini. Ve her kreşte çok sayıda iyi ve yardımsever insanla tanışacaklarını açıklayın.

Ziyaretten önce her kreşe basit, hatırlaması kolay bir tanımlayıcı atamak iyi bir fikir olabilir. Bu, daha sonra çocuğunuzun bu konu hakkında konuştuğunuzda kolayca hatırlayabileceği bir şeydir. Örneğin, kreşin bulunduğu bina maviyse, buna mavi bina diyebilirsiniz! Veya dışarıda oyun ekipmanı varsa, bunu işaret edebilir. Ve ayrıca bunu, yürümeye başlayan çocuğunuzun yerleri ayırt etmesine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz. İzin verilirse birden fazla ziyaret etmenizi öneririz. Ve ayrıca bu, çocuğunuzun her yeri hatırlamasına da yardımcı olabilir.

Boşanma Ve Çocuklar & Duygusal Güven Hissetmeleri

çocuğunuza kreş ararken dikkat edilmesi gerekenler

Ziyaret Sırasında

Her kreşte, soru ve gereksinimler listenizin yanınızda olduğundan emin olun. Böylece hiçbir şeyi unutmazsınız. Alanı gözlemlemek, çocuklarla günlük olarak etkileşime girecek tüm öğretmenler ve personel üyeleriyle tanışmak. Ve hastalık, üzgün bir çocuk, güvenlik ve temizlik gibi şeyleri nasıl ele aldıklarını onaylamak isteyeceksiniz.

Ziyaret sırasında, eğer izin verilirse, çocuğunuzu alanı bağımsız olarak keşfetmeye teşvik edin. Bazı gündüz bakım evlerinde, ebeveynler müdürle konuşurken, bir görevli çocuğu oyun odasına veya oyun alanına bakmaya götürür. Oyun alanı gibi alanları özgürce keşfedebilmenin çocuğunuzun bu yeni yerde daha rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olabileceği aşikar.

Küçük çocuğunuzun her kreşe nasıl tepki verdiğini gözlemleyin ve zihinsel notlar alın. Ziyaretleri sırasında heyecanlı ve mutlularsa, bu yerin güçlü bir rakip olduğunun iyi bir göstergesidir.

Saygılı Çocuklar Yetiştirmenin Yolları

çocuğunuza kreş ararken dikkat edilmesi gerekenler

Ziyaretten Sonra

Her kreş ziyaretinden sonra, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzla yeni gördüğünüz kreşleri özetleyebileceğiniz özel bir öğle yemeği veya gezi planlayın. Onlara nasıl hissettikleri, en sevdikleri bölümün ne olduğu ve orada iyi vakit geçirip geçirmedikleri hakkında sorular sorun. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun tercihi karar verici faktörün ne olacağı anlamına gelmese de. Kesinlikle önemlidir ve nihai kararda dikkate alınmalıdır.

Çocuklar İçin Parmak Boyamanın Faydaları

Sevgili  anne ve babalar çocuğunuza kreş ararken dikkat edilmesi gerekenler konusunda geliştirin içerikli makalemizi okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…