Siz Artık Annesiniz!

Sevgili anneler; aylar süren serüvenin nihayet sonuna geldiniz. Artık kucağınızda hayatınızın en önemli varlığı olan evladınız duruyor. Onun kokusu, onun gülümsemesi, sesi, nefesi… Sizin için bambaşka bir dünya, bambaşka bir hayat. Biricik bebeğinizi kucağınıza aldıktan hemen sonra sevinç, endişe, kaygı gibi birçok karmaşık duygularla baş başa kalacaksınız. Şimdi yeni doğum yapan anneler için bazı tavsiyelerimiz olacak. Unutmayın ne kadar kaygınız olursa olsun şu an ki stresiniz tamamen geçici bir durumdan ibaret.. Yarınlar o kadar güzel ki. Yaşadıkça bize hak vereceksiniz.

Çiçeği Burnunda Annelere Altın Değerinde Tavsiyeler

1- Sakinleşin ve Rahatlayın

Unutmayın bu stres dolu anlar belki biraz zorlayacak ama inanın göz açıp kapayana dek geçip gidecek. İlerleyen günlerde yaşadığınız bu stresli günleri bir anı olarak anlatacaksınız.

Lohusalık Döneminde Karın Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

2- Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Fırsat bulabildiğiniz her an uyumaya çalışın. Az ya da çok olsun uyku bu dönemde yemek içmek kadar fazla önemli. Uykusuz kaldığınız zaman hem enerji kaybınız olacak hem de sütünüzde azalma meydana gelecektir. O yüzden yeni doğum yapan anneler için uyku olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.

3- Bebeğinizin Ağlamaları Sizi Endişeye Sokmasın

Bebeğinizin bu dönemde ihtiyacı olan tek şey sizsiniz. Emin olun ki başka hiçbir şeye ihtiyacı yok. O yüzden bebeğiniz aslında ağlamıyor. Sadece size olan ihtiyacını dile getiriyor. Bebeğinizin her türlü ihtiyacını karşılayacak olan sizsiniz. Şu an bebeğinizin sevgi ve güven duygusuna o kadar fazla ihtiyacı var ki. Bu duyguları ona tattıracak olan tek şey sizin kokunuz. Annesinin mis gibi kokusu…

Doğum Sonrası Fazla Kilolar İle Başı Dertte Olanlar!

4- Ev İşlerini Bir Kenara Atın

Evin süpürülmesi gerek, bulaşıklar dağ gibi oldu, camlar çok pis, ne olacak bu çamaşırların hali, rafların tozunu alayım gibi cümleleri lütfen bir süre aklınızdan çıkarın. Ev işleri ile uğraşmayın. Bırakın dağınık kalsın, pis kalsın. O işler sonrada olur. Sizin artık tek bir önceliğiniz var. O da sizin için can atan biricik evladınız. Yeni doğum yapan anneler enerjinizi lütfen bebeğinize saklayın. Ev işleri illa ki hallolur.

5- Size Teklif Edilen Tüm Yardımları Kabul Edin

Son zamanlarda eminiz ki aynaya bakacak bile vakit bulamadınız. Belki de vakit buldunuz ama üzerinizde hissettiğiniz lohusa baskısı ne yapacaksın aynayı artık kendini düşünme gibi saçma cümlelerde kurdurabilir size. Ama o işler böyle değil! Şimdi yapmanız gereken çocuğunuzu tabi ki de evinizin içerisinde annenize, babanıza, kardeşinize, arkadaşınıza veya komşunuza bırakın. Sonrasında güzel mis gibi bir duş alın. Makyaj yapın. Saçlarınızı tarayın. Kişisel bakımlarınızı yapın. O kadar iyi gelecek ki. Ruh haliniz değişecek. Asla ama asla kendinizi ihmal etmeyin.

6- Kendinizden ve Bebeğinizden Çok Fazla Şeyler Beklemeyin

Yeni doğum yapan anneler bebekleri için hemen her şeyi yapmak isterler. Ama siz daha yeni doğum yaptınız. 9 aylık bir süreçten geçtiniz. Haliyle yorgunsunuz ve enerjiniz düşük. Aynı şekilde bebeğinizde henüz çok küçük. Siz bebeğinize sımsıkı sarılın. Sizi hissetsin, sizde onu hissedin. Bu dönemler bunu gerektirir.

7- Etrafınızda Konuşulanlara Kulaklarınızı Kapayın

Unutmayın her kadın farklıdır. Her kadın gibi her annede farklıdır. Herkesin anneliği bambaşkadır. Ziyaretinize gelenler, sizi telefon ile arayanlar arasında illa ki her şeyi çok bilen bir kitle vardır. Yok şunu şöyle yap, o böyle bir anne, onun bebeği böyle oldu vs… Siz sadece kendi anneliğinize bakın. Kim ne anlatırsa anlatsın bebek sizin ve anne olan da sizsiniz.

8- Her Zaman Şükredin ve Bol Bol Dua Edin

Kucağınızda biricik evladınız, kokusu mis gibi burnunuzda, sizin için pıt pıt atan bir kalbi var. Tebessüm etmesi dahi bir melek edasında. Belki de bin bir zahmetle karnınızda taşıdınız ve sonunda sağlıkla kucağınıza aldınız. Sizde sağlıklısınız ve bebeğinizle birbirinize bakıp gülümsüyorsunuz. Şükredin ve onun sağlığı, mutluluğu, huzuru için bol bol dua edin. Üzerinizde bulunan tüm sıkıntıları stresleri yok edin. Yeni doğum yapan anneler unutmayın ki bebeğiniz dünyanın en tatlı bebeği ve sizde dünyanın en güzel annesisiniz.

Çok değerli anne ve babalar Yeni Doğum Yapan Anneler İçin Tavsiyeler adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Bebeklerde Konak Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olmalıdır? adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Sevgili anneler bebeğiniz emmek istemiyor mu? Belki de bebeğinizin emmeyi reddetmesinin sebepleri konusunu öğrenmeniz ve bu konu hakkında ki sorununuzu çözmeniz hususunda size yardımcı olabiliriz.

Bebeğinizin Emmeyi Reddetmesine Sebep Olabilecek 10 Durum

Sevgili emziren anneler ve emzirmek isteyen anneler, bebekler bazen aç olsalar bile anneyi emmeyi reddedebilir. Böyle bir durumda anneler bebeğinin kendisini reddettiğini ve bir daha asla onun memesini emmeyeceği gibi bir düşünce içine girerler. Böyle bir meme reddi gibi durumlar ile karşılaştığınızda sakin olmalı ve asla bebeğinizi emzirmekten vazgeçmemelisiniz. Çünkü bir çok emziren anne ve emzirmek isteyen annenin başına gelen bebeklerde emmeyi reddetme durumu, çoğunlukla geçici bir durumdur. Eğer ki minik bebeğiniz ısrarla emmeyi reddediyorsa, aşağıda size bahsedeceğimiz maddeleri gözden geçirmeniz ve meme reddi sorununuzu çözmeniz konusunda oldukça  işinize yarayabilir. İşte, sevgili emziren anneler ve emzirmek isteyen anneler bebeğin memeyi reddetmesinin sebepleri…

Bebekler Neden Uyumaz?

1-Bebeğinizin Ağız İçinde Pamukçuk Olması

Bir çeşit mantar enfeksiyonu olarak değerlendirilen pamukçuk, yenidoğan bebeklerde oldukça sık rastlanmasına rağmen bazen 1 yaşındaki bebeklerde de görülebilir. Dil,yanak ve damak içinde beyaz lezyonlar şeklinde kendisini gösteren  pamukçuk, minik bebeğin canını acıtabileceğinden dolayı bebeğinizin emmeyi reddetmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda kesinlikle bebeğinizin uzman doktoru ile görüşmelisiniz.

2-Annenin Tükettiği Gıdaların Anne  Sütünün Tadını Değiştirmesi

Annenin tükettiği yiyecek ya da  içecekler, anne sütünün tadını değiştirerek bebeğinizin emmeyi reddetmesinin sebepleri arasında olabilir. Bu sebeple emzirme döneminde bilhassa baharatlı ve acı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Kahve  ve çikolata bebeklerde huzursuzluğa yol açabileceği gibi gazlı olan lahana ve kuru fasulye gibi gıdalar da bebekte gaz oluşmasına sebep olur. Bu sebeple emzirme dönemindeyken mümkün olduğunca  tükettiklerinize daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

emziren anne

3-Annenin Stresli Olması

Gebelik, doğum yapmak ve sonrasında yaşanan bir takım psikolojik ve fiziksel değişimler biz kadınların stresli olmasına sebep olabilir. Eğer ki stresliyseniz, minik bebeğinizin bunu algılaması pek uzun zaman almaz. Ve maalesef ki o da bu durumdan payını alıp  huzursuz hissedecektir. Bebeğinizi emzirmeden önce kesinlikle sakinleşmeli, rahat ve huzurlu bir ortamda onu emzirmelisiniz. Çünkü bu durum bebeğinizin emmeyi reddetmesinin sebepleri arasında olabilir.

Bebeklerde Kansızlık ve Tedavisi!

4-Bebeğin Enfeksiyon Geçirmesi ya da Hasta Olması

Bebeğinizin memeyi reddetmesinin sebeplerinden bir tanesi de geçirmekte olduğu enfeksiyon olabilir. İştahsızlığına ola ki ishal, istifra ya da ateş de eşlik ediyorsa kesinlikle bebeğinizin hekimine başvurmalısınız. Geçirdiği enfeksiyon minik bebeğinizin kulağında ağrıya neden oluyorsa bebeğinizin memeyi emmesi daha da zorlaşacak ve bebeğinizin emmeyi reddetmesine sebep olacak.

emen bebek

5-Yanlış Emzirme Pozisyonu

Sevgili emziren anneler ve emzirmek isteyen anneler yanlış emzirme pozisyonu ve bebeğin emerken rahat olmayışı, bebeğinizin emmeyi reddetmesine sebep olabilir.  İdeal olan emzirme pozisyonunu bulup  hem kendinizin hem de bebeğinizin en rahat olacağı şekilde emzirebilirsiniz . İdeal pozisyonunuzu bulduktan sonra yapacağınız şey yalnızca minik bebeğinizin burnunun açık olduğundan ve memenizin etrafındaki kahverengi alanı da ağzına alarak emdiğinden emin olmaktır.

Çocuklarda Cinsel İstismar Tehlikesi!

6-Bebeğin Burnunun Emerken Tıkalı Olması

Bebeğinizin burnunun emerken tıkalı olması, bebeğiniz emerken ağzından nefes almak zorunda olacağı için bu durum bebeğinizin emmeyi reddetmesinin sebepleri arasında olabilir. Bebeğinizin minik burnu tıkalı ise kesinlikle hekiminizin önereceği bir burun açıcı sprey kullanabilir ve hekiminiz önerirse aspiratör yardımıyla tıkalı olan bebeğinizin burnunu temizleyebilirsiniz.

bebeğin memeyi reddetmesi

7-Bebeğin Diş Çıkarma Döneminde Olması

Sağlıklı bir bebek yaklaşık olarak 6-7 aylık olduğunda diş çıkarmaya başlar. Diş çıkarmaya başlayan minik bebeğin maalesef ki damakları şiş ve kızarık olur.  Diş çıkarmadan kaynaklı oluşan bu şişlik ve kızarıklık da bebeğinizin acı hissetmesine ve bebeğinizin emmeyi reddetmesine sebep olabilir. Bebeğiniz diş çıkarma evresindeyse, bebeğinize soğuk ve steril malzemeler vererek onun rahatlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

8-Emzirme Saatinin Değişmesi

Bebekler de büyük insanlar gibi  alışkanlıkları ve düzeni severler. Yine bizler gibi rutinleri değiştiğinde ise haklı olarak tepki verirler. Bizlerin nasıl ki uyku ve banyo vakti varsa onların da var ve aynı şekilde bebeklerin emme vakti de olmalıdır. Alışmış olduğu beslenme saatleri dışında onu emzirmeye çalışırsanız, bu durum bebeğinizin emmeyi reddetmesine sebep olabilir.

anne

9-Annenin Hamile Olması

Gebelik döneminde hormonlarınızın yükselmesi de sütünüzün tadının değişmesine sebep olabilir. Bu da bebeğinizin emmeyi reddetmesinin sebepleri arasında olabilir.

10-Bebeğin Biberona ve Emziğe Alışması

Bebeğinizi ara sıra biberonla beslemeniz, ağlıyor diye ağzına emzik vermeniz, biberona ve emziğe alışmasına ve bebeğinizin emmeyi reddetmesine sebep olabilir.  Bu sebeple bebeğinizi mümkün olduğunca biberon ve emzikten uzak tutup  emzirmeye çalışmalısınız ve emziremediğiniz zamanlar olduğunda onu biberon yerine  kaşıkla besleyin. Ve ne zaman memeye ihtiyaç duyarsa onu asla geri çevirmeyin.

Sütünüz bol olması temennisiyle…

bebek

Çok değerli anne ve babalar Bebeğinizin Emmeyi Reddetmesinin Sebepleri Nelerdir? adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Yenidoğan Bebeklerde Şaşılık adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.