Emzirmenin ilk haftasında göğüs uçlarında ağrı olması yaygındır. Annelerin emzirmeyi bırakma kararlarının ana nedenlerinden biri budur. Bebeğinizi beslemek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızda acı yaşamak üzücü olacaktır. Malesef bu can acıtan durum birçok annenin kabusu olmuş vaziyette.

Göğüs uçlarında ağrı olması, sağlık görevlinizin veya bir emzirme danışmanının yardımına ihtiyacınız olduğunun bir işaretidir. Erken yardım almak, muhtemelen emzirmekten zevk alacağınız ve bebeğiniz için iyi bir süt tedarikini devam ettireceğiniz anlamına gelir.

Sabah Bulantısı İçin Ne Yapmanız Gerekir?

Meme uçlarının ağrımasına Sebep olan Faktörler Nelerdir?

Bebeğinizin dil bağı varsa, dili daha az esnek olacaktır. Çünkü bir deri şeridi ile ağzının altına daha sıkı bağlanır. Dilini fazla hareket ettiremiyorsa, memeyi derinlemesine kavrayamaz. Sonuç olarak, emzirme sırasında meme ucunuzun ezilmesi, ovulması veya çiğnenmesi daha olasıdır.

göğüs uçlarında ağrı
Bebeğinizin Memeyi Kavramasındaki Güçlükler

Bu durum göğüs uçlarında ağrı olmasının en yaygın nedenidir. Bebeğiniz memeyi iyi kavrayamıyorsa ve meme ucunuzu ağzına çekmesi gerekiyorsa, meme ucunuz ağzında çok ileride olacaktır. Göğüs ucunuz daha sonra damağına sıkışacak ve bu sizin için acı verici olacaktır.

Bebeğinizin iyi kavradığından emin olmak için emzirirken göğsünüzü ağzına geri aldığını kontrol edin. Bebeğinizi göğsünüze değil, göğsünüzü bebeğinize getirin. Meme ucunuzla burnu aynı hizada olacak şekilde başını biraz geriye doğru eğmesine izin verin.

Göğüs ucunuzun yumuşak damağa yakın ağzının arkasına ulaşması için bebeğinizin ağzını geniş açması veya ağzı açık kalması gerekecektir. Emzirme sırasında meme ucunuz bebeğinizin dili tarafından ezilmeye ve ovulmaya karşı korunacaktır.

Bebeğiniz memeyi vermek için ağzını açmazsa, meme ucunuzu çekmeyin. Bunun yerine, parmağınızı ağzının köşesine ve dilinin üzerine hafifçe sokarak emişi kesin. Onu göğsünüzden alın ve yeniden emzirmeye başlayın.

İyi bir kavrama elde etmekte zorlanıyorsanız sağlık görevlinizden yardım isteyin. Sizi bir emzirme danışmanına yönlendirerek yardımcı olacaktır.

Gebelikte Aşı Uygulamaları Hakkında

Dil Bağı Problemi

Bebeğiniz sık sık beslenecektir. Ancak tam beslenemediği için yeterince kilo alamayacaktır. Bebeğinizde huzursuzlukta gözlemlenmektedir. Beslenirken bir inleme sesi çıkarabilmektedir. Doktorunuzdan veya ebenizden bebeğinizin dilini kontrol etmesini isteyin.

Bebeğinizin dil bağı, deri şeridini, dili ve ağzının altı arasında kesmek için basit bir prosedürle tedavi edilebilir (frenotomi) . Bu tedavi, emzirmenin sizin için ne kadar rahat olduğu konusunda bir fark yaratacaktır.

Frenotomi, poliklinikte hızlı bir şekilde gerçekleştirilen küçük bir işlemdir. Bebeğiniz hemen sonrasında emzirebilir.

meme uçlarında ağrı
Pamukçuk

Pamukçuk, candida adı verilen maya benzeri bir mantardan kaynaklanmaktadır. Normalde mantar vücudumuz tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Ancak bazen kontrolden çıkar ve işte o zaman pamukçuk enfeksiyonu başlar.

Ağrısız bir beslenmeden sonra göğüs uçlarında ağrı olması durumu varsa ve göğsünüzde yanma, ateş veya bıçak batması gibi ağrılar hissediyorsanız, meme uçlarınızda pamukçuk olma ihtimali vardır. Pamukçuk ağrısı, bebeğinizi besledikten sonra bir saate kadar sürer.

Doktorunuz meme uçlarınız için bir mantar önleyici krem ​​ve bebeğinizin ağzı için bir jel veya damla reçete edecektir. İkinizin de aynı anda tedavi edilmesi gerekecektir. Pamukçuk kolayca yayılmaktadır. Bu nedenle kendinizi ve bebeğinizi tedavi ettikten sonra ellerinizi yıkamak da oldukça önemlidir.

Dermatit Veya Egzama

Bebeğiniz diş çıkarma nedeniyle hassas diş etlerine sahipse, beslenme şeklini değiştirebilmektedir. Dili, ağız dolusu göğsünüzü alacak kadar aşağı ve ileride değilse, meme ucunuzu ısırabilir.

Bebeğinizin iyi oturup oturmadığını kontrol edin ve emin değilseniz sizi ziyarete gelenlerden veya emzirme danışmanınızdan yardım isteyin.  Ayrıca bebeğinize beslenmeden hemen önce çiğnemesi için soğuk bir şeyler sunabilirsiniz. Emziren bebeğiniz ısırırsa ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazlasını araştırın. 

Meme uçlarınızın iltihaplanmasına ve kaşınmasına neden olan dermatit veya egzama rahatsızlığınız olabilmektedir. Bu, pamukçuk tedavisi de dahil olmak üzere kullandığınız kremler veya losyonlardan kaynaklanıyor olabilir. Ya da egzama geçmişiniz olduğu için ortaya çıkacaktır. Klorlu su ile temas etmekte bazen ağrılı, kaşıntılı meme uçlarına neden olabilecektir. Meme uçlarınızda ve göğüslerinizde egzama oluşursa tavsiye için doktorunuza danışın .

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş Çıkarma

Emzirme döneminde tekrar hamile kalırsanız meme uçlarınız hassas olacaktır. Bebeğinize veya çocuğunuza derin bir kavrama sağlamaya çalışın ve yapabiliyorsanız beslemeleri birkaç dakikaya kısaltın. Bebeğiniz altı aydan büyükse, biraz dinlenebilmek için ona başka atıştırmalıklar ve içecekler vermeyi deneyin.

Göğüs uçlarında ağrı olması durumu sütyeninizden veya göğüs pedinizden kaynaklanan bir durumda olabilmektedir. Çok sütyenler meme üzerinde baskı yapacaktır . Daha büyük ve daha rahat bir sütyen kullnamanızı hatta sütyen kullanmamanızı tavsiye ederiz.  

Plastik astarlı bazı göğüs pedleri ve sütyenler çok fazla nem tutar. Bu da sorunu daha da kötüleştirir. Doğal malzemelerden yapılmış pedleri ve nefes alabilen kumaşlardan yapılmış sütyenleri tercih edin. 

emzirirken ağrı

Göğüs Uçlarında Ağrı Sorununa Çözüm Önerileri Nelerdir?

Ağrıyan meme uçları için en iyi tedavi, buna neden olan sorunu gidermektir. Bu arada, biraz sağılmış anne sütü ile meme uçlarınızı yatıştırmayı denemenizi tavsiye ederiz.

Bazı anneler, meme uçlarına yüksek oranda saflaştırılmış susuz (HPA) lanolin sürmeyi rahatlatıcı bulurlar. Ancak bunun ağrıyı iyileştirmeye veya emzirmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Lanolin veya sağılmış anne sütünü denemek istiyorsanız , enfeksiyona karşı korunmak için meme uçlarınıza dokunmadan önce ellerinizi yıkayın .

Cildi tahriş edici olabileceğinden egzamaya yatkınsanız lanolinden kaçınmak en iyi çözümdür.

Göğüs Uçlarında Ağrı Olması Bebeğimi Etkiler Mi?

Sizin için acı verici olsa da meme uçlarında ağrı olması bebeğinizi etkilemez. Ancak bu genellikle emzirmenin iyi gitmediğinin bir işaretidir. Bebeğiniz memenizi düzgün bir şekilde kavramıyorsa, yeterince süt almadan emzirmeyi bırakır. Bebeğinizin iyi beslenmediğini gösteren işaretler:

  • Uykulu ve 24 saat içinde altıdan az emzirmiş,
  • Göğsünüzde uzun süre, her beslemede 40 dakikadan fazla zaman geçirir,
  • Sık sık beslenmek isteyecektir,
  • Emzirme sırasında göğsünüze girip çıkar,
  • Emme sırasında ve sonrasında huzursuz davranır.


Göğüs uçlarında ağrı problemi yaşayanlardansanız kesinlikle acı çekmeye devam etmeyin. Ebenizle, yakınınızda ki insanlarla veya doktorunuzla konuşun.  Gerekirse bir emzirme danışmanından yardım almayı isteyin. Ne yaptığınızı izler ve sizi doğru yola sokar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir