Bağlanma, bebeğinizi korumak için her şeyi yapacağınızı bildiğiniz zaman, ona sevgi sarılmak istemenize neden olan duygudur. Ve siz yüksekliğin tadını çıkarırken, vücudunuzda dolaşan iyi hissetme hormonu dopamin de bebeğinizin size duygusal olarak bağlanmasına yardımcı olur. Doğumdan sonra bebek ile bağ kurma durumu tamamen karşılıklıdır. Siz bebeğinize o da size sevgi ipleri ile sımsıkı bağlanacaktır.

Daha Fazla Anne Sütü İçin Ne Yapmalıyım?

Bağ Kurmak Anne Karnında Başlar

Muhtemelen bebeğiniz karnınızdayken bağ kurmaya başladınız. Doğumdan önce aşk, hareketlerini veya hıçkırıklarını ilk hissettiğinizde başlamış olacaktır. Ya da bebeğinizi ultrason taramalarınızda gördüğünüzde bağlanma başlamış ve her seferinde daha da büyüyecektir. Göbeğinize masaj yaparken ya da yine göbeğinizle konuşurken sevginin büyüdüğünü hissetmiş olabilirsiniz.

doğumdan sonra bebek ile bağ kurma

Bebeğimle Doğumdan Hemen Sonra Bağ Kuracak Mıyım?

Yapabilirsin, ama yapmazsanız endişelenmemeye çalışın. Tüm anneler olamasa bile birçok kadın doğumdan hemen sonra bebeklerine derin bir bağlılık hissederler. Hamilelik sırasında ve doğum sırasında daha büyük miktarlarda salınan oksitosin hormonu, yeni doğan bebeğiniz için öfori ve sevgi hissi yaratmaya yardımcı olur. Bebeğinizi ilk gördüğünüz andan itibaren korumak için çok büyük bir dürtü hissedebilirsiniz.

Diğer ebeveynler için güçlü bağlanma duygularının gelişmesi biraz daha uzun sürer. Bebeğiniz doğduktan sonra ona hemen bağlanamayacak kadar yorgun hissedebilirsiniz. Ya da belki uzun bir doğum sancısı ya da zor bir doğum yaptınız. Bu durumlarda duygularınızı etkileyecektir.

Bebeğinizde endişeli veya sıkıntılı hissetmenize neden olabilecek sağlık sorunu olabilir. Ya da belki bebeğinizin cinsiyeti konusunda hayal kırıklığına uğrarsınız. Bu duygular anlaşılır ve tamamen normaldir. 

İkizleriniz varsa, ilk başta her iki bebeğinizle de bağ kurmak zor olabilmektedir. Bir bebeğin yenidoğan ünitesinde bakıma ihtiyacı olabilirken, diğer bebeğiniz doğum sonrası serviste sizinle birlikte kalabilir. Durum buysa, hemşireniz bağlanma sürecine yardımcı olmak için sizi yenidoğan ünitesini olabildiğince sık ziyaret etmeye teşvik edecektir. Eğer bebeğinize fiziksel olarak yakın olamıyorsanız, hemşireniz size resimlerini gösterebilir. Yeni bebeğinizin resimlerine bakmak, onunla bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Sadece bebeğinizin bir resmini görmek, onlar için süt sağmanıza da yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Doğumda Bağlanma Sürecine Yardımcı Olmak İçin Herhangi Bir Şey Yapabilir Miyim?

Doğumdan sonra bebek ile bağ kurma. Bu durum birçok anne için endişe edici bir durum olabilmektedir. Ancak inanın ki endişe edecek bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Mümkün olan en kısa sürede bebeğinizle cilt teması kurmaya çalışın. En uygun zaman onu kucağınızda tutmaya hazır olur olmaz göğsünüze yerleştirdiğiniz zamandır. Doğumdan sonra bebek ile bağ kurma ona dokunma ve koku yoluyla olur. Ayrıca hemşireniz, her ikinizin de kaynaşmasına yardımcı olmak için, doğum yaptıktan hemen sonra bebeğinizi emzirmeye teşvik edecektir.

Bebeğinizi doğduktan hemen sonra tutamayabilirsiniz. Bunun nedeni sezaryen geçirmiş olmanız veya bebeğinizin özel bakıma ihtiyacı olması olarak ortaya çıkabilmektedir. Doğumdan sonra bebek ile bağ kurma için önemli bir fırsatı kaçırmadığınız. Bunu için endişelenmemeye çalışın. Hemşireniz, mümkün olan en kısa sürede bebeğinizle cilt teması kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz erken doğmuşsa, yeterince güçlü olduğunda cilt teması olabilir. Prematüre bebekler için ciltten cilde temas kanguru bakımı olarak da adlandırılan işlemle yapılır. Bu bakım bebeğinizi rahatlatacak ve gelişimini teşvik edecektir. Ayrıca birbirinizle bağ kurmanıza da yardımcı olacaktır.

bebek ile bağ kurma

Doğumdan Sonra Bebek İle Bağ Kurma İçin Başka Ne Yapabilirim?

Aşağıdaki durumlarda, bebeğinize günlük bakımla bağlılığınızın yavaş yavaş gelişeceğinden emin olabilirsiniz;

  • Çığlıklarına cevap verin
  • Bebeğinizi kendinize yakın tutun ve kucaklayın
  • Bolca göz teması sağlayın
  • Onunla sık sık konuşun
  • Sürekli gülümseyin

Bebeğinizi tutmadığınız zamanlarda bile, sizi görebilmeleri için ona yakın durmaya çalışın. Bebeğinizi ilk altı ay boyunca geceleri odanızda tutun. Böylece size ihtiyaç duyduğunda hızlı ve kolay bir şekilde onunla ilgilenebilirsiniz. Üzüldüğünde ve mutlu olduğunda hemen yanıt verin. Bu durum güçlü güven bağlarının kurulmasına yardımcı olur. Bu sevgi, ilgi ve şefkat onların gelişmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğinizle ilgilenirken onunla etkileşimde bulunmak sadece bağ kurmanıza ve onların gelişmesine yardımcı olmaz. Ayrıca bebeğinizin beyninin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğinize masaj yaparken doğal olarak onunla sohbet etmek ve onunla göz teması kuracaksınız. Ayrıca masaj yaparken bebeğinizin ipuçlarını okumayı da öğreneceksiniz. Özel masaj dersleri alabilir ya da bebek masajı ile ilgili yazılmış öğretileri okuyabilirsiniz. Bebeğinize masaj yapmanız doğumdan sonra bebek ile bağ kurma için güzel bir fırsattır.

Bebeğinize bağlanmak için özel bir şey yapmanız gerekmeyebilir. Ona karşı tamamen neşe ve sevgiyle dolu olduğunuzu fark ettirmeniz ve onun gülümsemesine ilk kez şahit olmanız bile yeterli olacaktır.

Hamilelikte Beslenme Tarzı Nasıl Olmalıdır?

Peki, Bebeğime Hemen Bağlanmazsam?

Endişelenmemeye çalışın. Pek çok anne bebekleriyle hemen bağ kurmaya hazır olmadığı için kesinlikle yalnız değilsiniz. Bebeğinize anında inanılmaz bir bağlılık hissetmediğiniz için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Ancak bağlanma, kendi hızında gelişen bireysel bir deneyimdir. Doğumdan sonra bebek ile bağ kurma günler, haftalar veya aylar alabilmektedir.

Bebeğiniz sevimli olabilir, ancak aynı zamanda tamamen yeni bir kişidir. Gerçekten yakınlaşmadan önce tanımanız gerekebilir. Bebeğinizle hem sizin hem de bebeğinizin babası tarafından yapılan cilt teması, birbirinize olan bağlılığınızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Onu tanıdıkça ve nasıl sakinleştireceğinizi öğrendikçe emin olun varlığından zevk alacaksınız. Ve bu şekilde doğumdan sonra bebek ile bağ kurma hakkında sıkıntılarınız ortadan kalkar. Bebeğinize karşı duygularınız derinleşir.

bağ kurma

Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Birkaç hafta sonra, bebeğinize doğduğu günden daha fazla bağlı hissetmiyor olabilirsiniz. Hatta ondan kopuk ve kırgın hissedebilir, ona düşman olabilir veya hissettikleriniz için onu suçlayabilirsiniz. Yorgun hissetmeniz ve biraz daha destek almanız gerekecektir.

Durum buysa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla veya etrafınızdakilerle konuşun. Kendinizi kötü hissetseniz bile, en derin duygularınızı paylaşma konusunda endişelenmemeye çalışın. Doktorunuz ve yakınlarınız yeni ebeveynlerin endişelerini ve korkularını duymaya alışkındır. Kendinizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu yardımı alabilmeniz için dürüst olmanız önemlidir.

Doğum sonrası depresyon sıkıntılı ama aşılabilen bir süreçtir. Depresyon doğumdan sonra bebek ile bağ kurmayı geciktirebilmektedir. Bebeğinizin ihtiyaçlarına hızlı ve hassas bir şekilde yanıt vermenizi zorlaştırabilmektedir. Depresyon semptomlarını
fark ettiğiniz anda yardım almanız önemlidir. Ancak hem yaygın hem de tedavi edilebilir olduğundan emin olabilirsiniz. Doktorunuz, iyileşmenize ve bebeğinizle kalıcı bir bağ kurmanıza yardımcı olmak için ihtiyacınız olan desteği ve tedaviyi size sunacaktır.

Düzenli Hamilelik Takipleri Nasıl Olmalıdır?

Babası Onunla Kolayca Bağ Kuracak Mı?

Doğumdan sonra bebek ile bağ kurma konusunda babalara da bir takım görevler düşmektedir. Babaların da bebek doğmadan önce hormonsal değişiklikler yaşadıkları ve bu değişikliklerin onları babalığa hazırlayabileceği düşünülmektedir. Bazı doğum uzmanları, babaları, bebekleri doğduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ciltle teması yaşamaya teşvik eder.

Bebeğinizin ilk gülüşünü görmek, bebek masajını denemek ve onunla oyun oynamak. Babasının yeni doğmuş bebekle bağlarını oluşturmasına ve güçlendirmesine yardımcı olacaktır. Bazı babalar için bağlanma süreci biraz daha uzun sürmektedir. Ama sonuç olarak ister anne ister baba olsun, doğumdan sonra bebek ile bağ kurma sonrasında bebeğinizle harika vakitler geçirmeye başlayacaksınız. Evinizin yeni bireyi ile birlikte mutlu mesut yaşayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir