Sevgili anneler ve anne adayları doğum sonrası korunma yöntemleri konusunu sizinle birlikte inceleyeceğiz. Doğumun ardından annelerin fiziksel sağlığı kadar ruhsal sağlığı da çok önemlidir. Fiziksel ve ruhsal olarak hekimlerinde en az bir yıl yeni bir hamileliği önermiyor. Bu yüzden belli bir süre korunmak gerekecektir. Bu makalemizde sizlere , doğum kontrol yöntemleri , doğumdan sonra ne zaman korunmaya başlanmalı , gebelikten korunma yöntemleri , doğumdan sonra korunma yöntemleri , doğum kontrol yöntemleri nelerdir , doğum sonrası kontrol yöntemleri gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız…

SÜT KORUR MU?

Anne sütü minik bebekler için çok faydalı ve değerli olan ana besindir. Bebekler anne sütünü emerken bir sürü hastalıklara karşı koruyucu olan vitaminler minik bebeğe geçecektir. Bebeğinizi enfeksiyon , kulak iltihapları ,ishal gibi hastalıklardan koruyacaktır. Ve bu arada annenin bebeğini emzirdiği esnada rahminin kasılma ve küçülmesi annenin kanama görmesini azaltır. Bu söylediklerimiz olurken vücut doğurganlığı azaltır. Yani emzirmek doğum kontrol yöntemleri nelerdir ya da gebelikten korunma yöntemlerinden midir sorusuna cevap olur mu … şu şekilde açıklayalım. Doğumdan sonra emzirme ile korunmayı ilişkilendirecek olursak ; bu korunma süresi emzirme ve annenin adet görmesinin başlaması ile alakalıdır. Genellikle ilk adet gördükten bir süre sonra sütün koruması biter ve annede doğurganlık başlar. Araştırmalar gösteriyor ki bebekler sadece anne sütü alıyorsa 8 ay kadar koruduğu görülmüştür. Ancak bebekler ek gıdaya geçtiyse diğer korunma yöntemlerine başvurmak gerekir. Ayrıca araştırmalara dayanarak ; emzirme devam ederken anne adet görmediyse bile doğurganlık başladığı görülmüştür. Yani her emzirmek %100 doğumdan sonra korunma yöntemlerinden değildir.

doğum sonrası korunma yöntemleri

Doğum sonrası anne psikolojisi içerikli makalemizi okumak isterseniz ; Doğum Sonrası Anne Psikolojisi

AMONERE HAMİLELİKTEN KORUR MU?

Sevgili anneler minik bebeklerin emmesi prolaktin hormonunu arttırır ve sizi hamilelikten korur. Ancak emziren annelerin bile doğumdan sonra ne zaman korunmaya başlamalı diye sormasına engel değil. Dünya sağlık örgütü der ki ; bebekler 6 aydan küçük ise ,  sadece anne sütü alıyorsa  , anne daha regl olmadıysa , gece ve gündüz emzirmeleri devam ediyorsa %98 korur. Bebeklere 6.aydan sonra ek gıda verildiği için aynı şekilde emmeye devam etse bir sütün koruması azalır. Yani amonere diğer adı ile emzirme döneminde adet olamama %100 doğum kontrol yöntemlerinden olmayabilir.

Doğum sonrası cinsellik ile ilgili sorularınız için ; Doğum Sonrası Cinsellik İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Madde!

DOĞUM KONTROL HAPLARI

Doğum kontrol hapları progesteron ve östrogen hormonlarını içerir. Uzman araştırmaları gösteriyor ki doğum kontrol hapları anne sütünün azalmasına nende oluyor.Bunu doğum sonrası kontrol yöntemi olarak kullanacaksanız doğum gerçekleştikten sonra altı hafta sonra başlamalısınız.

3 AYLIK İĞNELER

Sevgili anneler  3 aylık vurulan iğneler yıllarca denenmiş ve yan etkisi olmayan ve anne sütünü arttırdığı gözlemlenen ve adet görmemeye neden olan doğum sonrası kontrol yöntemlerindendir. Bu iğneler kesilince adet düzene girer.

Doğum sonrası yaşanan kaşıntıların sebeplerini merak ediyorsanız ; Doğum Sonrası Kaşıntıların Sebepleri Nelerdir?

AYLIK İĞNELER

Aylık iğneler östrogen içerdiği için anne sütünü azaltma özelliğine sahiptir. Emzirme döneminde kullanımı süt için riskli olabilir ancak net bir bilgi de olmayan doğumdan sonra korunma yöntemlerindendir.

İMPLANT

Kolda ve cilt altında olur ve hormon içerin ortalama 3 cm büyüklüğünde olan bir çubuktur. Yaklaşık 3 sene koruma özelliği vardır. Anne sütüne geçer ancak bebeği etkilemediği görülmüştür. Regl görmemeye sebep olabilir.

Doğum sonrası sırt ağrısı sebeplerini merak ediyorsanız makalemizi inceleyebilirsiniz ; Doğum Sonrası Sırt Ağrısı

SPİRAL

Bir çok kadının gebelikten korunma yöntemleri arasında spiral ilk sıralardadır . Bugüne kadar koruma oranı %97 ile % 99 arasındadır. Bu yöntem ile doğumdan sonra ne zaman korunmaya başlanmalı diye soracak olursanız doğumdan sonra yaklaşık 1 1,5 ay sonra uygulanabilir. Sütü etkilemez.

CERRAHİ MÜDAHALE

Kalıcı olan bir yöntemdir. Vazektomi yani erkek kısırlaştırılması demektir. Anne ve bebeği etkilemez. Riski olmayan bir yöntemdir. Kadının kısırlaştırılması ise enfeksiyon , organlara zarar verme , kanama gibi riskler taşır. Ve kadın bu işlem için genel anestezi alır. Emzirmeyi etkilemez.

Sezaryen doğumdan sonra gaz sorunu yaşıyorsanız bu makalemiz tam da size göre ; Sezaryen Doğum Sonrası Nasıl Gaz Çıkarılır?

Sevgili  anne ve babalar  Doğum Sonrası Kontrol Yöntemleri   içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Gebelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı Mı? adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir