Sevgili anne adayları ve anneler gebeliğiniz sağlıkla bitti ve minik meleğinizi kucağınıza aldınız. Ancak o da ne! Doğum sonrası kilo sorunu ile karşı karşıyasınız…

Hadi gelin birlikte bakalım. Bu problem için neler yapabiliriz ve zayıflamanın yolları, kilo nasıl verilir, ne zaman verilir, yapmanız gereken belli başlı egzersizler nelerdir, doğum sonrası kilo verememe konuları ve sorunlarına birlikte bakalım…

Doğum Sonrası Annenin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Doğum Sonrası Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Bebeğiniz bedeninizde yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı andan itibaren ve siz de kilo almaya başladığınızdan beri kafanızda türlü türlü sorular oluşur. Bunlardan biri de doğum sonrası kilo nasıl verilir sorusudur.

Sevgili anneler öncelikle sakin olun ve unutmayın ki zaten yeni doğum yapmış bir annenin herkes  bilir ki zayıflama egzersizlerine ayıracak vakti ilk etapta olmayacaktır. Doğumdan sonra 6 hafta içinde vücudunuz kendini toplayacaktır. İlk 6 hafta hiçbir egzersiz uygun değildir. Yalnızca evinize yakın olan yerlerde ya da bebeğinizin size ihtiyaç duyduğunda ulaşabileceğiniz bir mesafede yürüyüşlere başlamanız uygun olacaktır. Bu aynı zamanda sizin doğum sonrası depresyonunuza da iyi gelecektir. Egzersizler içerisinde yapacağınız yürüyüşler sizin için en hafif ve en doğru olan başlangıçtır.

Sevgili anneler zayıflayıp, fit bir vücuda sahip olmanın en güzel yollarından biriside tabi ki egzersiz yapmaktır. Bu egzersizlerden en iyilerinden biri de emzirmektir. Eğer ki sütünüz geliyor ve dış sesler sizi strese sokmuyorsa, ayrıca sağlıkla emzirebiliyorsanız ki birçok anneye en büyük duamdır sütünüz bol olsun. Emzirmek en güzel toparlanma şeklidir. Burada dikkat etmeniz gereken husus bebeğiniz ek gıdaya geçtiği zaman sizin de artık beslenmenizi düzene sokmanız gerektiğidir. Çünkü vücudunuzun kalori ihtiyacı azalacak ve kilo almaya başlama oranınız yükselecektir.

doğum sonrası kilo

Doğum Sonrası Kilo Vermeme Sebepleri Nelerdir?

Sevgili anneler canım cips istedi, baklava yiyeyim sütüm olsun, sütüm kadayıf çekti derseniz ve öyle beslenirseniz doğum sonrası kilo sorunu ile baş başa kalırsınız. Bu yiyecekler kalori bakımından oldukça yüksek olduğu için size kilo olarak geri döner. Bu besinler yerine sebze meyve tüketin. Süt ve süt ürünü tüketecekseniz yağsız ya da yağı az olanları tercih etmeniz sizi hem kilodan korur hem de sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmanızı destekler. Eğer ki kilo verme sorununuz varsa kalorilerinize dikkat etmek sizin için en ideal başlangıç olacaktır.

Evinizin içerisinde uygulayabileceğiniz ve oldukça kolay olan ağırlık çalışması yaparak vücudunuzun metabolizmasını hızlı tutabilirsiniz. Aynı zamanda bunu bebeğiniz ile birlikte yapabilirsiniz. Eğer ki neler yapabileceğinizi bilmiyorsanız internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak, yapmanız gereken egzersizleri bulup videolardan yardım alabilirsiniz.

Sevgili anneler doğumdan sonra yaşamış olduğunuz bu sorunun bir diğer sebebi de yeterli uyku uyumamaktır. Yeni doğum yapmış olmanız hem kilo sorununa hem de depresyona yatkınlığa neden olur. Bir de üzerine uykusuzluk tuzu biberi olur. Biliyorum zor ama hele ki ilk zamanlarda oldukça imkansız gibi ancak uykunuzu yeterince almaya çalışın. Uykusuzluktan kaynaklı olarak sürekli gıda tüketme ihtiyacı hissetmemiş olursunuz.

doğum sonrası kilo verme

Bu Sorunu Bütün Anneler Yaşıyor!

İnanın ki bu konuda tek değilsiniz, sizin yaşadığınız bu problemi bütün anneler yaşamakta. Çevrenizde yeni doğum yapmış yakınlarınız varsa onlar ile sürekli iletişim içinde olun ki belki beraber egzersiz planlarınız olur ve birbirinize motive kaynağı olursunuz.

Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Püf Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir