Doğum sonrası anne psikolojisi üzerinde durulması ve annenin etrafında bulunan bireylerin dikkatli olması gereken bir konudur. Değerli ebeveynler dünyada sahip olabileceğimiz en kıymetli şey bebeğimizdir. Anlamlı ve sevgi dolu bir evin içerisinde, çiftler doğru zamana karar verip, bebek yapmaya hazırlanır. Gebelik süreci başlar ve artık yaşamınızın sonuna kadar sizin önceliğiniz bebeğiniz olur. Doğal olarak bu dozu iyi ayarlamak gerekiyor. Her şeyinizle beraber eviniz içerisinde bir anda sevgi saygı yok oluverir. Bebeğinizle ilgilenin ama eşinizi de sakın unutmayın. Hele hele hemen her annede olan bir misalden bahsedeceğim ki, bu en risklisi..

Doğum yaptıktan sonraki süreçte, özellikle annelerin psikolojisi birden değişebiliyor. Bu başkalaşımın pozitif doğrultuda olduğunu yazmak isterdim, ama ne yazık kı ilişkileri ve kendini negatif etkileyen bir tutum ve davranış bu.. Umutlarla dolu bir yaşama gözlerini açtı bebeğiniz.. Aşkınızın bir ispatı sanki.. İlişkinizin en altın çağını yaşamanız gerekirken siz bazı şımarıklıklar yaparsanız her şey allak bullak olur. Bebekten sonra değişen anneler hem kendilerini hem eşlerini hem de bebeklerini olumsuz yönde etkiliyor.

Anne olmak en doğal en mukaddes şey yaşamda ama dozunu iyi ayarlamak gerek. Aralıksız bir kapris, ben buyum sen busun mevzularına girmek, başka hiçbir şeyi gözü görmemek olmayacak şeyler. Ne yazık ki, doğumdan sonra girilen psikoloji gereği bunlar yaşanabiliyor ailelerde.. Eşlere de burada vazifeler düşüyor. Eşi ve bebeğiyle itinayla ilgilenmesi gerek. Elbette aynı biçimde kadının da eşiyle ilgilenmesi, evinin içerisinde sıcak bir hava yaratıp bunu sürdürmesi erkek için bebekten sonra beklenilen bir davranış. Ben size dört dörtlük ev işi yapın, kocanız gelince mübalağalı bir biçimde onunla ilgilenin demiyorum.

Sempatik Hamilelik Sendromunu Duymuşmuydunuz? Sempatik Hamilelik Sendromunun Bilinmeyen Gerçekleri

Kendinize Bakmayı İhmal Etmeyin!

Siz beni gayet iyi anladınız.. Bebek önceliğiniz ve doğum sonrası kendinize de bakmanız oldukça önemli. Hem kendinizi iyi sezmek ve bu moddan çıkmak için, hem eşinize hoş görünmek için kesinlikle loğusalıktan çıkınca, spor ve sıhhatli beslenmeye devam edin. Yavaş yavaş da olsa bir spor salonuna gidebilir, evinize bir kondisyon aleti alabilir veya en azından tempolu yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Sahil yolu ve park gibi açık alanlarda egzersiz yapmak daha ivedi bir şekilde forma girmenizi sağlayacaktır.

doğum sonrası anne psikolojisi

Bir kadının aynada gördüğü ve ondan aldığı haz da, moralini ve psikolojisini tavan yaptırır. Dağınık olmaktan da uzak durun. Yalnızca ev içerisinde ki hallerinizden bahsetmiyorum. Kendinizi toplayın, silkelenin ve kendinize gelin. Saçlarınıza itina gösterin, hafif de olsa yüzünüzü renklendirin. Sıhhatli beslenerek de psikolojinizi destekleyebilirsiniz. Özellikle sebze ve meyveler, taze bulunan meyve suları sizi motive edecektir.

Doğum parasını ne zaman ve nasıl alabilirsiniz? Doğum Parası Başvurusu İle İlgili Merak Ettikleriniz

Bu gibi mevzulara dikkat ederek, psikolojinizi ayakta tutmanız mümkün olacaktır. Zira, bir insan her şeyden evvel kendine kıymet vermeli ve kendini umursamalıdır. Ki, çevresine de faydalı olabilsin. Eşiniz sizi bu biçimde gördüğünde o da bu psikolojiden, yeni baba olma halinden çıkacak ve size şevkle yardımcı olmak isteyecektir. Beraber geçireceğiniz romantik dakikalar ve bebeğinizle olan anlarınız size dünyaları verecektir. Özetle demek istediklerimizi umarım anlatabilmişimdir. Siz de bu tarz durumları yaşıyorsanız lütfen bizimle yorumlarınızı paylaşın. Sevgiyle kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir