Sevgili anneler çocuklar diş ipi kullanmaya teşvik nasıl olur ve bu konuda sizlere neler düşüyor? Birlikte inceleyelim… Diş fırçalamadan sonra diş ipi dansı yapmak kadar popüler hale gelmeye yardımcı olacak bazı ipuçları…

Hekimler bize ağız sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu söylese de. Diş ipi, sabah ve yatma vakti diş fırçalamakla aynı seviyeye çıkmayı başaramadı. Bu, bir antrenmanın soğuma kısmı gibi, yapmanın iyi olduğunu biliyoruz. Ancak zamanımız (veya bunu görmek için) yetersiz kaldığımızda atlıyoruz.

Çocukların Dişlerini Fırçalama İpuçları

diş ipi kullanmaya teşvik

Çocuk Dişleri Nasıl Doğru Şekilde Temizlenir?

Diş ipi kullanmak, fırçalamanın tek başına ulaşamayacağı plak ve yiyecek kalıntılarını gidermeye yardımcı olur. Düzenli diş ipi kullanmak ayrıca dişleri parlatmaya ve ağız kokusunu kontrol etmeye yardımcı olur. Diş hekimleri çocukların birbirine değen iki dişleri olur olmaz (2-3 yaş civarında) diş ipi kullanmaya başlamalarını önermektedir. Yaklaşık 8 ila 9 yaşına gelene kadar. Ebeveynlerin de çocuklarının doğru şekilde diş ipi kullanmasına yardım etmeleri önerilir. Doğru diş ipi kullanmak, günde en az bir kez yaklaşık 2-3 dakika gerektirir. Diş ipini kendinize veya büyük çocuğunuzun parmaklarına sarın. Ve bir “C” şekli oluşturmak için diş ipini gevşetin. Daha sonra, diş ipini her diş arasında nazikçe kaydırın. Ve ayrıca dişin her iki yanını ve dişeti çizgisinin hemen altına doğru kazıyın. Mikropların yayılmasını önlemek için her dişten sonra diş ipinin temiz bir bölümünü kullandığınızdan emin olun.

Çocukların Dişleri Fırçalanmalı Çünkü!

diş ipi kullanmaya teşvik

Hazır Diş İpi Setleri

Bir diş ipi ucu kullanmak, geleneksel diş ipi ile diş ipi kullanmayı tam olarak anlayamayan çocuklar için; diş ipi kullanmayı kolaylaştırabilir. İp halihazırda bağlanmış ve kullanıma hazır haldeyken, diş ipinin parmakların etrafına çok sıkı bağlanması. Veya çok gevşek olması ve sürekli olarak düşmesi nedeniyle yapılamayabilir. Farklı destekli ürünler el becerisi sorunları olan çocuklar için de harikadır. Kullanımı kolay olan ürünler diş ipi konusunda teşvik eder.

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Diş İpi Uygulamaları

Çocuklar için diş ipini eğlenceli hale getirmeye yardımcı olacak pek çok uygulama var. Genellikle zamanlayıcılar ve çocukları diş ipi kullanmak için gereken 2-3 dakika boyunca meşgul edecek bir tür eğlence ile birlikte gelirler. İşte deneyebileceğiniz popüler olanlardan bazıları.

diş ipi kullanmaya teşvik
  • Düzgün diş ipinin nasıl kullanılacağına dair videolar ve uygulamalar.
  • Diş fırçalama video ya da uygulamaları.
  • Ağız hijyen video ya da uygulamaları.

Anne Baba Taklidi

Çocuklar ebeveynlerini taklit etmeyi severler. Bu nedenle ağız hijyenine kendiniz öncelik vermek, çocukları diş ipini rutinlerinin önemli bir parçası yapmaya teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Yatmadan önce her gece tüm ailenin dişlerini fırçalamasını ve diş ipi kullanmasını sağlayın.

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak!

Grafikler Ve Ödüller

Çıkartmalar, kalemler ve diğer küçük ödüller, çocukları düzenli olarak diş ipi kullanma alışkanlığına sokmak yardımcı bir yoldur. Çocukların her diş ipi kullandıklarında bir kutuyu işaretleyebilecekleri ödül puanları olan bir hedef tablosu oluşturmayı deneyin.  Çocuklara her fırçaladıklarında ve diş ipi kullandıklarında bir hikaye anlatmak için bir mini hikaye kitabı alın veya hayal gücünüzü kullanın. Daha büyük çocuklar için, sadece fırçalarken okuyabileceğiniz özel bir bölüm kitabınız olabilir.

Sevgili  anne ve babalar çocuklar diş ipi kullanmaya teşvik nasıl olur konusunda geliştirin içerikli makalemizi okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir