Çocuklara Çoraptan At Yapımı Tarifini paylaşacağız sizlerle. arzu ederseniz tek başınıza arzu ederseniz de çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz çoraptan at yapımına geçelim…

Çocuklarda Sağlıklı Kemik Gelişimi

Gerekli Malzemeler

  • Atın sapı için ahşap ya da plastik uzun bir sopa (biz eski damacana pompasının borusunu kullandık)
  • Çizgili çorap
  • Elyaf
  • Gözleri için düğme ya da keçeden parçalar
  • Kulakları için keçe
  • İğne ve iplik
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Atın yelesi için püskül yapmak için kitap gibi yardımcı malzemeler

Çoraptan At Yapımı

İlk olarak çizgili çorabımızın içini elyaf ile dolduracağız. Elyafı ne kadar çok koyarsak. o kadar kabarık ve yumuşak bir at kafası elde edebilmekteyiz. Bunun dışında ise doldurduktan sonra iyice sıkalım ki elyaf eşit bir şekilde dağılsın.

Atın sopası olan malzememizi çorabın içine yerleştirelim. Dediğimiz gibi biz damacana pompasının borusunu kullandık. Siz arzu ederseniz oklava ya da başka malzemeden yapılmış bir sopa kullanabilirsiniz.

Çocuklarında Sivilce Problemi Olanlar İçin Bazı İpuçları

Sıkı Bağlayın ki Sopa İpten Ayrılmasın

Çorabın bittiği yerden sabitlememiz gerekmektedir. Yani çorap ve sopayı sabitleyelim. bunun için biz hasır ip kullandık. İyice sağlam olması için bir kaç kez ipi döndürmeliyiz. Ayrıca sıkıca sarmalıyız. Ve iyice sıkı bağlamalıyız.

Şimdi sıra atımızın yüzünü yapmaya geldi. Gözleri için iki küçük düğmeyi üst üste kullanabilirsiniz. Biz keçeden yapmayı tercih ettik. İki yüzü de fotoğraflarda gördüğünüz gibi önce yapıştırdık. Ardından da ip ve iğne yardımı ile diktik.

Sıra kulaklarda. biz kahverengi keçe kullandık. Siz çorabınızın rengine göre arzu ettiğiniz bir tonda keçe kullanabilirsiniz. Fotoğraflarda gördüğünüz şekilde iki adet kulak yaptık. İki alt köşesinden tutup katladık. Kulakları kullanmış olduğumuz çorabın topuk kısmına gelecek şekilde, sağ ve sol tarafına yerleştirdik. Ardından diktik.

Sıra geldi atımızın ağız kısmının yapımına. İğneye koyu renk tercih ettiğimiz ipi geçirdik. Düğüm attık. Çorabın ayak parmak kısmından bir tarafından geçirip diğer tarafından çıkartalım. Bu işlemi yaparken ipi sıkıca çekmelisiniz. Gevşeyip bozulmaması için de sıkıca düğüm attıktan sonra dikelim.

Çocuklarınızı Rota Virüsü Aşısı İle Hastalıktan Koruyun

Atın Yelesinin Yapımı

Bir adet kitabı alalım. Etrafını uygun gördüğünüz bir ip ile sarmaya başlayın. Biz yine ince hasır iplik tercih ettik. Ancak siz arzu ederseniz yün iplik kullanabilirsiniz. Kitaba dolamış olduğunuz ipin ölçüsü, atın sırt kısmının ölçüsü ile aynı olmalı. Yani atın kulaklarından sopa kısmına doğru olan kısım.

Bir parça ipliği kitapta duran yele kısmı için sardığınız ipin ilk sırasına düğüm atın. ilk sıraya bağladığınız ipi kitapta olan iplerin alt ve üstünden bir kez geçirin. Ve bağlayın. Her sırayı birbirine bağlayıp çift düğüm atalım. Bütün sıralardaki düğümler bitince yeleniz hazır. Yerleştirip dikebilirsiniz.

Atın burnunu keçeli kalem yardımı ile boyayarak yaptık.

Arzu ederseniz burun kısmından kalın bir ip ile dizgin de yapabilirsiniz. Benim kızım küçük olduğu için tercih etmedim. Çocuğunuzun takılıp düşmesinden endişe duyacak yaşta ise siz de tercih etmeyebilirsiniz.

Çocuklara çoraptan at yapımı tarifimizi okudunuz. Çocuğunuz bu atla çok eğlenceli anlar geçirecek. Arzu ederseniz arkasına atlayın ve bir tur da sizi gezdirsin. Biz öyle yapıyoruz ve çok eğleniyoruz 🙂

Sigara Dumanı Çocukları Nasıl Etkiliyor

Sevgiyle kalın…

çoraptan at yapımı tarifi
sopasını çorabın içine sokup ip ile doladık
çoraptan at yapımı kulaklar
keçeden kulaklarımız
çoraptan at yapımı
çoraptan at yapımı son hali
çoraptan at yapımı son hali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir