Günlük bakımda çocukların kaygıları ve bu kaygılar nedir? Ne kadar sürer? Ne kadar süre devam eder? Uzmanlar, günlük bakım kaygılarının normal aşamalarını ne zaman geçtiğini düşünüyor? Birlikte bakalım…

Küçük çocuklar ayrılık kaygısıyla karşı karşıyadır. Ve çoğu için bu normaldir. Çocuğunuzu kreşe ilk bıraktığınızda, büyük olasılıkla çocuğunuzdan kaynaklanan bir tür ayrılık kaygısıyla karşılaşacaksınız. Bu birkaç gün için olabilir. Ancak çocuk gündüz bakımında rutine ve akranlarına daha fazla alıştıkça daha az kaygılanacaktır. Bununla birlikte, özellikle geçiş döneminin ilk birkaç haftasında, çocuğunuzun davranışını gözlemlemek ve herhangi bir endişe geliştirip geliştirmediğini görmek önemlidir. Uzmanlara göre “Başlangıçta ayrılık anksiyetesi aslında çok normaldir. Ve özellikle çocuğunuzun kreşe ilk gidişinde ise beklenmelidir. Ayrılık kaygısı çoğu çocuk için normaldir. Ancak ebeveynler çok uzun süredir devam edip etmediğini nasıl anlar? “

çocukların kaygıları

İşte çocuğunuzun kreş kaygılarının artık normal olmadığına dair 5 işaret!

Kreşiniz Çocuğunuzu Rahatlatmak İçin Düzenli Olarak Sizi Ararsa

Kreşe geçiş dönemi akılda tutulması gereken bir konudur. Kreş sizi ilk 2-4 hafta içinde arıyorsa, sorun olmayacaktır. Bununla birlikte, 4 haftadan sonra, çocuğunuzun normalden daha fazla kaygısı olup olmadığını düşünmeniz gerekebilir.  Ayrılık kaygısı çocuklar için normaldir ama dönüşebilecektir. Sahip olduğu yıkıcı korku veya birlikte olmadıklarında sevdiklerine kötü bir şey olacağına dair endişe duyması. Çocuğunuzla konuşmak ve sorunun kökenine inmek isteyebilirsiniz. Kreşte bir şey mi oldu? Evde bir şey mi oldu? Çocuğu travmatize edebilecek ani bir değişiklik oldu mu? Çocuğunuz size herkesten daha fazla yapışıyor mu ve bu işaretleri başka yerlerde sergiliyor mu? Bunların hepsi kendinize ve çocuğunuza sormanız gereken sorulardır. Bunun ne zaman başlamış olabileceğini düşünün? Bir terapistten gerekirse size ve çocuğunuza yardım etmesini isteyin. Çoğu zaman yüzeyde görülen şey değildir. Ancak yüzeyde başka bir şeye dayanan korkuyu tetikleyen bir şeydir.

Çocuğunuzun Kreşe Yerleşmesi Normalden Daha Uzun Sürüyor

Bir çocuğun kreşe geçişinin ayrılık anksiyetesinin ne zaman gerçekleştiğini anlamanın iyi bir işareti olduğunu unutmayın. Geçiş dönemi iki hafta içinde gerçekleşmezse bunun çok uzun sürdüğünü biliyoruz. Bazen ilk haftanın iyi göründüğünü ve ikinci haftanın daha fazla ayrılık kaygısı olduğunu görülebilir. Bu nedenle bu davranışı iki hafta boyunca izleyin.

çocukların kaygıları

Davranış Ve Uyku Düzenindeki Değişiklikler

Bu kreşe geçiş döneminde ağlama, kaygı, ajitasyon veya eyleme geçme gibi davranış değişikliklerinin hepsinin dikkat edilmesi gereken işaretler olduğunu unutmayın. Ayrıca uzmanlar bu ayrılık kaygılarının “ayrılıkla ilgili tekrarlayan kabuslar, aşırı endişe, yalnız uyumayı reddetme, sık mide ağrıları ve baş ağrıları ve panik ataklar” gibi başka semptomlara dönüşebileceğini öne sürüyor. Ek olarak, iki hafta boyunca aşırı uyku bozukluğu ve / veya önemli ölçüde azalmış yemek yeme gibi belirtilere dikkat etmesini de hatırlatıyorlar. Bu davranışlardan herhangi birini fark ederseniz, ayrılık anksiyetesi bozukluğunun bir işareti olabilir.

Kreşe Gitmeden Önce Sabah Enerjisinde Değişim

Ortam değişikliği, çocuk için streslidir. Bu nedenle, her gün kreşe gitmeden önce nasıl davrandıklarını takip etmek önemlidir. Kreşe gitmeden önceki sabah çocuğunuzun durgunluğuna, yavaşlığına veya direncine dikkat etmenizi öneririz. Evden çıkarken veya kreşe gitmeden önce (veda ederken) ağlamak gibi bariz davranışlar da ayrılık kaygısının bir işaretidir.

çocukların kaygıları

Evde Olduğunuzda Ekstra Sizinle Olmak İstemesi

Siz evdeyken çocuğunuz daha çok sizinle olmak şeklinde davranıyorsa, bu ayrılık kaygısının bir işareti olabilir. Banyo dahil bir odadan diğerine yürürken çocuğunuzun sizi takip edip etmediğini gözlemleyin. Bunun ötesinde dikkat edilmesi gereken aşırı bir davranıştır. Biraz dışarı çıkmaya veya hatta başka bir odaya gitmeye karar verirseniz, bacağınıza veya kolunuza tutunmalarıdır. Çocuğunuzun ayrılık kaygısıyla baş etmesini ve kreşe yerleşmesini istiyorsanız. Yukarıda belirtilen işaretlerden kaçınmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Kreşe sorunsuz bir geçiş sağlamanın yaygın yollarından biri de ayrılık alıştırması yapmaktır. Çocuğunuzu bir saat kadar bir bakıcıya bırakarak, çocuğunuzun her zaman yanınızda olmamanıza alışmasına izin verebilirsiniz. Ayrılık kaygısını azaltmanın bir başka yolu da hızlı ve basit bir veda ritüeline sahip olmaktır.

Sevgili  anne ve babalar  Günlük bakımda çocukların kaygıları ve bu kaygılar nedir? içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Tuvalet Eğitimine Başlamanın En Doğru Zamanı  adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir