Sevgili anne ve babalar çocukların dişlerini fırçalama ipuçları burada. Çocuklarınızı dişlerini fırçalama rutinine sokmanız önemlidir. İşte diş fırçalamayı teşvik etmek için bazı ipuçları.

Çocukların Dişleri Fırçalanmalı Çünkü!

Çocuklarımızın sağlıklı olmasını istiyoruz. Ve buna sağlıklı dişlere sahip olmak da dahil. Ancak bazen çocukların dişlerini fırçalamalarını sağlamak zor olabilir. Çocuklarımızın sabah ve yatmadan önce dişlerini fırçalama rutinine girmeleri önemlidir. Kötü diş hijyeni, diyabet gibi birçok sağlık sorununa ve konuşma gecikmeleri gibi gelişimsel sorunlara neden olabilir. Ama bazen çocuklarımız onlara dişlerimizi fırçalamalarını söylediğimizde bize direnmeyi severler. İşte onları fırçalamaya nasıl teşvik edebileceğinize dair 7 ipucu.

çocukların dişlerini fırçalama ipuçları

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Diş Fırçalamaya İyi Bir Örnek Olun

Bu, ister sağlıklı beslenmek ister dişlerinizi fırçalamak olsun, her şey için geçerlidir. Çocuklarınız sizin yaptığınız gibi yapacak çünkü size saygı duyuyorlar. Yani, her sabah dişlerinizi fırçalarken sizi görürlerse, aynı şeyi yapma şansı vardır. Düzenli olarak diş ipi kullandığınızı görürlerse, düzenli olarak diş ipi kullanmaya başlayabilirler. Çocuğunuzun kullandığı banyoda dişlerinizi fırçalamaya başlayın, böylece sizi görsün ve kendi dişlerini fırçalayarak katılsın.

Bebeklerin Diş Çıkarma Dönemi Ve Merak Ettikleriniz

Çocukların Diş Bakımına Erken Başlayın

Başlamak için asla erken değildir. Diş hekimleri, çocuğunuzun ilk dişi geldiğinde, dişleri yaklaşık 6 aylık olana kadar dişlerine nemli bir bezle bakmaya başlamanızı önermektedir. Daha sonra onları diş fırçasına çevirebilirsiniz. Çocuğunuz dişlerinin bakımına alışacak ve rutine o kadar direnç göstermeyebilir.

çocukların dişlerini fırçalama ipuçları

Diş Çıkarma Sırası Nasıldır Ve Bebeklerde Gelişimi?

Bir Rutine Dönüştürün Ve Devam Ettirin

Ebeveynler olarak hepimiz çok meşgulüz. Gün içinde yapmamız gereken başka bir şeyi hatırlamak zor olabilir. Özellikle de iki kere ise. Ancak çocuklarınızı dişlerini fırçalama rutinine sokmanız önemlidir. Bir süre sonra diş fırçalamak bir alışkanlık haline gelecek ve çocuklarınıza dişlerini fırçalamalarını hatırlatmak çok fazla enerji gerektirmeyecektir.

Gebelikte Diş Eti İltihabı Sorununa Dikkat!

İyi Davranışı Ödüllendirin

Parasal olmayan küçük bir ödül sistemi kurmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bu, yürümeye başlayan çocuğunuzu tuvalet eğitimi için de iyi bir yoldur. Ve dişlerini fırçalamalarını sağlamanın iyi bir yoludur. Çocukların iki tam dakika boyunca günde iki kez dişlerini fırçalamaları gerekir. Bu yüzden onlara tam olarak bunu yaptırdığınızda, onları motive eden bir şeyle ödüllendirin. Bu bir çıkartma veya belki bir uyku vakti hikayesi olabilir.

çocukların dişlerini fırçalama ipuçları

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak!

Eğlenceli Hale Getirin

Çocuğunuz eğlenceli bir şeyle dikkati dağılırsa dişlerini iki dakikalığına fırçaladığını bile fark etmez. En sevdikleri şarkıyı patlatabilir. Ve kısa bir dans partisi verebilir veya kısa bir hikaye okuyabilirsiniz. Dışarıda birçok harika seçenek var. Bu yüzden biraz yaratıcı olun ve eğlenceli hale getirin!

Çocuklarda Diş Çürükleri Nedenleri Ve Tedavisi

En Sevdikleri Karakterleri Kullanın

Sevdiği bir karakterin birinin maskesini takın. Ve birinin dişlerini fırçalamayla ilgili bir hikaye anlatın. Daha kişisel hale getirmek, dişlerini fırçalamaya motive olmalarına yardımcı olacaktır.

çocukların dişlerini fırçalama ipuçları

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreçleri

Alışverişe Gidin Ve Doğru Diş Araçlarını Bulun

Bunu büyük bir mesele haline getirin. Kendi diş fırçalarını ve diş macunlarını seçmeleri için onları götürün. En sevdikleri karakterin bulunduğu diş fırçasını seçmelerine izin verin. En çok sevdikleri diş macununun aromasını da seçmelerine izin verin. Normal diş fırçasına ya da hatta elektrikli diş fırçasına gitmelerini söyleyerek onlara biraz yardımcı olmak isteyebilirsiniz. Aslında, elektrikli diş fırçaları küçük çocuklar için daha iyidir. Çünkü, küçük çocuklar tüm plağı çıkarmak için ihtiyaç duydukları el becerisine sahip değiller. Bu yüzden bir elektrikli diş fırçası bununla ilgili yardım edebilir. Çocuklarınız için diş fırçalamayı eğlenceli hale getirin. Ve her biri iki dakika süreyle günde iki kez fırçalamayı bir rutin haline getirin. Ne kadar eğlenceli hale getirirseniz, fırçalama zamanının geldiğini duyurduğunuzda sizinle o kadar az inatlaşır. Ve çok yakında, çocuklarınız dişlerini sağlıklı tutacak ömür boyu sürecek bir diş fırçalama ve diş ipi alışkanlığı geliştirecek.

çocukların dişlerini fırçalama ipuçları

Sevgili  anne ve babalar çocukların dişlerini fırçalama ipuçları konusunda geliştirin içerikli makalemizi okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir