Çocuklarda idrar kaçırma sorunu, 5 yaş ve 5 yaşını aşmış olan çocuklarda, doğumsal sebeple ya da herhangi bir idrar yolu ile ilgili sorun olmadığında, bir ay içerisinde geceleri farkında olmadan iki kez idrar kaçırma gözlemler değilse tıpta buna enürezis denmektedir.
Bir araştırmaya göre çocuklarda idrar kaçırma sorununun yüzde on altısını yaşındaki çocuklar oluşturuyor. Çocuklarımız yaşına geldiklerinde bu oran yüzde beşe, 15 yaşına geldiklerinde sonra ise yüzde birlere kadar düşmektedir. Bu konuda bireye aile desteği ile birlikte uygun olan tedavi yapılmalıdır. Tedavi edilmediği zaman psikolojik ve sosyal sorunlara sebep olmaktadır. Çocuğunuzdan böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız kaybetmeden gerekli desteği almanızda fayda var.

kabakulak hakkında bilgi için tıklayın!


İdrar Nasıl Olur Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Yeni doğan bebekler gün içerisinde ortalama 15-22 idrar yapabilirler. İdrar torbası dolar ve idrarın atılmasını sağlayan kaslar bireyin yaşı ilerledikçe gelişir, olgunlaşır zamanla iyi yetişkin gibi olur ve bireylerin çoğu genellikle 1 ve 2 yaş arasına geldiklerinde idrar torbalarının dolu olduklarını hissetmeye başlar. Ve zamanla kaslar olgunlaşır normal bir biçimde gelişerek işeme olayı düzene girer. Ancak çocuklarımız 3 yaş civarı geldiklerinde idrar çıkış yerinin kontrolünü bilinçte olacak sağlayabilirler. Hatta çocuklarımız 4 yaşına geldiklerinde ise bizler gibi yani Bir yetişkin gibi idrar kontrolünü sağlayabilirler. Bazen idrar kontrolünün gelişimi bazı çocuklarda 6 yaşa kadar devam edebilir.

 Çocuklarda boğaz enfeksiyonu hakkında her şey!


Anne Ve Babalar Ne Zaman Endişe Duymalı?

6 yaşına gelmiş bir birey geceleri idrar çıkarıyor ve bu konuda bir ilerleme göstermiyor ise, eğitimini Vermiş olduğunuz Çocuğunuz gece ya da gündüz kaçırıyor ise, ısrarla idrarını tutmaya çalışıyor ise ( bu durum bacaklarını çapraz tutarak ya da çömelerek olur) anne baba olarak gerekli desteği gerekmektedir. Bunların dışında oyun sırasında idrarı erteleme, kaka kaçırma ya da kesik işeme gibi durumlar söz konusu ise bir uzmana danışmanız olacaktı

Çocuklarda demir eksikliği!

Çocuğum İdrar Kaçırıyor İse Ne Yapmalıyım?

Çocuklarda idrar kaçırma öncelikle Çocuğunuzu arasında ise anne baba olarak sizleri rahatsız edebilecek bir durumdur. Aile olarak idrar kaçırma konusuna doğru şekilde yaklaşım gösterilmediği takdirde çocukta kendine güvenememe, psikolojik sorunlar, sosyal sorunlar, içine kapanma, kendini soyutlama gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Öyle şeyleri ile karşı karşıya kalmamak için en kısa sürede bir uzmandan destek almanız gerekmektedir. Uzman hekimler eşliğinde yapılacak olan tahliller muayene sonrasında altta yatan her hangi bir olup olmadığı anlaşılacaktır. Eğer ki altta yatan bir problem var ise çocuğunuza uygun bir tedavi planı hazırlanıp, aile Çocuk ve Hekim iş birliği ile tedavi sağlanacaktır. Altta yatan herhangi bir sorun yok ise çocuğunuzun yaş grubuna göre gerekli olan motivasyon tedavisi uygulanacaktır.

Bebeklerde Omega 3 Kullanımına Dair Tüm Merak Edilenler

Sevgili  anne ve babalar  Çocuklarda idrar Kaçırma Sorunu içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Tuvalet Eğitimine Başlamanın En Doğru Zamanı  adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir