Sevgili anne ve babalar çocuklarda cinsel istismar ,  çocuklarımızı cinsel istismara karşı nasıl koruyabiliriz? Çocuklarımıza mahremiyeti nasıl öğretmeliyiz?  Çocuğun cinsel istismara uğradığını nasıl anlarız? İşte bu yazımızda anne ve babalara tavsiyeler…

Dünya güzeli çocuklarımızı da hedef alan cinsel suçlar , maalesef ve ne yazık ki ülkemizin kanayan yaralarından birisi. Tüylerimizi diken diken eden, duyduğumuz her cümlede gözlerimizi yaşartan , elimize geçse de diye başlayan.bir sürü cümle kurduğumuz haberleri neredeyse artık her gün televizyonda izliyoruz. İzlediğimiz yetmiyor çevremizden duyuyoruz. Git gide artan bu çirkin , insanı şok eden ve bir o kadar da üzen haberler,  ülkemizdeki bütün aileleri gibi gide  tedirgin etmeye başladı.

Sevgili anne ve babalar bebeğimin zekasına nasıl katkı sağlarım diyorsanız ; Bebeklerin Zekasını Geliştiren Besinler Bu Yazıda! makalemize bir göz atın…

Çocuklarda Cinsel İstismar Nedir?

Çocuk cinsel istismarı; psiko-sosyal gelişimini tamamlamamış çocukların cinsel eylemlere maruz bırakılması ya da zorlanması demektir. Bu istismar sadece bedensel değildir. Bu güzel kalpli çocukların cinsel içerikli görüntülere maruz bırakılması da aynı zamanda bir  istismardır. Cinsel istismar, çocuklarda duygusal , davranışsal ve sosyal problemlerin ortaya çıkmasına sebep olan çok ağır bir travmadır. Çocukluklarında cinsel istismara uğramış olan ve bugün yetişkin olan kişilerin  cinsel ya da duygusal ilişkilerinde ciddi derecede problemler yaşaması çok sık karşılaşılan bir durumdur. 

Bebeğinizin zeka gelişimi elinizde nasıl mı ? Bebeğinizin Zekası İletişimde Gizli isimli makalemize bir göz atın …

çocuklarda cinsel istismar

Bedeninin Ona Ait Olduğunu Öğretmelisiniz

Anne ve babalar, çocuğuna bedeninin yalnızca  ona ait olduğunu öğretmelidir. Vücudunun mahrem yerlerini, yalnızca anne-baba ve doktordan başka asla ve asla kimsenin görmemesi gerektiği öğretmeli ve uzun uzun bu konu  hakkında anladığını görene kadar bilgi vermelidir. Hatta siz kendi çocuğunuza dahi bu konuda hassas davranmalı ve özel bölge diye vurgularda bulunmalısınız. Eğer ki çocuğunuz siz dokunduğunuzda o an ona dokunmanızı istemiyor ise asla dokunmamalısınız. Çevrenizdekilerin de kim olursa olsun bunu yapmasına kesinlikle izin vermemeli ve aynı zamanda  çocuğunuza bu konuda anında  tepki vermeyi ve karşı taraf tepki verilince ısrarcı olursa sesini yükseltmesi gerektiğini  öğretmelisiniz.

Çocuğunuzun kulağında kızarıklık mı var? Bu makale tam da size göre bir göz atın … Çocuklarda Kulak Kızarması Neden Olur

Çocuğunuza Hayır Demeyi Öğretin

Çocuğunuza, ona doğru gelmeyen ve onun istemediği durum ve konularda hayır deme seçeneği olduğunu kesinlikle öğretin. Yetişkinlere de yeri geldiğinde hayır diyebileceğini ve bundan dolayı asla ve asla  suçluluk duymasına gerek olmadığını söyleyin sevgili anne ve babalar.

Ona kitap okumak istiyorsunuz ve kitap alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda destek mi istiyorsunuz … O zaman Bebeklere Ve Çocuklara Kitap Okurken Nelere Dikkat Edilmeliyiz? makalemizi inceleyebilirsiniz…

Çocuğunuza iki Çeşit Dokunma Olduğunu Öğretin

Sevgili anne ve babalar biricik çocuğunuza iki çeşit dokunma olduğunu öğretin. Bu dokunmalardan iyi olanın kendini mutlu hissettirdiğini, bu dokunmalardan kötü olanın ise kendini mutsuz ve suçlu hissettirdiğini öğretin. Ancak bu dokunmaları anlatırken çocuğunuza asla ‘akrabaların dokunması’ ve ‘yabancıların dokunması’ gibi bir ayrım kesinlikle yapmayın. Unutmayın sevgili anne ve babalar cinsel istismar vakalarında istismarcı çoğu zaman en tanıdık kişi olup yakın çevreden birisi çıkıyor .

Çocuğunuzla Cinsel Konuları Net Olarak Konuşun

Örneğin ; ‘İstemediğimiz halde bazı kişiler  özel bölgelerimizden birine dokunmak isteyebilir. Böyle bir durum yaşarsan kesinlikle bize haber vermelisin.’ gibi sakin ve ılımlı bir cümle ile çocuğunuza mesajı net olarak verilebilirsiniz. Çünkü maalesef ki istismara uğrayan bir sürü çocuk yaşadığı konuyu saklama eğilimindedir. Durumdan korktuğu ve nedense cezalandırılabileceğini düşündüğü için ailesine istismarı kesinlikle anlatmamayı tercih eder. Bu korku  yalnızca  tacizcinin işini kolaylaştırır. Bu yüzden  pedagoglar, anne ve babaların çocuklarıyla her konuyu onun yaşına uygun bir şekilde ve dille konuşması gerektiğini ifade etmekteler.

Aile Arasında Sır Yoktur !

Sevgili anne ve babalar çocuğunuzu anne baba ve çocuk arasında asla sır olmaması gerektiğini öğreterek büyütün. Söyleyeceği her şeyin sizin için  dinlemeye değer ve kıymetli  olduğunu hissettirmelisiniz. Çocuğunuzu asla ve asla yargılanmayacağınızı ve çocuğunuz hata yapsa bile anne ve babasının  yanında olacağını mutlaka hissetmelisiniz.

Çocuklarınızı güneşten korumanın yolları Bebeklerde Ve Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımının Önemi isimli makalemizde…

Çocuğunuza Örneklerle Öğretin

Sevgili anne ve babalar ona böyle bir şey  yaşarsan ne tepki verirsin, biri sana şöyle dese ne yaparsın gibi sorularla hem çocuğunuzun o anki  bilgilerini test edebilirsiniz anne baba olarak  hem de bu ciddi konuyu kavrayarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz anne baba olarak. Mesela kızım oğlum  parkta oynarken biri yanına gelse ve kedisini kaybettiğini söylese ve ayrıca beraber aramayı teklif etse ne yaparsın?’ gibi çeşitli  sorular yöneltip, çocuğunuzdan cevabı aldıktan sonra , eksik olduğu yerde doğru olanı ona öğretebilirsiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocukların en çok ‘baban hastanede, seni onun yanına götüreceğim.’  gibi cümleler ile kandırıldığı ortaya çıkmıştır.

Çocuğunuz Size Güven Duymalı

En önemlisi de anne ve baba olarak çocuğunuz ile aranızda güven bağı kurmak için elimizden geleni yapın. Kendisini size karşı çok  rahat  ifade edebileceği ortamlar oluşturun sevgili anne ve babalar. Ağzından çıkan tüm sözlere inandığınızı çocuğunuza hissettirin. Çocuğunuzun kesinlikle ‘anlatsam da annem babam inanmaz’ düşüncesine kapılmaması için, anne baba olarak elinizden geleni yapıp onunla güçlü bir iletişim kurun.

Bebeğinizin kulaklarında kepçelik mi var ? Bebeklerde Kepçe Kulak Sorunu isimli makalemizi incelemek isteyebilirsiniz.

Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığı Nasıl Anlaşılır?

Psikolojik bir çok rahatsızlıklara sebep olabilen cinsel istismarın , neden ,  kim tarafından ve ne zaman yapacağı asla kestirilemez. Düşündüğümüzün aksine, yapılan araştırmaların bir çoğu, istismarcıların genellikle aileyi tanıyan bireyler olduğunu ortaya koyuyor. Bu iğrenç ve korkunç tablo karşısında anne ve babalar olarak yapabileceğimiz en önemli şey, canımızın parçası olan çocuklarımıza bundan ne şekilde korunabileceğini öğretmektir. Pedagoglar, cinsel istismara maruz kalan çocukların davranışsal özelliklerini aşağıdaki şekilde ifade ediyorlar;

  • Cinsel istismara uğrayan çocuklar normal halinden daha fazla içine kapanık, mutsuz , huzursuz ve duygusal olma gibi davranışlar sergiler
  • Cinsel istismara uğrayan çocuklar geceleri kabus görme  , öfke patlamalarları,  altını ıslatma gibi şeyler yaşarlar
  • Cinsel istismara uğrayan çocuklar evden ya dakika  okuldan kaçma eğilimi gösterirler
  • Cinsel istismara uğrayan çocuklar kötü , çirkin ve argo kelimeler kullanmaya başlar
  • Cinsel  istismara uğrayan çocuklarlar bazı kişi ya da  mekanlardan aniden korkabilirle
  • Cinsel istismara uğrayan çocukların özel bölgelerinde kızarıklık, morluk, kanama görülür
  • Cinsel istismara uğrayan çocuklar tuvaletini yaparken mutsuz olur çünkü ağrı, acı hissederler

Bazı durumlarda ise çocuklarımız olaydan  ne kadar korkarsa korksun, içinde ne yaşarsa yaşasın bu yaşadığı olayı durumu ailesine asla  belli etmek istemez. Anne ve babasının tepkisinden çekinebilir. Bu yaşadıklarından dolayı sevilmeyeceğini ya da bu durumdan dolayı rezil olacağını falan düşünebilir veya o kötü kalpli istismarcı tehdit etmiş ve korkuyor olabilir. Eğer ki sevgili anne ve babalar  istismardan şüphelenirseniz, durumu bir an önce tespit edebilmek ve sevgili biricik  çocuğunuzun psikolojisi için geç kalmamak adına tedaviye başlamak için uzmana başvurmalısınız.

Yaz aylarının büyük sorunu pire Çocuklarda Pire Isırığının Belirtisi Nedir Ve Tedavisi Nasıl Olmalıdır? isimli makalemiz de tam yaz aylarına göre..

Sevgili  anne ve babalar  Çocuklarımızı Cinsel İstismara Karşı Nasıl Koruyabiliriz içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapabiliriz? adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir