Pek çok anne ve baba, çocuklar ne zaman yazmaya başlar diye merak eder. Küçük çocuklarının el yazısı gelişimi konusunda işlerin yolunda olup olmadığını merak eder. Şekil çiziminin okul öncesi çocuklarda yazmaya hazır olduğunu gösterebileceği ortaya çıktı.

Ebeveynler, özellikle okul öncesi yıllarda çocukların el gelişimi açısından doğru yolda olup olmadığını merak ederler. Sonuçta, çocuklar kağıt üzerinde işaretler yaptıkları ve sizi veya büyük kardeşini taklit ettikleri için; küçük yaşlardan itibaren yazma ve çizim araçlarını denemeye başlar. Öyleyse bir ebeveyn, çocuklarının harf ve rakam yazmaya hazır olduğunu nasıl bilebilir? Uzmanların çoğu, belirli şekillerin çizilmesinin aslında yazmaya hazır olma anlamına geldiğini söylüyor.

Kendi Kendine Oynamak Ve Çocuklarda Bağımsızlık

Çizim Şekilleri Yazmaya Hazır Olmayı Nasıl Gösterir?

Çocuk gelişiminin diğer birçok yönüyle olduğu gibi, bebekler genellikle aşamalı olarak ön yazma becerilerini geliştirirler. İki ile beş yaşları arasında çoğu çocuk temel şekil ve çizgileri nasıl çizeceklerini öğrenmeye başlar. Çoğu çocuk bu şekilleri önce taklit yoluyla çizer (yani çizdiğinizi izlerler ve hemen adımları tekrarlarlar). Sonunda çocuklar, gördükleri şekilleri kopyalamaya veya herhangi bir yardım almadan çizmeye devam ederler.

Çocuklar, dikey, yatay ve çapraz çizgilerle birlikte; üçgen, daire ve karelerin temel şekillerini doğru bir şekilde çizebildiklerinde, harfleri ve sayıları gerçekten yazmak için ihtiyaç duydukları temel ön yazma şekillerine sahip olurlar. Dahası, bu yazma öncesi vuruşlarda ustalaşan çocuklar, harfleri ve sayıları okunaklı bir şekilde yazmayı öğrenmek için genellikle daha kolay vakit geçireceklerdir.

Zeytinyağlı Kereviz Tarifi Nasıl Yapılır?

Diğer Yazmaya Hazırlık İpuçları

Pek çok uzman, şekil çizmenin çocuklarda yazmaya hazır olmanın en önemli belirtilerinden biri olduğunu söylese de; ebeveynlerin araması gereken tek ipucu bu değildir. Ebeveynlerin bir çocuğun kaba ve ince motor becerilerine ek olarak; görsel algılarına sayı ve harf yazmaya hazır olduğunun göstergesi olarak bakması gerektiğini söylüyor.

Örneğin, bir kalemi kavrayabilmek ve yazı yazmak için ellerini ve kollarını etkili bir şekilde hareket ettirebilmek için çocuklarınızın üst vücut gücüne ve el / parmak gücüne sahip olması gerekir. Çocukların ayrıca net bir el baskınlığı, el-göz koordinasyonu ve orta çizgiyi geçme yeteneği göstermesi gerekir. Ve tabii ki, çocukların bir kalem tutuşu için parmaklarını bükebilmeleri. Ve kalemle kağıt üzerinde gerçekten hareket edebilmeleri için yetenekli nesne manipülasyonunu gösterebilmeleri gerekir.

İster inanın ister inanmayın, yazmaya hazır olma. Ve okumaya hazır olma arasında da bir bağlantı vardır, bu da ebeveynlerin bu göstergelere bakması gerektiği anlamına gelir.

Çocukların Dikkat Süreleri Ve Arttırmanın Yolları

Ya Çocuğum Henüz Hazır Değilse?

Çocuğunuz yazmaya hazır olduğuna dair belirtiler göstermiyorsa panik yapmayın. Çoğu çocuk beş veya altıya kadar el yazısı pratiğine hazır değil. Ayrıca şekil yazmayı ve diğer yazma öncesi becerileri öğretmenin ne kadar kolay olduğunu bilinmekte.

Evde çocuğunuzla şekil çizme ve hatta çizgi çizme pratiği yapabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir ince motor güçlendirme becerisi, çocuğunuzun yazmaya hazır olmak için gereken kasları geliştirmesine yardımcı olur. Buna boyama, yuvarlanan oyun hamuru ve hatta masa oyunları oynama gibi şeyler dahildir.

6-12 Ay Arası Çocuklar Neler Yapar

Çocuğunuzun yazmaya hazır olması açısından olması hazır olmadığını düşünüyorsanız. Çocuk doktorunuz veya aile doktorunuzla iletişime geçmeyi ve bir meslek terapisti ile konsültasyon için görüşlerini sormayı düşünün.

Çocuklara Çoraptan At Yapımı Tarifi

Ön yazma becerileri, bir çocuğun yazmaya hazır olması için gereklidir. Çoğu durumda daire, kare, üçgen ve çizgi çizmek. Çocuğunuzun harfleri ve sayıları nasıl yazacağını öğrenmeye hazır olduğunun harika göstergeleridir. Tüm becerilerin zaman aldığını ve iki çocuğun aynı hızda gelişmediğini unutmayın. Ve en önemlisi, gelişiminin bu heyecan verici döneminde çocuğunuzla eğlenin!

Sevgili  anne ve babalar  çocuklar ne zaman yazmaya başlar içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorun adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir