Çocuğu kreşe hazırlama yolları hakkında konuşalım. Çocuklarımızı ilk kez kreşe bırakmak küçüklerimiz için gerçekten stresli olabilecektir. İşte kaygılarını nasıl hafifleteceklerine dair bazı ipuçları.

Çocukların Dikkat Süreleri Ve Arttırmanın Yolları

Çocukların büyürken ebeveynlerinden uzaklaşmakta zorluk çekmeleri alışılmadık bir durum değildir. Ebeveynler, küçük insanlarının başkalarının bakımına bırakılmasını izlerken, bu ayrılık kaygısı duygularını da yaşayabilirler. Ebeveynler bu durumda kendini rahatlatmanın yolunu bulabilirken. Çocuklar yeni bir ortam ve rutine alışmakta zorlanabilecektir. Elbette, bu geçiş genellikle gözyaşları olmadan gerçekleşmez. Neyse ki, pediatri uzmanları çocukların yalnız bırakılmayı (veya ebeveynleri olmadan) ‘pratik yapabilmelerinin’ bazı yolları olduğunu söylüyor. Araştırmaya birkaç saat ayırdığınızı ve çocuğunuz için en iyi kreşe karar verdiğinizi varsayarsak. Bunlar, çocuğunuzu kreşe bırakma zamanı geldiğinde yardımcı olabilecektir.

Boşanma Ve Çocuklar & Duygusal Güven Hissetmeleri

Kademeli Bir Geçiş Deneyin

Anne kısa süreli uzaklaşma ile başlayan ve tanıdık bir yetişkin ile çocuklarını ya da çocuğunu bırakmalı. Ve daha sonra süreyi ve kişiyi değiştirmeli. Tabi ki güven duyabileceği kişiler olmalı. Çocuğunuza ne kadar süre yanından gideceğinizi veya ne zaman döneceğinizi söylemek yerine; onun programına göre konuşun. Örneğin, çorba saatinden sonra, yatmadan önce, öğle yemeğinden sonra vb.

Ek olarak, çocuğunuzun uykuya dalmayı öğrenmesine yardımcı olmanın geçişin önemli bir parçası olduğuna inanılıyor. Uyku saatinde veya gece uyumak için belirli bir kişiye ihtiyaç duyduklarına inanan çocuklar, o kişiyi gözden uzak tutmak istememeye daha yatkındırlar.

4-6 Yaş Arası Çocuklarda Bağımsız Oyun Beyin Gelişimini Teşvik Ediyor

Evden Bir Öğe Getirin

Bir oyuncak, doldurulmuş hayvan, aile fotoğrafı veya battaniye. Kreşe geçişi daha rahat hale getirebilecektir. Ve çocuğunuzu zor günlerde yatıştırmaya yardımcı olabilecektir.. Çocuğunuza evi hatırlatan bu tür eşyaların onları oynarken, dinlenirken ve büyürken desteklemenin özel bir yoludur.

Güvenlik öğeleri, çocukların yaşamlarının ilk yıllarında ihtiyaç duydukları duygusal destek yapısının bir parçasıdır. Sonuç olarak, yeni ortam ve ev konforu arasında bir bağlantı sağlayarak; çocuğunuzun alışılmadık çevrede güvende hissetmesine yardımcı olun.

Çocuklar Muzu Neden Sever?

Ayarlama Biraz Zaman Alabilir

Yeni yürümeye başlayan çocuğun doğasına ve kişiliğine bağlı olarak, bir çocuğun kreşe alışması 4 haftaya kadar sürebilecektir. Anksiyete bu süre zarfında artabilecektir. Ve sırada biraz ağlama, belki de çok fazla ağlama bekleyebilirsiniz. Bu, herhangi bir ebeveyn için oldukça duygusal olsa da. Böyle bir tepki; ilk başta endişelenecek veya kararınızdan şüphe duymanıza neden olmamalıdır.

Çocuğunuz yeni bir sosyal durumla karşılaşıyor. Ve uyum sağlamayı öğrenirken bir şekilde gevşemesi gerekiyor. Bununla birlikte, “kaygı devam ederse, yani siz ayrıldıktan sonra 10 ila 15 dakika içinde yatışmaz ve günün tadını çıkarmazlarsa; 4 ila 6 hafta boyunca, ek destek için bir ebeveynlik veya çocuk gelişim uzmanına başvurmak gerekir.

Çocuklar Ne Zaman Yazmaya Başlar?

Tutarlı Bir Veda Rutini Oluşturun

Tutarlı bir veda rutini, daha hızlı uyum sağlamanıza yardımcı olabilecektir. Çocuğunuzun durumu tanımasına ve kabul etmesine yardımcı olmak için öngörülecektir. Hatta eğlenceli bir veda rutini oluşturmanızı önerilecektir. Bir dizi öpücük ve kucaklaşma. Akılda kalıcı bir anahtar kelime ve ne zaman geri döneceğinize dair net bir gösterge. Kısa ama güven verici olan doğru bir denge olmalı.

Çocuğunuza ne zaman döneceğinizi söylemenizi önerir. Yani onu kreşten ne zaman alacağınızı. Örneğin, “Saat 5:00 dediğinde seni almak için burada olacağım” diyebilir. Ve tutarlı ve zamanında olmalısınız. Çocuk, ebeveyninin temposunu ve duygusal tonunu fark ediyor. Ve bir güven duygusu hissedecek ve her şey yoluna girecek.

Düzenli Check-In

Daha önce de belirtildiği gibi, ayrılık kaygısı size de zarar verebilir ve kreşte çocuğunuzun iyiliği için endişelenebilirsiniz. Çocuğunuzun gündüz bakıcılarına ne kadar güvendiğinizden bağımsız olarak; her iki saniyede bir telefonunuzu elinize almamak ve bebeğinizin ne durumda olduğunu öğrenmek için tüm kararlılığınızı etkileyebilecektir.

Bu nedenle, bu kreşe geçişi sizin için nasıl kolaylaştıracağınıza dair tavsiye almak için kreşle bir ilişki geliştirmek isteyebilirsiniz. İzin verilirse, gün ortasında arayın ve kontrol edin. Çocuğunuzun onu düşündüğünüzü bilmesini sağlar. Zamanla, her gün ağlamadan veda etme konusunda kendinizi iyi hissedebilmelisiniz.

Kendi Kendine Oynamak Ve Çocuklarda Bağımsızlık

Sevgili  anne ve babalar  Çocuğu Kreşe Hazırlama Yolları içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorun adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir