Boşanma ve çocuklar duygusal güven hissetmeleri oldukça önemli bir süreçtir. Bu durum bir çocuk için ideal durum olmasa da, ebeveynlerin küçüklerinin duygusal olarak güvende kalmasını sağlamak için yapabilecekleri çok şey vardır.

Boşanma yoluyla işlem yapmak, konu ile ilgili herkes için zordur. Başta çocuklar olmak üzere herkesi derinden etkilediği için; kimsenin hafife aldığı bir karar değil. Boşanma kavramı onlar için biraz fazla karışık. Ancak çevrelerinde meydana gelen değişiklikler; onları kaçınılmaz olarak, sadece bu değişimin etrafına değil. Aynı zamanda her şeyi başarıyla atlatmaya zorlayacak. Bu çocuk için en ideal durum olmasa da, ebeveynlerin bu zor zamanda duygusal olarak güvende kalmasını sağlamak için yapabilecekleri çok şey vardır.

Bağımsız Oyun Beyin Gelişimini Teşvik Ediyor

Bu konuya doğru duygusal yaklaşımı benimsemenin, çocukların bu aşamadan geçmelerine yardımcı olmak için kritik olduğunu tavsiye ediyor. Boşanma sürecinde yolculuğunuz sırasında küçük çocuğunuzun duygusal iyiliğini sağlamak için atabileceğiniz birçok adım vardır.

Boşanma ve çocuklar & duygusal güven yaratmak için bir kaç ipucu…

Soruları Yardımcı Olarak Cevaplayın

Bu büyük ve ciddi bir konu ve küçük bir bebek için büyük bir değişiklik. Boşanma, muhtemelen çocuğunuzun daha önce duymayacağı bir şeydir. Ve ayrıca zihinlerinde dolaşan kafa karışıklığını çevreleyen birçok soruları olması kaçınılmazdır. İki evin ve ebeveynlerin ayrı yerlerde yaşama olasılığı; çocuklar için çok fazla olacak.  Bu nedenle yolunuza çıkan birçok soru olmasını bekleyebilirsiniz.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorun

Tabii bu anneler için de zor bir dönem. Ancak hayatınız ne kadar stresli olursa olsun; bu soru-cevap dönemi için derinlere inmek ve sabrı bulmak isteyeceksiniz. Çocuklar gün boyunca, düşünceler akıllarına geldikçe size sorular sorabilir. Ve bu karmaşık durumu anlamalarına yardımcı olabilmek için cesaret verici yanıtlar vererek yardımcı olabilirsiniz.

Rutinleri Olabildiğince Bozmayın

Çocuklar rutinlerde başarılı olurlar.  Bu yüzden programlarını ne kadar fazla sağlam tutarsanız o kadar iyidir. Okul programları, oyun grupları ve aileye ziyaretler gibi şeyler; mümkün olduğunda aynı şekilde devam etmelidir.

Çocuğunuzun belirli bir uyku vakti rutini varsa, onu hiçbir şekilde değiştirmeden devam etmek harika bir fikirdir. Yatmadan önce bebeğinize yanına yatmaya alışkınlarsa, rahat battaniyeleri ve peluş hayvanları da yanınıza alıp ona katılın. Çocuğunuzun programında ne kadar küçük ritüeller, rutinler ve zevklerini aynı tutarsanız o kadar iyidir. Boşanmadan kaynaklı en küçük şey etkilenmediğinde kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Kendi Kendine Oynamak Ve Çocuklarda Bağımsızlık

Çocukları Çatışmadan Koruyun

Boşanma genellikle ebeveynler arasındaki bazı zor duygulardan kaynaklanır. Bu, stresli ve muhtemelen bir öfke ve çatışma kaynağı olan zorlu bir zamandır. Şimdi, her iki ebeveyn için de, alınan kararlarda çocuklarının duygusal iyiliğini ön planda tutmak en iyisidir. Bu şüphesiz ebeveynler için hararetli ve kışkırtıcı bir dönemdir. Ancak çocukları kızgın sözlerinden ne kadar koruyabilirlerse o kadar iyidir. Ebeveynlerini birbirlerine kızgın görmek onlar için korkutucu. Ve kafa karıştırıcı hale geliyor. Ve bu çatışmadan çocukları uzak tutmanız gerek.

Bilgiyi Fazla Paylaşmaktan Kaçının

Anneler, boşanmanın temelini çevreleyen detaylara gelince, daha detaycıdır. Küçük çocuğunuz, nihai boşanma kararına yol açan olumsuz durumları duymaktan yararlanamayacaktır. Aslında, çok fazla anlatılırsa. Tüm duyguları karmaşık olacaktır. Boşanmanın ayrıntılarının ve anne ile baba arasındaki sorunları çevreleyen herhangi bir anlaşmazlığın fazla paylaşılmasına gerek yoktur. Duygularınızı kontrol altında tutmak artık her zamankinden daha çok gerekli olacaktır. Çocukların gerçekten bilmesi gereken tek şey, anne ve baba arasında işlerin zor olabileceğidir. Ancak sevildiklerini ve her şey yoluna gireceğini bilmelidirler.

Çocukların Dikkat Süreleri Ve Arttırmanın Yolları

Duygularını Meşrulaştırın

Çocuklar, özellikle böylesine zorlu bir dönemde duygularının meşrulaştırılmasından fayda göreceklerdir. Aslında, ‘Şu anda üzgün hissettiğini biliyorum’ veya’ Babanın olmaması yalnız hissettirdiğini biliyorum ‘gibi şeyler söylemek. Çocukların duygularının geçerli ve tamamen ve tamamen kabul edilebilir olduğunu bilmelerini sağlar.

Çocuğunuz duygularını paylaştığında, destekleyici ve cesaretlendirici bir dinleyici olacağınızı bilmeleri önemlidir. Bu kendilerini güvende hissetmelerine. Ve ayrıca olduklarından daha büyük hissedebilecek duyguları paylaşmalarına yardımcı olabilecektir.

Gönüllü Güvence

Çocuğunuzun, her şeyin yolunda olup olmayacağını sormak için size gelmeyebilecektir. Aslında, zamanlarının çoğunu bunu merak ederek ve sizden her şeyin yoluna gireceğine inanmalarını sağlayacak ipuçlarını arayarak geçirmeleri için iyi bir şans var.

Anneler, ara sıra güvence vermeye gönüllü olursanız harika olur. Çocuğunuza güven vermeden önce korku ve endişe duygularını sergilemesini beklemek ya da soruların size gelmesini beklemek yerine. Çocuğunuza sarılmak ve rahatlatıcı bir anne öpücüğü vermek. Ve gönüllü olarak onlara bunu bildirmek tamamen kabul edilebilir. Güvende, seviliyorlar ve her şey yoluna girecek. Küçük kalplerinin bunu en güvenilir kaynaklarından duyması onlar için harikalar yaratabilecektir.

Çocuklara Çoraptan At Yapımı Tarifi

Sevgili  anne ve babalar  Boşanma ve Çocuklar Duygusal Güven Hissetmeleri içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorun adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir